BARDEJOV. Bardejovčania chodia na hroby svojich blízkych na niekoľko cintorínov.
Najstarším zachovaným mestským cintorínom je cintorín sv. Jakuba s kaplnkou zasvätenou tomuto svätcovi.
Cintorín sv. Jakuba sa tohto roku dostal aj do zoznamu zastávok na pútnickej ceste do Santiaga de Compostely k hrobu sv. Jakuba v Španielsku.
Jeden z mála cintorínov
Aj tieto informácie získali v minulých dňoch účastníci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Šariš - Bardejov po pamiatkach Bardejova a jeho okolia.
"Santiago de Compostela je najväčšie pútnické miesto v Európe. Takže cintorín, ktorý sa nachádza v Bardejove, je jeden z mála vo východnej Európe, ktorý sa stal zastávkou na tejto púti," uviedla sprievodkyňa Mária Raabová z cestovnej agentúry East Slovakia Travel v Bardejove.
Zastávky na púti tvoria skôr kostoly a kláštory, v ktorých sú umiestnené relikvie svätých.
Pôvodný zrušili, vznikol dnešný
Pôvodný bardejovský cintorín vznikol pri hlavnej bráne, ktorý však počas svojej návštevy mesta prikázal zrušiť cisár Jozef II.
Preto vnikol dnešný cintorín zasvätený sv. Jakubovi. V jeho areáli pod podlahou kaplnky sv. Jakuba, ktorú postavili okolo roku 1820, je krypta rodiny Obristových, na vonkajšej stene sú dve pamätné tabule tejto rodiny.
V interiéri je oltár sv. Jakuba s obrazom svätca a Márie Magdalény.
Vzácne mohyly v okolí mesta
Raritou v okolí Bardejova sú hlinené mohyly, do ktorých pochovávali svojich mŕtvych predkovia dnešných obyvateľov z obcí Kľušov, Kobyly, Richvald a ďalších. Ide o obdobie neskorej doby kamennej.
Mohylník nad Kľušovom zanechal ľud s jednoduchou pastiersko-roľníckou kultúrou, ktorý na hrebeňoch vrchov budoval svojim zomrelým mohutné pamätníky z hliny.
V odbornej literatúre sa označuje ako ľud východoslovenských mohýl a patrí do okruhu kultúr tzv. šnúrovej keramiky.
"V Kľušove neďaleko Bardejova máme takú vzácnosť, je to 17 mohylových hrobov. Bola to kultúra, ktorá migrovala, presúvala sa a svojich pozostalých pochovávala do hromadných hrobov. Mohyly, ktoré sa nachádzajú v Kľušove, ešte neboli archeologicky preskúmané. Iba jedna bola otvorená. Tam sa našli nejaké kostrové pozostatky a keramika, lebo oni sa tomuto remeslu venovali. Teraz už len čakáme, kedy sa nájdu nejaké finančné zdroje na preskúmanie ďalších mohýl," uviedla Raabová s tým, že niektoré mohyly sú pomerne veľkých rozmerov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári