BARDEJOV. Hlasovaním na celoslovenskom informačnom portáli slovakregion.sk od začiatku apríla do konca októbra už po deviatykrát rozhodovala verejnosť o kráse slovenských miest.
V sobotu zverejnili výsledky. Slovenským mestám bude tento rok kraľovať Spišská Nová Ves. Druhá je Levoča, v tesnom závese za ňou skončil Bardejov. Súťažilo sa aj o najkrajšiu obec a o primátora/starostu Slovenska 2016.
Levočania naklikali viac
Hlasovať za jedno a to isté mesto mohli na portál prihlásení užívatelia maximálne jedenkrát za hodinu. To znamená, že jedno a to isté mesto alebo obec dostalo od jedného hlasujúceho maximálne 24 hlasov denne. Hlasovať sa mohlo aj za viac miest a obcí v priebehu jednej hodiny.
Spišská Nová Ves tento rok zvíťazila suverénne. S 31 566 hlasmi takmer o 8-tisíc hlasov predstihla Levoču (24 654 hlasov). Iba o šesť stoviek kliknutí za Levočou skončil na treťom mieste Bardejov, hoci v priebežných výsledkoch bol ešte v septembri na druhom mieste.

V konečnom umiestnení obcí tiež tento rok bodoval Spišskonovoveský okres, najkrajšiu obec vyhrali Smižany (20 541 hlasov), druhá skončila Halič (okres Lučenec, 20 381), na treťom obec Divín (Lučenec, 15 845).
Primátora vyhral Branislav Tréger z Liptovského Hrádku a starostu Vladimír Ledecký, starosta obce Spišský Hrhov.
V roku 2015 skončil Bardejov v súťaži až na štvrtom mieste, za Prievidzou, Spišskou Novou Vsou a Zvolenom.

Dlhodobo úspešní
No za posledných šesť rokov trikrát súťaž vyhral (2010, 2011, 2012) a dvakrát skončil za Púchovom na druhom mieste (2013, 2014), čo ho dlhodobo robí najúspešnejším mestom v súťaži.
V roku 1950 bol Bardejov vyhlásený za mestskú pamiatkový rezerváciu, v roku 1986 mu udelili Európsku cenu a zlatú medailu za obnovu pamiatok.
Od roku 2000 je Bardejov zapísaný v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Odvtedy prešlo mesto výraznými zmenami, Bardejovčania do obnovu pamiatok investovali viac ako 33 miliónov eur.
Historické jadro mesta Bardejov predstavuje ojedinelý súbor vysoko rozvinutého stredovekého mesta.
Mestský pôdorys s pravidelným rozvrhnutím ulíc okolo trhového námestia je významným dokladom európskej civilizácie v 13.-14. storočí. Jeho koncept je zachovaný dodnes.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY č. 44/2016, v predaji od 8. 11. do 14. 11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári