Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára
PREŠOV. V pondelok pokračovalo na Okresnom súde v Prešove hlavné pojednávanie s Popradčanom Jozefom A., ktorý je obžalovaný z usmrtenia svojho syna odpojením od umelej pľúcnej ventilácie a odsávania.
Pred súdom vypovedal znalec z forensic.sk Inštitút forenzných medicínskych expertíz, s. r. o., Peter Kováč.
Ten sa podľa svojich slov v posudku zameral na dva okruhy riešenia – na škrabance na Dominikovej tvári a na konzumáciu alkoholu jeho otca Jozefa.
Škrabance ako dôsledok rýchlej resuscitácie
Na margo odrenín zhodnotil, že „vznikli náhodne, pri manipulácii s telom Dominika“.
Pri polohovaní syna počas jeho resuscitácie, keď sa spojil stres, napätie mohli byť škrabance dôsledkom tejto situácie.
„Nález na tvári je chudobný, odreniny sú orientované jedným smerom, ide o náhodné odreniny,“ povedal znalec.
Podľa jeho vyjadrenia ak by šlo o úmyselné škrabance, šli by viac do hĺbky. „Z fotky sa dá súdiť, že ide o povrchové plytké škrabance,“ skonštatoval.
Tie sa nachádzali na hornej pere i na ľavom líci, kde boli povrchové začervenania.
Na otázku obhajcu, aké boli najpravdepodobnejšie dôvody vzniku, znalec odpovedal, že to bolo podľa všetkého ešte zaživa, pri resuscitácii.
Prokurátora zaujímal názor na počet škrabancov, ktorých malo ich byť „príliš veľa“.
Znalec argumentoval, že šlo o dlhší časový úsek oživovania a odrenín „nie je ich veľa, nehodnotím ich ako mnohopočetné, ich vzhľad je uniformný“.
Zostatkový alkohol ovplyvnil motoriku, nie rozhodnutie
Pri alkohole znalec skonštatoval, že vychádzal z niekoľkých variantov, dva z nich boli prípustné.
Najpravdepodobnejší je variant, že obžalovaný si vypil ráno 4 dl alkoholu a po synovej smrti 3,5 dl.
O dvanástej, v deň smrti, však boli v byte obžalovaného zdravotníci, ktorí doviezli Dominika domov.
Ten bol totiž dva dni predtým odvezený do nemocnice z dôvodu výmeny kanyly. Obhajcu zaujímalo, či v prípade, žeby Jozef ráno pil, mohli si to na poludnie všimnúť.
„Prejavy sú najvýraznejšie, keď sa alkohol vstrebáva, v prípade eliminácie by nemuseli byť prejavy natoľko o 12.00 hod. viditeľné,“ vysvetlil znalec Peter Kováč.
Pripustil, že miera „opitosti“ závisí aj od psychickej pohody či konzumácie jedla.
Podľa pomeru alkoholu v krvi popoludní v čase Dominikovej smrti by šlo v prejavoch napríklad o ovplyvnenie jemnej motoriky či problém zdvihnúť špendlík zo zeme.
Zvyšky alkoholu tak mohli ovplyvniť jemnú motoriku, ale nie rozhodovanie a konanie.
Otec: Bol to boj o syna
Tento posudok avizovala obhajoba po poslednom pojednávaní v auguste. A to na základe výpovede znalca z odboru medicíny Martina K.
Jeho posudok sa výrazne líšil a bol v neprospech obžalovaného. Ten vtedy uviedol, že škrabance mohli byť spôsobené úmyselne, s cieľom spôsobiť bolesť.
Znalec Martin K. vypovedal aj na tomto októbrovom pojednávaní. Predseda senátu skonštatoval, že posudky sa zhodujú pri výpočtoch alkoholu v krvi, rozpor je pri posudzovaní škrabancov a odrenín.
Kým podľa znalca Petra Kováča ich nie je tak veľa, Martin K. uviedol, že „napočítal som 43 prerušení kože, preto nesúhlasím s tým, že šlo o malopočetné poranenia. Avšak obžalovaný presne neukázal spôsob resuscitácie“.
Tiež povedal, že medzi tenšími zraneniami boli aj hlbšie. „Neviem si predstaviť, aká kritická situácia musela nastať, aby takéto zranenia vznikli,“ povedal znalec z odboru medicíny Martin K.
Obžalovaný Jozef A. vysvetľoval, že konal rýchlo, bojoval o život syna, vznik poranení nevylúčil.
„Polohoval som len jedným lícom, mohlo dôjsť k poraneniam,“ povedal pričom zdôraznil, že šlo o rýchlosť a neuvedomoval si, či mu spôsobí poranenia.
„Dominik bol kosť a koža. Ak sme mu vytláčali vyrážku, ostala mu modrina, ako keby dostal bitku,“ opisoval.
Odzneli záverečné reči
V závere dokazovania prokurátor navrhol ešte jeho doplnenie, čo súd zamietol.
Nasledovali záverečné reči. Prokurátor uvádzal rozpory vo výpovediach obžalovaného a jeho obhajobu označil ako nepresvedčivú.
Obhajoba poukazovala na fakt, že „obžaloba neuniesla dôkazné bremeno a nepredložila jediný priamy alebo nepriamy dôkaz, ktorý by ukázal, že došlo k úmyselnému usmrteniu Dominika, práve naopak“.
Obhajca Daniel Lipšic opísal viacero výpovedí, ktoré hovorili v prospech jeho klienta, pričom poukazoval na nezrovnalosti z dôvodu šoku a stresu.
Súd žiadal o oslobodenie Jozefa A.
Obžalovaný vo svojej záverečnej reči zhrnul život s chorým Dominikom. Jeho trápenie začalo po ôsmich mesiacoch od operácie srdiečka, trvalo 24,5 roka.
Aj to bol i podľa lekárov „nadľudský výkon, keďže takéto deti sa dožívajú 15 až 16 rokov“.
Obžalovaný muž je teraz pred súdom, jeho manželka na psychiatrii. „Cesta do neba je cesta kríža. Ja som to zobral s pokorou. Je už len na vás, ako rozhodnutie. Boh už rozhodol,“ povedal v závere svojej reči.
Drží ho modlitba
Rozsudok by mal padnúť na okresnom súde v utorok popoludní. „Čakám spravodlivosť, vždy tvrdím, že som nevinný,“ povedal pri východne zo súdnej siene.
Svojho syna, ktorý je v nebi, vníma ako svojho orodovníka. Obžalovaný všetku svoju silu čerpá z viery.
„Som nábožensky založený a verím v silu modlitby. Bez Boha, kostola, spovede, prijímania, boli misijné dni, tie mi dali takú silu, som po psychickej stránke vynovený človek. Sila modlitby je niečo úžasné,“ vyznal sa muž, ktorý čaká na svoj rozsudok.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári