PREŠOV. Vlastnými rukami niekomu zachrániť život. To bola hlavná myšlienka Európskeho dňa záchrany života, ktorý sa v slovenských mestách organizoval 16. októbra už po tretíkrát.
Cieľom akcie bolo zvýšenie povedomia o zastavení srdca medzi verejnosťou. Podujatie sa prvýkrát malo uskutočniť aj v Prešove.
Pripravených bolo niekoľko záchranárskych tímov a dobrovoľníkov, ktorí mali okoloidúcim ukázať na figurínach resuscitáciu.
Verejnosť si taktiež mala zopakovať základy prvej pomoci a porozprávať sa s poskytovateľmi neodkladnej zdravotnej starostlivosti, záchranármi a inštruktormi prvej pomoci o ich skúsenostiach a zručnostiach pri poskytovaní prvej pomoci.
Podujatie nieslo motto Deti zachraňujú životy a bolo zamerané na deti, ktoré sa stali záchrancami života a na deti, ktoré boli zachránené.

Organizátori, ktorými boli Slovenská resuscitačná rada v spolupráci s Územným spolkom Slovenského Červeného kríža v Prešove, Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky, Horskou službou Bachureň Búče a Hasičským záchranným zborom, chceli touto akciou dať do povedomia, aké dôležité je poskytovať prvú pomoc už od útleho veku.
„Všetci zúčastnení boli pripravení. Boli pripravené aj stanovištia a ukážky prvej pomoci, ale počasie nám neprialo, takže sme museli túto akciu zrušiť,“ uviedol s poľutovaním riaditeľ Územného spolku Slovenského Červeného kríža v Prešove Martin Matejka.
Podľa zdravotníkov k náhlemu zastaveniu srdca dochádza najčastejšie doma. Ide až o 70 percent prípadov.
Ak vedia členovia rodiny resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj- až trojnásobne. Nie všetci však presný postup poznajú.
Organizátori však upozorňujú, že urobiť niečo je vždy lepšie, ako neurobiť nič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári