PETROVANY. Prvé písomné zmienky o šarišskej dedine Petrovany, ktorá leží niekoľko kilometrov južne od Prešova, pochádzajú zo začiatku 13. storočia. Podľa archeologických nálezov sa tu však ľudia usídlili už mnoho storočí predtým.
Pôvodne sa dedina volala Zenthpethur pravdepodobne podľa patróna tamojšieho kostola, ktorý bol v tom čase zasvätený sv. Petrovi. V priebehu svojej existencie niesla podobné mená, ktoré boli maďarskými či nemeckými ekvivalentmi toho názvu. Svoje terajšie pomenovanie získala po prvej svetovej vojne.
V 18. storočí sa majiteľom panstva stáva rod Klobušických a ten sa aj významne podieľa na zveľadení majetku. Na mieste starého renesančného kaštieľa vyrastie nový barokový objekt v areáli, ktorý skrášlil rybník. Dnes už nevyužívaný kaštieľ je najvzácnejšou architektonickou pamiatkou obce.
V roku 1948 vyše tisíc obyvateľov
Podľa historických záznamov táto dedina presiahla tisíc obyvateľov okolo roku 1948 a počet stále narastal. Zásadná zmena nastala, keď došlo v polovici 60. rokov minulého storočia k pričleneniu susednej obce Močarmany k Petrovanom a vznikla tak jedna z najväčších obcí v okrese Prešov.
"Túto skutočnosť zachytáva aj erb našej obce, ktorý vznikol na základe symboliky dvoch dedín. Preto sa v ňom nachádza strom, ktorý bol znakom Močarmian. Kľúč sv. Petra od nebeskej brány zasa pripomína Petrovany," vysvetlil starosta obce Ján Lenko.
Povesť o zjavení
Ľudia v tejto obci sa hlásia hlavne k rímskokatolíckej cirkvi. O hlbokej viere obyvateľov hovorí aj povesť o zjavení Panny Márie neďaleko dediny smerom na Záborské. Starí ľudia hovoria, že kedysi na tomto mieste rástli stromy, ale dnes už sú tu iba polia, takže sa nedá presne miesto určiť.
Aj keď zjavenie nebolo potvrdené cirkvou, ľudia ešte v čase po druhej svetovej vojne na tieto miesta chodievali a modlili sa.
Nestalo sa však z neho miestne pútnické miesto. Často sa sem vraj chodieval modliť ľuďmi uznávaný farár Ján Jacko, ktorý v Petrovanoch pôsobil vyše 40 rokov.
"S týmto príbehom o zjavení si ľudia možno spojili aj obraz, ktorý sa nachádza v kostole v neďalekých Obišovciach. Jazvu, ktorú má na líci Panna Mária, vraj zapríčinil oráč z Petrovian. Ten ju nespoznal, keď letela nad obcou a v strachu ju šibol bičom. O tomto obraze sa hovorí viacej príbehov, ale takto ho poznali ľudia u nás," vysvetľuje starosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári