BARDEJOV. Keď bloger Denníka N a antiextrémistický aktivista Ján Benčík začiatkom apríla upozornil verejnosť a média na bardejovskú stránku Ľudovej strany Naše Slovensko, z facebooku okamžite zmizla.
Na pozvanie učiteľky Jany Leškovej začiatkom týždňa prednášal o hrozbách radikalizácie spoločnosti na miestnom Gymnáziu Leonarda Stöckela.
Bloger v Bardejove

Predseda prešovského klubu strany ĽSNS Milan Mazurek sa vtedy od kauzy dištancoval slovami, že stránku s logom strany si môže založiť hocikto a že v meste nemajú zriadenú žiadnu štruktúru. Strana tu v posledných voľbách získala takmer 10% (po Smere s 34% a OĽaNO-Nova so 14%).
Na extrémizmus Benčík vytrvalo upozorňuje už tri roky. „Robím to preto, lebo ma to jednoducho štve. A nechcem, aby moji vnuci žili v krajine, kde budú vládnuť nejakí náckovia,“ hovorí dôchodca a bývalý pracovník knižného vydavateľstva.
Príčinu radikalizácie a prejavov dnešného extrémizmu vidí v nevysporiadaní sa spoločnosti s totalitami, ktoré sme tu mali viac ako pol storočia - Slovenským štátom a komunizmom.
A tiež vo všadeprítomnej korupcii, ktorá Slovákom vadí iba na najvyššej úrovni, nie ale na miestnej či lokálnej, kde sú všetko kamaráti, známi a rodina.
„Áno, ľudia sú znechutení. Tradičné strany ich sklamali, alternatívne im pripadajú trochu mäkké, tak hľadajú niekoho, komu môžu veriť, žeby s tým pohol a tvrdo zatočil,“ dodáva.
Benčík: Žijeme postfaktuálnu dobu
Bloger na prednáške študentom vysvetlil o čo išlo a stále ide zločineckým režimom ako sú fašizmus, nacizmus a komunizmus.
Varoval pred rasistickými vyjadreniami, statusmi a komentármi, násilníckymi hrozbami, nadávkami, vulgarizmami, spochybňovaním holokaustu, extrémistickými riešeniami „cigánskeho“ problému a vyznaniami Adolfovi Hitlerovi, ktoré u časti bardejovskej verejnosti pred polrokom vyvolali obavy.
Poukázal na „postfaktuálnu“ informačnú dobu v ktorej žijeme aj na vplyv konšpiračných teórií.
„Dnešná doba je charakteristická pretlakom informácií a našou neschopnosťou s nimi pracovať. Nevyhľadávame už informácie, ktoré sú overené, faktické a pravdivé, ale také ktoré nám vyhovujú, ktoré sú v súlade s našimi predsudkami, názormi a emóciami.“

Študenti: Odísť či zostať
V diskusii študenti posledného ročníku gymnázia najviac bojovali z otázkou a skepsou, či zo Slovenska odísť alebo zostať a či vôbec niekde inde existujú politické strany, ktoré by sa dali voliť.
„Odísť do zahraničia je zlá voľba, ale zostať tu a voliť spomedzi všetkých tých skorumpovaných politických strán tiež nie je bohviečo, tak čo nám poradíte? Existujú v iných krajine voľby, v ktorých sa dajú voliť strany, ktoré by boli dôveryhodné? Funguje to vôbec niekde inakšie ako tu na Slovensku?,“ pýtali sa študenti.
„Sledujem jeho blog a dosť ma to zaujíma. A u nás na Gymnáziu máme šikovných a kriticky mysliacich študentov. Chceme, aby tieto veci žiaci počuli aj s druhej strany. Pretože stále o tom rozpráva iba učiteľ a oni to potom aj tak berú – že to povedal učiteľ,“ odpovedala Jana Lešková, učiteľka občianskej výchovy a filozofie, na otázku, prečo prednášku zorganizovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári