PREŠOV. Otázka likvidácie odpadu opäť priniesla medzi poslancov emócie. Padali aj silné slová a obvinenia. Do 9. novembra je služba zabezpečená, čo bude ďalej, je stále otvorené.
Dve súťaže na víťaza starajúceho sa o likvidáciu odpadu v meste Prešov nevyšli. Spracovanie odpadov je momentálne zabezpečené do začiatku novembra.
Po búrlivých týždňoch plných diskusií sa otázka opäť dostala na posledné poslanecké fórum. Odborná komisia už mala prvé stretnutie, koncepcia však podľa jej predsedu stále chýba.
Materiál poslancom predniesol druhý viceprimátor Martin Ďurišin (Sieť). Predniesol genézu od augustového zastupiteľstva, predstavil členov komisie.
Tá už po predošlých apeloch združuje aj troch poslancov (Miroslav Benko, Zuzana Bednárová, Jaroslava Kutajová).
Viceprimátor vybral aj ľudí, ktorí nebudú členmi komisie, ale budú prizývaní. Sú medzi nimi primátorka mesta, prednostka či hlavný kontrolór.
Ďurišin: Chýba koncepcia nakladania s odpadmi
Na prvom stretnutí komisie analyzovali východiskový stav, podmienky predošlých súťaží a určenie parametrov budúcej súťaže. Ďurišin vníma, čo je „kameňom úrazu“.
„Kľúčový nedostatok je absencia koncepcie nakladania s odpadmi, ktorá by mala byť samozrejmou súčasťou. Z môjho pohľadu neexistuje praktickejšia vec ako dobrá koncepcia,“ zhodnotil.
Na margo predošlej komisie reagovala primátorka Andrea Turčanová (KDH), ktorá ju zriadila a neskôr i zrušila.
Podľa jej slov stretnutia nič nepriniesli, vraj šlo o „stretávanie pre samotné stretávanie“.
Kritizovala prácu zainteresovaných. „Zamestnanci mestského úradu, referenti, chodili nepripravení, úlohy si neplnili, vyhovárali sa na pracovné povinnosti, brali to ako podružnú prácu,“ zhodnotila primátorka.
Kompetenciu preto pri novej komisii preniesla na viceprimátora.
Hudáč uvažuje o trestnom oznámení
V diskusii reagoval poslanec Juraj Hudáč (Smer-SD), ktorého Ďurišinova „záplava informácií a hlavne ich obsah riadne posadili do stoličky“.
Zaujali ho možnosti zriadenia vlastnej prekládky odpadov, ktorá by mohla byť napríklad aj na Šváboch.
„Som úplne šokovaný, to o akej prekládke sa bavíme? To čo to my robíme? Vedia občania Švábov, že tam ide prekládka odpadu?,“ kládol otázky.
Vyzval všetkých členov predstavenstva, „aby sa zdržali konania v tejto veci, lebo podám trestné oznámenie“.
Prekvapená bola aj Turčanová. Keď sa však informácie upresnili, zistilo sa, že sa hovorí o separačnej linke na Jesennej ulici, ktorá je podľa primátorky už dlhodobou víziou.
Martin Ďurišin argumentoval, že „nepovedal som prekladisko niekde, ale vychádzal som z dôvodu zrušenia poslednej verejnej súťaže, kde sa píše, že sa budú hľadať nové alternatívy riešenia vzniknutej situácie a tam patrí zriadenie vlastného prekladiska odpadov“.
Dupkala chce radšej Cemjatu
Rudolf Dupkala (nez.) upozornil, že mesto má pozemok napríklad aj na Cemjate, čo by mohla byť jedna z alternatív. „Ľudia nás zlynčujú, ak bude prekládka na Šváboch.“
Ľudovít Malaga (Smer-SD) sa ozval smerom k primátorke: „Mám zmiešané pocity. Tú komisiu, ktorú si zriadila, myslím, že bude zbytočná, lebo úrad si robí aj tak čo chce. Zriadiť prekladisko odpadu, žeby sa k tomu nemohli dotknuté časti vyjadriť?“
Malaga kritizoval komunikáciu s technickými službami, keď sa nevie dostať k podkladom a dostávajú sa k nemu až konečné uznesenia: „My sa potom nečudujme, že sa také prekladisko ide zriadiť. Môžeme sa len diviť a otvárať ústa.“
O areáli na Jesennej sa zatiaľ rokuje
V rámci rokovania o danom bode vystúpil riaditeľ Technických služieb Milan Toth. Ako vysvetlil, nerobia si ilúzie, že každý občan bude separovať.
Preto je tu návrh, aby mesto výhľadovo pripravilo projekt na vybudovanie nového zberného dvora, kde by bola technológia na dotriedenie komunálneho odpadu a prípadne jeho zhodnotenie.
Vypracovali štúdiu uskutočniteľnosti, ešte vo februári komunikovali s mestom.
Medzi možnými lokalitami, kde by mohla byť linka, je aj vedľajší areál technických služieb na Jesennej.
S vlastníkom už začali rokovania, boli sa tam pozrieť. Ešte v priebehu leta o tom diskutovali, či by bola spolupráca vo forme prenájmu, alebo by mesto aj areál cieľovo kúpilo.
„Požiadali sme mesto o prostriedky v rámci vyčlenenia financií na rok 2017, aby sa s tým rátalo. V podkladoch, ak sa pozriete, záležitosť nového zberného dvora je uvedená,“ povedal riaditeľ.
Vec je podľa neho otvorená, v štádiu rokovaní. „Najbližšie dni ukážu, ako mestské zastupiteľstvo rozhodne, ktorým smerom sa má mesto uberať. My sme tí, ktorí vedia pomôcť, ale rozhodnutie je na meste ako na akcionárovi,“ povedal. Podľa jeho slov má niekedy pocit, že „mesto sa k svojej dcérskej firme správa macošsky.“
Nemuseli by budovať, odkúpili by
Turčanová vysvetlila, prečo je v hre práve areál na Jesennej.
„Predkladali sme projekt na zriadenie separačnej linky práve na Jesennej. K linke by sme museli halu budovať, tu by sme mohli hneď v susedstve odkúpiť už postavenú halu,“ vysvetlila.
„Nemá tu ísť o vytvorenie prekládkovej stanice alebo skládky priamo na Šváboch,“ zdôraznila primátorka. Po diskusii sa s predsedami poslaneckých klubov dohodli, že si urobia separátne stretnutie k nakladaniu s odpadmi, kde sa dohodnú na ďalšom postupe.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 39/2016, v predaji od 4. 10. do 10. 10.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári