PREŠOV. Aj Prešove je možné nájsť takmer neznáme pamiatky, ktoré majú význam presahujúci širší región.
Jedna z nich je na krátkej Suchomlynskej ulici, ale len málo Prešovčanov vie, prečo sa tá ulica tak volá.
Nenápadný objekt v západnej časti mestskej pamiatkovej rezervácie, už minimálne od 18. storočia nazývali Suchý mlyn. To preto, lebo na pohon nebola potrebná voda.
Nebudeme skúmať, čo bolo skôr, objekt či ulica. Pozrieme sa radšej na historické fakty.
Odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol konštatoval, že objekt bol vybudovaný najskôr v prvej polovici 17. storočia. Ako rok vzniku sa v historických záznamoch uvádza rok 1603, ale aj jeho architektúra dosvedčuje výstavbu ešte v 17. storočí.
„Potvrdzujú to atika, segmentové záklenky na otvoroch, formáty použitých tehál, spôsob murovania a podobne,“ popísal typické prvky Dominik Sabol.
Pre mesto sa stal nevyhnutnosťou
V stredoveku aj novoveku si mestá stavali vodné mlyny. Prešov však leží na vyvýšenine a nemal vlastný vodný tok, preto nebolo možné postaviť klasický vodný mlyn v mestskom intraviláne.
V 17.-18. storočí, kedy mesto muselo často čeliť obliehaniam, lebo prebiehali protihabsburské povstania, bolo často bez mlyna. Vodné totiž ležali za hradbami mesta.
Obliehania trvali niekedy aj niekoľko týždňov. Obrancov mesta bolo potrebné živiť potravinami. V tom čase v strave prevládali múčne jedlá a chlieb.
Obyvatelia mesta si vtedy uvedomili, že funkčný mlyn je pre nich nevyhnutnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári