Pondelok, 20. február, 2017 |Meniny má Lívia

Prešovčanov čaká ďalší hádzanársky bonbónik

Prichádza líder SEHA Gazprom ligy.

Prešovčania vyzvú Vardar Skopje. J. Hrstka (vpravo) verí, že s favoritom môžu hrať vyrovnaný zápas.(Zdroj: tasr)

PREŠOV. Obhajca Slovenského pohára v hádzanej mužov Tatran Prešov po výhre nad Štartom Nové Zámky postúpil do semifinále. Kvarteto tímov, ktoré budú hrať o finálovú účasť vedno s obhajcom trofeje tvoria HK Agro Topoľčany, HKM Šaľa a MŠK Považská Bystrica.

Semifinálové dvojice mali vyžrebovať včera.

V prípade Tatrana Prešov o jeho postupe do kvarteta pohárových semifinalistov sotvakto pochyboval. Prešovčania rolu favorita potvrdili, no v závere zápasu zo svoje suverenity riadne ubrali.

Výborne začali, mizerne končili

Stretnutie v prešovskej Tatran handball arene sa vyvíjalo podľa predpokladov. Tatran aj bez chorých L. Urbana, D. Kroka i nedoliečeného Sadového (sedel len na lavičke domácich) od stavu 1:1 v tretej minúte svoj gólový náskok postupne zvyšoval.

V štyridsiatej minúte a štyridsiatej sekunde Číp zvýšil vedenie Prešova na 27:15. Lenže následne začali domáci strácať.

Snaživé Nové Zámky päťgólovou šnúrou upravili na 27:20 a šli ešte bližšie. V týchto fázach hral Prešov zle.

Diváci prejavovali svoju nevôľu nad dianím na ihrisku. Obrat ale neprichádzal. Naopak, hostia štyri minúty pred koncom znížili na rozdiel troch gólov (30:27).

Suverén slovenských hádzanárskych súťaží ostatných rokov, síce nie veľmi suverénne, avšak úlohu favorita predsa len potvrdil víťazstvom 33:29 (21:11).

Hrstka medzi TOP kanoniermi LM

Pod strelecky účet Tatrana Prešov sa podpísal ôsmimi gólmi Jakub Hrstka, siedmimi prispeli Alexej Peskov a Tomáš Číp, poltucet gólov nastrieľal Oliver Rábek, dva strelil Stefan Jankovič a po jednom Roman Carapkin, Leon Vučko a Marek Páleš.

Stabilnú streleckú formu si udržiava najmä Čech Jakub Hrstka. A to nielen v domácich súťažiach (extraliga a SP), ale aj na medzinárodnej úrovni, v SEHA Gazprom lige a v Lige majstrov.

Nuž a práve v tejto prestížnej európskej súťaži je v doterajších zápasoch skupinovej fázy tretím najlepším strelcom práve Kubo Hrstka.

„Tento fakt mi už stihli v šatni pripomenúť moji spoluhráči. Samozrejme, teší ma to, pretože Liga majstrov, ako sa o nej zvykne vravieť, je kráľovskou súťažou, v ktorej právo hrať majú najlepšie svetové kluby. Byť medzi nimi je poctou pre samotný Tatran, obzvlášť i pre mňa. Navyše, keď moje meno figuruje v prebiehajúcej skupinovej fáze medzi najlepšími kanoniermi. Nie je to však len moja zásluha, ale toho, že naše mužstvo hrá kolektívne. Spoluhráči akcie rozohrajú a keď to dohrajú na mňa, tak zakončujem. Takže je to zásluha v podstate všetkých. Teda aj brankárov, ktorí vedia hodiť presnú loptu do trháku,“ uzavrel debatu na gólovú tému Ligy majstrov a hneď preladil J. Hrstka na pohárovú strunu.

„Naším zámerom bolo vybehnúť na Nové Zámky od úvodu, vypracovať dostatočný náskok a postupne rozložiť zápasovú záťaž na všetkých hráčov, ktorých mal tréner k dispozícii. Od začiatku to šlo. Čupryna chytal výborne, darilo sa nám v obrane i v útoku. V prvom polčase sa diváci našou hrou mohli baviť. Ťažko ale nejako vysvetliť skutočnosť, prečo po prestávke sme nepokračovali v dobre načatom. Podobné sa nám stalo v ostatnom čase neraz. Strata koncentrácie, akoby sa nám už nemohlo nič stať, technické chyby a nepremenené šance. To všetko nahralo Novozámčanom, ktorí sa na tom chytili a zápas v závere zdramatizovali. Posledné minúty hráme tak, že sami sme z toho nervózni a naštvaní sú aj diváci.“

Hrať tak, aby aj diváci boli spokojní

A pritom to malo byť stretnutie, ktoré svojím spôsobom mohlo poslúžiť aj ako príprava na zápas nadnárodnej SEHA Gazprom ligy s Vardarom Skopje, aktuálne lídrom tejto súťaže, ktorý je na programe v THA zajtra od 17. hodiny.

„V Macedónsku sme s Vardarom dostali poriadny výprask, prehrali o sedemnásť gólov. Avšak tento tím sa radí do kvarteta najlepších svetových mužstiev. Čosi podobné sa teda môže prihodiť aj iným mužstvám v nadnárodnej lige. Nazdávam sa, že Vardar Skopje pricestuje do Prešova v najsilnejšom zložení. Pozíciu lídra si iste hodlá udržať. Ľahké to s ním dozaista mať nebudeme. Našou úlohou je po zápase o Slovenský pohár kvalitne zregenerovať, dúfam, že do poriadku sa dajú aj tí chlapci, ktorí proti Novým Zámkom nehrali, prehru v Skopje znovu zanalyzujeme a nachystáme sa tak ako trebárs pred rokom doma. Pri optimálnom výkone, o ktorý sa iste pousilujeme, môžeme aj s týmto favoritom odohrať dôstojný zápas. Taký, aby diváci s našou hrou boli spokojní.“