PREŠOV. Profesorka Jana Kesselová sa už dlhší čas snaží skultúrniť prostredie pred bytovkami na prešovskom Sídlisku Šváby. Namiesto uznania ju čakalo napomenutie zo strany mestskej polície.
Po dlhej korešpondencii s mestom sa profesorka Jana Kesselová rozhodla vysadiť pred bytovým domom na kraji Švábskej ulice šesť tují. Dreviny na vlastné náklady vysadila podľa predloženého plánu.
Vďaky sa nedočkala. Namiesto toho prišlo udanie od suseda za porušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN), riešila ju Mestská polícia v Prešove, ktorá jej udelila napomenutie.
„Bola som predvolaná za priestupok, ktorý som údajne spáchala tým, že som porušila VZN č. 5/2010 o zákaze vysádzania drevín. Z čisto úzkeho pohľadu som skutočne páchateľom, lebo som tie dreviny vysadila, ale celá vec má aj svoju históriu a kontext,“ vraví sklamane Jana Kesselová.
Domová dôverníčka žije na „periférii periférie“, na konci Švábskej, je univerzitnou profesorkou a s mestom si „dopisuje“ od roku 2013.
„Na Šváboch, zvlášť tej okrajovej časti, zeleň chýba. Som si vedomá toho, že nemožno svojvoľne vysádzať zeleň v meste. Je to opodstatnené, preto som už v roku 2013 začala komunikovať s jednotlivými reprezentantmi mesta,“ opisuje genézu kauzy.
Viackrát problém riešila s odborom životného prostredia. Vrcholom rozhovorov bol projekt, ktorý nakreslila a odkonzultovala s príslušnou pracovníčkou. V projekte sú zachytené existujúce dreviny a tie, ktoré by tam mohli byť.
„Tento dialóg trvá od roku 2013, máme jeseň 2016. Zrekonštruovali sme celý dom, je tam nová cesta, ale nepribudol ani lístok zelene.“

Ani povolenie, ani zákaz
Radnica sľúbila, že jej v snažení pomôže a dreviny vysadí. Dlho sa ale nič nedialo. „Bol tam zaujímavý prísľub, ktorý používam vtedy, keď učím študentov, ako sa určitá číslovka mení na neurčitú. Prísľub bol jeseň 2016, alebo 2017, keď sa uskutoční verejné obstarávanie,“ vysvetľuje.
Hoci jej odporučili dodať cenovú ponuku, nestačilo to. Mesto chcelo robiť verejné obstarávanie, ktoré podľa Kesselovej vzhľadom na dátum žiadosti trvalo rok a pol.
Navyše stromčeky a zeminu zaplatila z vlastného, nie z verejných zdrojov.
Opätovne sa preto obrátila na radnicu, tá žiadosť eviduje, ale opäť odsunula termín realizácie na neskôr. A vysadený nebol ani lístok. Preto sa profesorka Kesselová rozhodla konať.
Bez oficiálneho súhlasu, no i bez priameho zákazu: „Naopak. Nikdy toto slovo nezaznelo, v mailovej komunikácii či v osobnom rozhovore padli oceňujúce slová, na adresu toho, že sa občan bývajúci na sídlisku zaujíma o verejný priestor a chce ho skultivovať.“
Prečo sa rozhodla nečakať na súhlas? „Pretože čas plynie a po troch rokoch komunikácie nenastalo žiadne zlepšenie. Tak si kladiem otázku, či takto neubehne aj ďalších pár rokov, kým taký krík, strom vyrastie.“
Ten priestupok sa teda týkal toho, že svojvoľne vysadila dreviny. Umiestnila ich na vopred dohodnuté miesto.
„Je zakreslené na projekte, ale nemám oficiálny súhlas, že na presne vymedzenej ploche súhlasí s vysadením presne definovaných drevín,“ pokračuje obyvateľka Švábov a pokračuje: „Na mieste, kde sú vysadené, nevedú siete, ktoré by tie tuje narúšali. Je tam ťažké vybrať priestor, kde by vôbec čosi rástlo. Nachádza sa tam len tenká vrstva zeminy, pod ktorou je stavebný odpad. Trvá dlho, kým tam vôbec niečo vyrastie.“

Mesto: Problémom sú inžinierske siete
V súvislosti s „kauzou tuje“ sme oslovili prešovskú radnicu.
„Mesto Prešov takúto iniciatívu víta, lebo je odrazom vzťahu človeka k prostrediu, v ktorom žije a svedčí aj o jeho angažovanosti podieľať sa na skrášľovaní celkového výzoru mesta a bezprostredného okolia, v ktorom obyvateľ žije,“ hovorí hovorkyňa Veronika Kmetóny Gazdová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári