SVIDNÍK. Mesto Svidník podalo viacero projektov, ktorými sa uchádza o finančnú podporu z európskych zdrojov.
Nosnými sú dve žiadosti o poskytnutie finančného príspevku pre mikroprojekty z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja Program Interreg V-A Poľsko - Slovensko 2014 -2020, v ktorých je mesto hlavným žiadateľom, informovala hovorkyňa mesta Svidník Jana Micenková.
Cieľom prvého z podaných projektov pod názvom Z histórie do súčasnosti je zozbieranie podkladov z histórie mesta a regiónu Svidníka zo dostupných domácich i zahraničných archívov, ich následné spracovanie a prezentácia na medzinárodnej konferencii.
„V rámci konferencie budú prezentované výstupy expertov o histórii mesta Svidník, ktoré budú vydané knižne. Súčasťou knihy bude aj CD s celou publikáciou,“ uviedla Micenková s tým, že celkový rozpočet na tento projekt je zhruba 40-tisíc eur.
Rozvoj turistiky
Druhý projekt, v ktorom je mesto Svidník taktiež hlavným žiadateľom, nesie názov Hranica volá.
„V tomto projekte ide o vypracovanie stratégie rozvoja pešej turistiky a cyklotrás v katastri mesta a regióne Svidník s priamym napojením na turistické trasy v okrese Svidník a gmine Dukla,“ informuje hovorkyňa.
Konkrétne ide o vzájomné prepojenie trás vrch Nástavok, obce Roztoky a Kečkovce, hraničný priechod Barwinek - Vyšný Komárnik a trasy po štátnej hranici v smere od hraničného priechodu po obec Roztoky.
V rámci mesta Svidník bude riešená stratégia rozvoja cyklotrás vo forme dokumentácie pre územné rozhodnutie.
„Súčasťou projektu je aj realizácia medzinárodnej konferencie vo Svidníku so zameraním na rozvoj pešej turistiky a cyklotrás v katastri mesta Svidník,“ dodala Micenková. Aj v tomto prípade je celkový rozpočet projektu takmer 40-tisíc eur.
Sedem mikroprojektov
Mesto Svidník predložilo aj sedem mikroprojektov, v ktorých hlavným žiadateľom sú partneri z poľských miest.
Projekt Mystika karpatských miest - vytváranie turistického produktu karpatských miest na základe prírodného a kultúrneho dedičstva mesta Jaroslaw a Svidník má vo svojej náplni vytvorenie novej webovej stránky pre obe mestá a novej mobilnej aplikácie ako aj zabezpečenie propagačných materiálov a prezentácie miest na výstavách cestovného ruchu vo Wroclawi a v Bratislave.
Súčasťou je aj realizácia konferencie a maliarsky plenér. Rozpočet projektu je takmer 95-tisíc eur.
S mestom Rzeszow sa Svidník uchádza o dotáciu v rámci projektu Samosprávne ekologické fórum slovensko-poľského pohraničia. V rámci projektu sa zrealizuje konferencia a stretnutia poľského a slovenského Fóra o životnom prostredí.
Vydajú sa propagačné materiály o životnom prostredí v slovensko-poľskom pohraničí a spracuje štúdia riešenia ochrany prírodného dedičstva v danej lokalite. Celkový rozpočet bol stanovený na 41-tisíc eur.
Spolu s Rzesowom je pripravený aj projekt Cesta integrálnej obnovy človeka - Via Reginae, ktorý nesie myšlienku vybudovania cezhraničného značkového turisticko–pútnického pešieho chodníka, ktorý sa opiera o východné i západné kresťanské tradície. Rozpočet na projekt je takmer 100-tisíc eur.
Myslia aj na módu
Ďalším spoločným projektom oboch miest je projekt Carpathian Art of Fashion, ktorý je sústredený na prezentáciu talentovaných tvorcov módy v mestách Rzeszow a Svidník, ktorí budú prezentovať svoje výrobky v rámci spoločenského podujatia pred Palácom Wodzickich v Tyczyne.
V rámci projektu sa uskutočnia aj workshopy s tematikou tvorby módy. Celkový rozpočet tohto projektu je 50-tisíc eur.
Ďalší spoločný projekt s Rzeszowom má názov Cezhraničné vzdelávanie na podporu kultúrneho a prírodného dedičstva.
V rámci tohto projektu sa plánuje zriadiť internetový portál, zrealizuje konferencia a pracovné stretnutia, školenia i prezentácia projektu so zameraním na ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva slovensko–poľského pohraničia. Rozpočet projektu je takmer 70-tisíc eur. Projekt
Informačné technológie v školách na oboch stranách hranice s podkarpatským Centrom pre vzdelávanie učiteľov v Rzeszowe má zabezpečiť rozvoj cezhraničného vzdelávania a učenia pre život a to prostredníctvom zriadenia stálej cezhraničnej spolupráce medzi inštitúciami zaoberajúcimi sa špeciálnym vzdelávaním a odborníkmi v oblasti výmeny skúseností. Celkový rozpočet v tomto projekte je bezmála 50-tisíc eur.
Posledný z mikroprojektov Tradície a súčasnosť dobrovoľných hasičov v obci Jedlicze a Svidník s poľskou obcou Jedlicze má zámer zachovať tradície dobrovoľného hasičstva v slovensko-poľskom pohraničí.
V obci Jedlicze sa vytvorí centrum vzdelávania dobrovoľných hasičov, uskutoční sa kurz záchranárov a školenia pre mladých i dospelých hasičov.
„V rámci školení sa zakúpi materiálne vybavenie pre hasičov, vydá publikácia o dejinách činnosti dobrovoľných hasičov v mestách Svidník a Jedlicze,” uviedla Micenková. Celkový rozpočet projektu je 115-tisíc eur.
Päť projektov už odovzdali
Už v auguste odovzdalo mesto Svidník v rámci programu cezhraničnej spolupráce päť projektov.
Najväčšiu investíciu môže získať ako líder projektu Karpatská mozaika - rôznorodosť tvorí harmóniu, ktorý bol predložený s mestom Boguchwała a v ktorom sa uchádza o dotáciu v hodnote približne dva milióny eur určených na kompletnú rekonštrukciu budovy a areálu miestneho amfiteátra.
O podpore týchto projektov by sa malo rozhodnúť do konca roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári