PREŠOV. V týchto dňoch uplynulo už 15 rokov od chvíle, keď Slovensko dostalo prvého novodobého blahoslaveného.
Stal sa ním gréckokatolícky biskup mučeník Pavel Peter Gojdič.
Práve jeho 4. novembra 2001 blahorečil vtedajší pápež, dnes svätý Ján Pavol II.
Prvý stupeň je, na druhý sa čaká
Opísať Gojdiča nie je možné pár riadkami.
„Je to osobnosť mimoriadne vzácna, charakterný človek, ktorý sa vedel rozdávať. Zachraňoval životy, formoval svojich kňazov, aby vedeli tiež zachraňovať ľudské životy. Jeho skromnosť a dobrotu srdca, to, že žil naplno, tak kvalitne, že všetci okolo neho sa stávali lepšími. Je takým vzorom aj dnes, mladí ľudia potrebujú vzory.
A on je excelentným vzorom, ktorý je treba nasledovať,“ povedal arcibiskup Ján Babjak, podľa ktorého bol Gojdič „muž, ktorý nepokrivil charakter, ostal pevný“.
Práve jeho život a skutky ho predurčili na to, že ho vyhlásili za blahoslaveného.
Proces tým však nie je ukončený.
„Blahoslavení, to nie sú ešte uzatvorené kauzy. To je prvý stupeň, musíte to dotiahnuť do toho, aby boli svätoreční,“ tlmočil Babjak Vatikán.
Potrebné svedčiť a dokumentovať
Kedy teda bude prešovský biskup svätorečený? Proces vyhlásenia za svätého je podmienený minimálne jedným dokázaným zázrakom, ktorý by sa udial na Gojdičov príhovor.
„My sme ľudia takí, že vieme prosiť, keď sme chorí, ale keď to dosiahneme, už nevieme poďakovať. Pri uznaní zázraku je potrebné zdokumentovať stav a potom po uzdravení opäť celú dokumentáciu. Verím, že už sú zázraky, ktoré by boli akceptované aj v Ríme, aby mohol byť posunutý na stupeň svätorečenia, lebo zatiaľ je proces iba otvorený,“ vysvetlil arcibiskup.
Natočili o ňom film
O blahoslovenom mučeníkovi však v týchto dňoch prichádza nový titul v dokumentaristike. Ten vzišiel z dielne dramaturgičky Evy Kratochvílovej a režiséra Michala Spišáka.
Dramaturgička o ňom povedala, že to bola nádherná, ale neľahká práca, aby vybrali tie najvhodnejšie slová a myšlienky.
Z pôvodne 30-minútového tak vznikol 60-minútový dokument.
„Je treba vidieť, aké sú tam výpovede ľudí, ktorých sa podarilo zachrániť a žijú dnes po svete a majú svoje svedectvá o tom, kto im i celým rodinám pomohol,“ povedala na margo Gojdičovho pôsobenia, o ktorom je známe, že zachránil v čase holokaustu desiatky Židov.
Dokumentárny film vydáva svedectvo o jeho živote a obrovskom bohatstve ducha.
Uviedli ho na slávnostnej premiére v PKO a ako Babjak prezradil, boli už vyrobené aj DVD s týmto titulom.
Chceme, aby vo všetkých školách toto zaznelo, aby sa mladí ľudia mohli povzbudiť,“ zaželal si arcibiskup.
Jeho víziou je tiež raz celovečerný film o tejto významnej osobnosti dejín Gréckokatolíckej cirkvi.
Dramaturgička o Gojdičovi: Chcela by som dať jeho myšlienky všade
„Mnohým z nás nedošlo v prvej chvíli, do akej vážnej témy nám boli otvorené dvere. (...) Moje poznanie je obrovské. Myslím, že nás táto téma poznačila, rad-radom každého, kto prišiel do styku s charakteristikou tohto človeka. Pýtala som sa, ako je možné, aby v jednom človeku bolo zoskupenie takých ľudských a duchovných vlastností. Je to čosi unikátne. (...) Možno si ani sám neuvedomoval, čo všetko dostal a posúval ďalej. A to je pre mňa taký impulz. Bola som tak nabitá poznaním, že som mala pocit, že keby som mala silu, tak strhnem všetky bilbordy na Slovensku a že tieto jeho myšlienky vycapím pred mestom, za mestom, v meste, škole.“ (Eva Kratochvílová)
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY č. 44/2016, v predaji od 8. 11. do 14. 11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári