SVIDNÍK. Na Mestskom úrade vo Svidníku došlo k podvodu. Na základe kontroly zistili u niekoľkých zamestnancov pochybenia pri evidencii dochádzky.
Niektorí si ju označili aj počas absencie. Podľa Zákonníka práce sú zamestnávatelia povinní viesť evidenciu pracovného času svojich zamestnancov. Vo väčšine úradov a firiem kontrolujú dochádzku prostredníctvom elektronického systému, ako je to aj na úrade vo Svidníku.
K hlavným dôvodom ich využívania okrem zjednodušenia spracovania dochádzky patrí aj zamedzenie podvodov pri zápise. Vo Svidníku tomu napomáha aj kamerový systém umiestnený vo vestibule úradu pri kancelárii prvého kontaktu, ktorý sníma celý vstupný priestor.
Vďaka nim odhalil hlavný kontrolór podvod pracovníkov, ktorí porušili pracovnú disciplínu nesprávnym označením dochádzky čipovou kartou. Za ich priestupky mesto priamo nemôže.
Zistil porušenia
Dochádzkový terminál Fingera sleduje dochádzku zamestnancov do práce pomocou PIN kódov. Umožňuje priamu voľbu odchodov a príchodov, dĺžku pobytu na pracovisku, prehľad dochádzky či zobrazovanie aktuálneho odpracovaného času zamestnanca.
Mesto investovalo do projektu vyše 1370 eur za účelom zlepšenia a skvalitnenia pracovného prostredia.
„Kontrolnou činnosťou bolo zistené porušenie Smernice primátora o pružnom pracovnom čase, Pracovného poriadku a Zákonníka práce. Na odstránenie zistených nedostatkov boli prijaté opatrenia,“ uviedol Ivan Sagan v správe o kontrolnej činnosti.
„Niektorí zamestnanci, aj keď boli odpichnutí v dochádzkovom systéme, neboli na svojom pracovisku. Tu dochádzalo k zlyhaniu aj kontrolnej činnosti vedúcich, ktorí sú zodpovední za prítomnosť svojich podriadených na pracovisku.“
„Najvypuklejším porušením v dochádzke bolo označovanie inou osobou za osobu, ktorá nebola na pracovisku,“ povedal kontrolór.
Iní odišli z pracoviska bez toho, aby sa odťukli. Taktiež sa viackrát opakovalo, že príchod mali dotyční označený skôr, než tam reálne sedeli. Mzdu istým napomenutým zamestnancom pozastavili.
“Najvypuklejším porušením v dochádzke bolo označovanie inou osobou za osobu, ktorá nebola na pracovisku
„
Primátor: Toto na zastupiteľstvo nepatrí
Problém už riešili aj na mestskom zastupiteľstve.
„Podľa mňa je to tak závažný problém. Zrejme až na naše upozornenia sa to nejakým spôsobom upravilo. Príde mi zvláštne, nepochopiteľné, že pracovník, ktorý to má na starosti, to nezistil a neupozorňoval na to,“ vyjadril sa poslanec Pavel Olejár.
Podľa primátora by sa to tam riešiť nemalo. Tvrdí, že je to interná záležitosť úradu. „Došlo k určitému nedorozumeniu, no je to vnútorná vec štatutára, ako sa vysporiada s týmito zisteniami. Nevedel som o tých zisteniach, ktoré hlavný kontrolór zistil a takéto problémy vzídu v každej organizácii. Systém, ktorý je nastavený, je dobrý a že dochádza k zneužívaniu, to už neovplyvní ani primátor, ani poslanec a pri toľkých ľuďoch došlo k zlyhaniu ľudského faktora.“ Potvrdil to aj prednosta úradu Vladimír Šandala.

Zlyhal ľudský faktor
Holodňák doplnil, že to nemá na verejnosti vyvolávať dojem, že sa niečo také stáva systematicky a že to robí väčšina zamestnancov. Išlo údajne o brigádnikov, ktorí nemali s mestom pracovno-právny vzťah.
Aj pracovníkov, ktorí na úrade poctivo pracujú, situácia mrzí. Podobné veci sa môžu stať kdekoľvek na Slovensku v akejkoľvek inštitúcii.
„Gro ľudí na mestskom úrade si svoju prácu robí veľmi dobre v prospech občanov mesta. Za zamestnancami si stojím a myslím si, že už to v živote neurobia. Tí, čo urobili problém, boli upozornení a dostali ešte jednu šancu. Ak ju sklamú a ešte raz sa niečo také stane, budeme konať a riešiť možno tvrdším spôsobom.“
V prípade pokračovania porušení hovoria aj o ukončení pracovného pomeru. Na zasadnutí bola reč aj o čerpaní mzdových prostriedkov.
„Čo sa týka šetriacich opatrení, za dva roky zamestnanci úradu nedostali odmeny. Garantujem vám, že dokopy to nebude viac ako 1500 eur. Gro z vás dostáva odmeny a robí vo verejnej správe, tak doprajte im trochu úcty, lebo si to nezaslúžia,“ povedal primátor poslancom.
V Smernici primátora mesta Svidník z roku 2013 sa uvádza, že prevádzkový čas pri pružnom pracovnom čase je celkový pracovný čas, ktorý je zamestnanec povinný odpracovať v pružnom pracovnom období určenom zamestnávateľom.
„Opustenie pracoviska schvaľuje vopred písomným spôsobom priamy nadriadený vedúci zamestnanec a v jeho neprítomnosti jeho určený zástupca. Vedúcim jednotlivých odborov MsÚ schvaľuje opustenie pracoviska prednosta a v jeho neprítomnosti ním poverený vedúci zamestnanec.“
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY č. 44/2016, v predaji od 8. 11. do 14. 11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári