K výhre Tatrana nad ruským majstrom prispeli aj Rusi

Roman Carapkin. Úlohy si plnil predovšetkým v obrane.
Roman Carapkin. Úlohy si plnil predovšetkým v obrane. (Autor: Viktor Zamborský)
Ján Leško|24. okt 2016 o 00:00

Peskov strieľal góly, Carapkin pracoval v obrane.

PREŠOV. V piatom kole C–skupiny Ligy majstrov 2016/2017 zaknihovali hádzanári Tatrana Prešov druhú výhru. V domácom prostredí vyhrali o dva góly nad ruskými Čechovskými Medveďmi.

Prvé body v C–skupine Ligy majstrov získal Prešov po domácej výhre nad vicemajstrom Macedónska HC Metalurg Skopje.

Ďalšie dva má na konte za výhru nad majstrom Ruska.

Liga majstrov v hádzanej Prešov - Čechov: fotogaléria

10.11.2016

Raketový nástup Tatrana

Do roly favorita boli pasovaní ruskí hádzanári. Slovenský tím sa však vypol k dobrému výkonu a nad súperom vyhral zaslúžene.

Prešovčania mali predovšetkým výborný vstup do zápasu. Mužstvo svetovo uznávaného trénera Vladimira Maximova ostalo ťahmi domácich, hlavne účinnou „zatiahnutou“ obranou nula šesť, zaskočené.

Tréner Rusov po zápase priznal, že jeho tím Prešov v úvode trochu podcenil. Schopnosti niektorých hráčov vraj nedocenil. Ako napríklad odchovanca klubu, dnes hráča Tatrana Alexeja Peskova.

Prešovu však zachytali dobre aj brankári. Igor Čupryna veľmi dobre začal. V štyridsiatej minúte ho vystriedal za stavu 21:19 Vadim Bražnyk, ktorý na výkon kolegu nadviazal.

Prešov sa ale opäť nevyhol chvíľkovej strate koncentrácie. V 26. minúta viedol Tatran rozdielom ôsmich gólov, 17:9.

Do kabíny šiel so šesťgólovým náskokom, no po nej začal strácať dych. Obrana začala mať zrazu medzery, už nefungovala tak spoľahlivo ako v prvej časti.

Z často zbytočných chýb hostia ťažili a v 41. minúte sa dotiahli na rozdiel dvoch gólov, na 21:19.

Domáci po góle Peskova tri a pol minúty pred koncom šli do vedenia 30:26. „Medvedi“ ešte pred záverom hrýzli, z náskoku ukrojili, ale slovenský majster si už cenné dvojgólové vedenie nenechal ujsť.

Päť gólových vizitiek Peskova

Alexej Peskov v drese Tatrana Prešov naposledy v zápase SEHA ligy v Chorvátsku proti PPD Záhreb nenastúpil.

Po príchode do dejiska si sťažoval na bolesti triesla a jeho štart v Lige majstrov proti Čechovským Medveďom bol otázny.

Ľavoruká prešovská pravá spojka napokon nastúpila a krajanom v zápase poslala päť gólových vizitiek. Nuž a práve A. Peskov dal prešovskú gólovú bodku príťažlivému zápasu.

„To, že som vôbec mohol hrať, je predovšetkým zásluhou starostlivosti klubového lekára Petra Kleina. Do poriadku ma dal ozaj za krátky čas. Patrilo sa teda zato odviesť aj primeraný výkon. Z ruského klubu som odišiel pred viacerými rokmi. Odvtedy sa tam vymenilo azda jedno pokolenie. Stále sú tam ale hráči, s ktorými som v minulosti hrával. Na súpera sme sa pripravili dôkladne. Vedeli sme, čo od neho môžeme čakať i čo by mohlo naňho platiť. Zmenili sme obranu, snažili sa dať maximum do úvodu. Vyšlo to, čo bolo základom konečného úspechu. Obrana pracovala perfektne, brankár Čupryna predviedol výborné zákroky. Pravda, v druhom polčase nám to už tak dobre všetko neklapalo. Stále sme ale mali navrch. Keď sa nám hostia gólovo priblížili, dokázali sme im znovu odskočiť. V samom závere sme trochu tŕpli, ale cenné dvojgólové víťazstvo je naše. Osobne mám neho veľkú radosť.“

Aj Carapkin začínal v Čechove

Spokojnosť s dosiahnutým výsledkom neskrýval ani druhý hráč prešovského Tatrana, ktorý do tímu slovenského hádzanárskeho šampióna prišiel práve z klubu ruských Čechovských Medveďov, Roman Carapkin.

Hráč, ktorý zatiaľ odvádza robotu predovšetkým v obrane. „Tréner ma poslal na ihrisko od začiatku. Iste, hlavne s obrannými úlohami. Prízvukoval mi, že nesmiem pustiť za seba útočiaceho protihráča na poste ľavej spojky. Najmä ak sa snaží preniknúť klamlivým pohybom. Musel som teda včas dostupovať, pretože ruské spojky sú dosť pohyblivé. A tiež nešetriť tvrdosťou. Našu prácu v obrane každý hodnotí krátko po zápase pozitívne. Pravda, predovšetkým v prvom polčase. V druhom sme trochu poľavili v koncentrácii. To je fakt, no stále sme súpera držali na dištanc. Ja osobne som si musel dávať väčší pozor, pretože som bol predtým dvakrát vylúčený. Pritom, v jednom prípade vôbec nechápem za čo. Arbitri ale rozhodli, tak to treba rešpektovať. Podstatné však je, že sme zápas nad mojím bývalým klubom vyhrali a už teraz sa teším na novembrovú odvetu v Čechove.“