PREŠOV. Bezpečnejšie a estetickejšie. Také bude námestie pred Novou budovou Divadla Jonáša Záborského (DJZ), ktoré stavebníci momentálne dokončujú. Po rekonštrukcii by sa tak na dlažbe už nemalo šmýkať a nehrozia ani úrazy z nerovnosti chodníka.
Momentálne sú už práce vo finálnej fáze. Nástupné plató pre divákov je už dokončené, ostáva ešte dotiahnuť do konca opravu chodníka, ktorý lemuje divadlo z Grešovej ulice.
Okrem toho finišuje aj rekonštrukcia podzemného parkoviska.
„V tejto chvíli máme ukončené nástupné plató, čo som veľmi rád, pretože divadlo môže tým pádom plne fungovať. Zostávajú nám ešte nedorobené časti na chodníku z Grešovej. Tie ale verím, že budú do konca októbra urobené,“ prezradil riaditeľ Divadla Jonáša Záborského Ján Hanzo.

Pri prestavbe mali problémy
Námestie pred divadlom malo byť dokončené už koncom septembra. Stavbári však natrafili na niekoľko problémov, a tak sa finalizácia rekonštrukčných prác posunula o ďalší mesiac.
Komplikácie nastali pri odkrývaní dlažby, chodníka, ale aj pri objavení telekomunikačných káblov.
„Problém dlažby na plate bol v tom, že ona už jednoducho nebola spojená s podložím a tá izolácia bola slabá. Prípadne tam boli na celú tú veľkú plochu dva zvody. Teraz je to riešené už väčšími odvodňovacími kanálmi a tých zvodov vody je viac,“ objasnil Hanzo.
Ako ďalej uviedol, všetka voda tak postupne prenikala do podzemného parkoviska a narúšala celkovo betón, armatúru a statiku stavby.
Keby to nezačali riešiť včas, pravdepodobne by došlo k celkovému narušeniu a musela by sa odstrániť asi jednu tretina podzemného parkoviska.
„Takisto to plató bolo veľmi klzké. To znamená, že tá dlažba nebola zvolená vhodne a hlavne pri miernom daždi alebo pri miernej námraze bola veľmi šmykľavá. Teraz sme zvolili také opatrenia, nad ktorými sa Prešovčania možno budú čudovať, ale jednoducho sme chceli zabrániť tomu, aby tu došlo k úrazom, a že sa tu vytvorí 20 metrov dlhá kĺzačka,“ vysvetlil riaditeľ prešovského Divadla Jonáša Záborského.

Rekonštrukciu komplikovali trhliny
„Po odstránení pôvodnej dlažby sme zistili, že v časoch, keď sa realizovala táto plocha, tak nebol asi problém s betónom, Pretože tam, kde sme pôvodne mali mať priestor nejakých 20 centimetrov naloženej dlažby, sme mali len 10 centimetrov,“ prezradil architekt Štefan Mitro.
Ako ďalej uviedol, defekty sa objavili hlavne na chodníku, pod ktorým vznikli aj 1,20 metrov hlboké kaverny a chodník doslova visel vo vzduchu. Príčinou tohto stavu bolo vysypávanie sute a netriedeného odpadu do výkopov v 90.-tych rokoch.
Spevnenie plochy a terénne úpravy tak dali robotníkom poriadne zabrať.
„Bolo potrebné viac ísť do podložia a už sme nechceli urobiť tú chybu, ktorú urobili naši predchodcovia, že v zhone zabetónovali kvalitným betónom, ale na nekvalitnom podloží,“ upresnil Hanzo.
Schody a chodník od ulice Grešova boli rozsypané, dlažba bola nestabilná a rozpadávala sa.
Vznikli obrovské dutiny, ktoré robotníci odhalili až teraz pri stavbe. To bolo dôvodom, prečo bolo nutné odstrániť chodník po celej dĺžke.
„Toto by som povedal boli také zakopané míny výstavby z tých 70.-tych rokov. Jednoznačne nemáte röntgenové oči. Nakoniec aj sondy, ktoré sme urobili, tak zhodou okolností vyšli tak, že boli priaznivé, ale o meter ďalej bola situácia úplne iná,“ zhodnotil Mitro.

Budúci rok chcú pokračovať
Ako hovorí riaditeľ najväčšieho prešovského divadla, rekonštrukciu námestia realizovali po štvrťstoročí nielen z dôvodu estetického, ale aj z dôvodu bezpečnosti, keďže okolo divadla vedie dôležitá komunikačná trasa.
„Denne tadiaľ prejdú stovky ľudí, ktorí majú namierené do nemocnice a iných častí Prešova. A to už bolo naozaj veľmi nebezpečné,“ uviedol Hanzo a dodal, že na celú rekonštrukciu vyčlenil Prešovský samosprávny kraj sumu 972-tisíc eur.
Preinvestovaných je zatiaľ zhruba 450-tisíc eur.
Na budúci rok by sa malo začať aj s rekonštrukciou služobného parkoviska a chodníka, ktorý vedie zo Stromoradia. Ten uzavrie okolie divadla a tzv. Nová budova bude tým pádom prístupná z každej strany.
„Termínovo by sme to chceli robiť podobne, ako to robíme v tejto etape. To znamená začať niekedy v júni, na konci sezóny a ukončiť to začiatkom budúcej sezóny. Takže náš čas je od júna do októbra,“ uzavrel Hanzo.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári