PREŠOV. Prešovský režisér Richard Staviarsky prišiel na Pocity Film Fest spolu so svojou rodinou uviesť obnovenú premiéru filmu Andyho žena.
Pridal sa k nim aj herec Boris Farkaš, ktorý vo filme stvárnil jednu z ústredných postáv, a spoločne tak divákom vyrozprávali zaujímavosti zo zákulisia pri nakrúcaní filmu.
Ako sa Richard priznal, film si pozrel len dva dni pred obnovenou premiérou a najradšej by niektoré úseky prerobil. S odstupom času sa už na film vie pozrieť aj kritickým pohľadom.
„Pomenil by som strašne veľa, pretočil by som to celé,“ zasmial sa režisér Richard. „Nie, nie, hovorím, je to podľa mňa autentické aj s tými chybami. Veď predsa, je to študentský film.“

Nárečie zvládol ľavou zadnou
Autorom scenáru bol Richardov otec Viťo, ktorý napísal text k filmu v šarištine. Vo filme si zahral aj herec Boris Farkaš, ktorý v Prešove vyrastal.
Dlhé roky už na východe nežije, preto nás zaujímalo, či s týmto nárečím nemal problém.
„Nie, no čo sa v mladosti naučíš, tak som našiel vlastne v neskoršom veku. Naozaj som s tým nemal problém. Párkrát som si to prečítal a bolo,“ prezradil pre Korzár herec Boris Farkaš a dodal, že toto bol jeho prvý film v šarištine.
„Ale o to to bolo príjemnejšie, lebo nech je ako chce, nárečia, nielen východniarske, sú oveľa bohatšie, ako čistá slovenčina. Slovenčina má pravidlá, je ohraničená nejakou gramatikou, kým nárečie je sloboda. Hoci je slovenčina pekná, ľubozvučná reč, ale nie je bohatá, nie je košatá,“ skonštatoval.

Ukázali film z jarmočného prostredia
Okrem snímky Andyho žena, si režisér Richard Staviarsky pripravil pre divákov ešte jedno prekvapenie. Premietol im 7-minútovú sekciu z pripravovaného filmu Veronka.
Ten rozpráva príbeh o jarmočnom predavačovi perníkov, ktorý nemá nohy, no napriek tomu si nájde priateľku – 17-ročnú Rómku. Dovedie si ju domov, no jeho matka urobí veľkú scénu a oboch vyhodí na ulicu.
Pár odchádza bývať do maringotky a plánuje si spoločný život. Film sa nakoniec skončí nešťastne, pretože Veronku unesie jej stará láska do Belgicka.
Ako Richard uviedol, nájsť dobrú rómsku herečku bol problém. Nakoniec padol výber na 16-ročnú Kamilu Mitrášovú, ktorá je študentkou herectva na košickom konzervatóriu.
„Ona nás hneď očarila a vedeli sme, že toto je presne ten typ, ktorý chceme. Lebo hrá vlastne seba, je veľmi prirodzená. Keď sa s ňou človek baví, je ako vo filme. Ešte sa aj tak smeje,“ vysvetlil Richard.
Predstavili absurdnú drámu
Na Pocitoch mal svoju premiéru aj film režiséra Ľuboša Oravca, Tam kde padla noc.
Išlo o svojrázny film, ktorý rozprával príbeh troch priateľov, ktorí si pod vplyvom drog užívajú nočný život a správajú sa násilnícky.
Snímka bola rozdelená do viacerých kapitol a nakrúcala sa v rôznych častiach Prešova a Košíc. Hlavnú úlohu si tu zahral herec Divadla Jonáša Záborského Matej Lacko.
Autor filmu hovorí, že je ťažké tento film zaradiť do nejakého štýlu.
„Je to aj rebélia voči filmovému umeniu, ale je to túžba izolovať sa od tohto sveta. Je to v podstate absurdná dráma, takže je veľmi ťažké kategorizovať tento film,“ vysvetlil Ľuboš Orave.
Dodal, že jednotlivé kapitoly sú úseky zo života hlavného protagonistu.
Hercov obsadil podľa schopností
Hlavná postava August (Matej Lacko) má počas celého filmu monológ a rozpráva v prítomnom čase.
Ako uviedol Oravec, je len na divákovi, aby sa rozhodol, či je August naozaj na mesiaci alebo zomrel a hovorí z posmrtného života.
Vo filme si zahrala aj Ivana Krajňáková, Martin Oravec a Brandon Martin Wolfenden. Režisér Ľuboš ich vraj do filmu obsadil podľa ich schopností a podľa toho, ako typovo sedeli na postavu.
Ako dodal na záver, dúfa, že snímka splnila očakávania publika, no každopádne, naplnila jeho túžbu dostať film konečne do kina.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári