PREŠOV. Do redakcie sme dostali niekoľko podnetov od obyvateľov Prešova. Všimli si, že na cestách, pri kontajneroch a dokonca aj na zastávke MHD videli uhynuté zvieratá.
Mŕtve potkany, mačky či ježkov videli na rovnakých miestach aj niekoľko dní. Nikto ich nelikviduje. Obávajú sa možnej nákazy.
Kto je zodpovedný?
Obyvatelia miest a obcí vedia, že ak im uhynie doma chované zviera, musia kontaktovať kafilériu a dať ho zlikvidovať na vlastné náklady.
Ak vodič zrazí zviera a to je potom prekážkou na ceste, zvyčajne jeho likvidáciu riešia poľovné združenia.
Keďže za likvidáciu odpadu je zodpovedné mesto, väčšina Prešovčanov si myslí, že by mali riešiť aj odstraňovanie zvieracích mŕtvol.
Radnica má však iný názor.
„Nový zákon o odpadoch priniesol okrem iného aj zmeny pri likvidácii kadáverov, teda mŕtvych zvierat. Už ich nezabezpečuje obec, ale príslušný orgán štátnej správy,“ sprostredkovala nám stanovisko hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
„V prípade nájdeného uhynutého zvieraťa na území mesta Prešov treba kontaktovať okresný úrad, odbor starostlivosti o životné prostredie. Tento úrad zabezpečí zhodnotenie alebo zneškodnenie tohto odpadu v súlade s týmto zákonom na vlastné náklady,“ dodala hovorkyňa.

Ministerstvo vydalo usmernenie
Vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na okresnom úrade Miroslav Benko nám toto stanovisko mesta nepotvrdil. Podľa neho je všetko inak.
V novom zákone o odpadoch to síce doteraz nebolo presne definované, ale v auguste ministerstvo životného prostredia práve na podnet mesta Prešov vydalo usmernenie.
„Zvieratá na verejných priestranstvách, ktoré uhynuli prirodzenou cestou, otravou alebo pod vplyvom zrážky s vozidlom nepatria do kategórie nezákonne uloženého odpadu. V takom prípade sa nezačína konanie, nezisťuje pôvodca odpadu a ani to nie je potrebné,“ informoval o usmernení Miroslav Benko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári