PREŠOV. Čo má spoločné súťaž krásy, tuningový zraz, súťaž v kopaní hrobov a ľudia ako Robert Fico, Rytmus či Vilo Rozboril?
Všetci sú súčasťou našej kultúry. Aspoň tak to prezentoval režisér Miro Remo vo svojom filme Cooltúra.
Na štvrtkové premietanie Pocity Film Festu prilákal do kina Scala množstvo divákov. Film prišiel do Prešova uviesť dokonca osobne.
Ako prezradil, snímku nakrúcali tri roky a počas toho museli absolvovať až 60 kultúrnych podujatí.
Zaujímavosťou je, že spúšťačom celej myšlienky bol etnograf a folklorista Ján Lazorík.
„Myšlienka vznikla po návšteve Jána Lazoríka, ktorý na nás dosť apelatívnym spôsobom doslova vyskočil a predniesol nám text, ktorý mal na srdci. A krátko na to, ako som absolvoval túto jeho prednášku, tak som si povedal, že na toto, ako autor nemôžem nezareagovať a na danú tému som nakrútil dokumentárny film,“ vysvetlil režisér Miro Remo.
Lazorík ostro kritizoval médiá
Práve tento Lazorík preslov sa objavil hneď v úvode filmu. Kritizuje v ňom našu kultúru, to, čo pozeráme v televízii a hovorí, že o pár rokov sa za to budeme hanbiť.
„Budeme sa hanbiť, keď si spomenieme, na čo sme sa pozerali, čo sme čítali a čo sme počúvali. Ako sme dovolili, že nás pár šikovných zvrhlíkov dostalo k novinám, časopisom a televíziám, ktoré sú žumpou plnou zvratkov a výkalov,“ hovorí Lazorík vo filme.
Autor snímky len dodáva, že hľadal len to, čo rodák z Krivian povedal, a pretavil to do Cooltúry. Zo 60 kultúrnych podujatí nakoniec vybral podľa vlastných slov 12 najreprezentovanejších, aby dokázal vytvoriť istý príbeh a aby to divák precítil.
Z filmu nevystrihol nič
Snímka je autentická a pozerá sa v mnohých prípadoch aj do zákulisia rôznych podujatí. Vyzdvihuje to, čo si človek bežne neuvedomí a všimne si to až pri vzhliadnutí tohto filmu.
Snímka je necenzurovaná a zachytáva mnohých protagonistov, ktorí vystupujú vo filme a nedávajú si servítku pred ústa.
Aj vďaka tomu možno niektorí s premietaním v kinách a televíziách nesúhlasili a filmu tak prischla nálepka „zakázaný“. Autor filmu sa netajil tým, že k účinkovaniu v jeho filme mali námietky dvaja slovenskí raperi – Rytmus a Majk Spirit.
Na otázku, či by sa pustil do nakrúcania takého filmu znova, keby vedel, že bude ,,zakázaný“, odpovedal:
„Ťažko povedať, či by som do takého filmu išiel. Ten film sa dal ošetriť natoľko, aby zakázaný nebol, alebo aby mu neprischla táto nálepka. Pretože on v podstate nie je zakázaný. Len niektorí ľudia, ktorí sa v ňom vyskytujú si absolútne neželajú, aby boli doň zaradení. Takže v tejto situácii som sa zachoval tak, že som z toho nevystrihol nič.“
Film sa divákom páčil
Podľa Rema je film pravdivý a bolestivý. Hovorí o tom, ako sa s kultúrou narába, kto akým štýlom z nej profituje a aké je to v rôznych sférach navzájom podobné. Zároveň apeluje na tento kultúrny stav, ktorý ovplyvnila masová popkultúra.
Medzi divákmi vyvolala snímka pozitívne ohlasy.
„Film sa mi páčil. Odráža to, ako žijeme. I keď je asi ťažké povedať, čo všetko je kultúra. Osobne si myslím, že niektoré veci boli vo filme prvoplánové a také šokujúce. Ale podstata dnešnej cool kultúry v ňom určíte bola. A preto vďaka autorom za tento film,“ povedal krátko po premietaní divák Peter Džerenga.
„Ako fanúšička slovenských dokumentov som o filme vedela už dlhšie a veľmi som sa naň tešila. Nesklamal. Super myšlienka a scenár, aj vizuálne paráda! Teším sa, že máme doma takýchto šikovných režisérov,“ doplnila návštevníčka Pocity Film Festu Lucia Cingelová.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári