PREŠOV. S prichádzajúcim ochladením sa už pravidelne stretávajú zamestnanci prešovskej charity so zvýšeným náporom.
V rámci pobytových zariadení Pod Táborom je k dispozícii komplex troch druhov sociálnych služieb - Nocľaháreň Effeta, ktorá má kapacitu 12 ľudí, Útulok Archa s kapacitou 53 ľudí a tiež Dom Charitas – domov na polceste (23 ľudí).
Vďaka nim poskytujú ľuďom v núdzi rôzne služby.
Záujem trvá, privítali by zvýšenie kapacít
Vonku je chladno, počty v charite rastú.
„Áno, v posledných týždňoch evidujeme nárast záujmu o naše pobytové služby, vzhľadom na čoraz chladnejšie a nepriaznivejšie počasie,“ potvrdila Silvia Popovičová, manažérka práce s verejnosťou Gréckokatolíckej charity Prešov.
Na základe predošlých skúsenosti už sú pripravení uspokojiť potreby a navýšiť ďalšie kapacity.
„V krízovom núdzovom režime, počas zimných nocí s mínusovými teplotami, sme vytvárali lôžka pre ľudí aj v priestoroch Nízkoprahového denného centra,“ prezradila Popovičová.
Podľa jej slov takýto krízový stav dokázal priniesť dočasné ubytovanie aj pre vyše 100 ľudí bez strechy nad hlavou.
Pokiaľ ide o súčasne využívané kapacity, tie sú plné.
„Vzhľadom na vyťaženosť a aktuálny stav vnímame potrebu navýšenia priestoru a kapacít našich služieb,“ vysvetlila Popovičová.
Tolerujú aj viac alkoholu
Charitné fungovanie komplexu ovplyvňuje počasie i napríklad vo vyššej benevolencii voči alkoholu.
„Režim v našich zariadeniach sa počas zimných mesiacov líši len mierne zvýšenou toleranciou užitia alkoholu oproti napríklad letným mesiacom. Vyššia tolerancia užitia alkoholu súvisí s chladnými nocami, ktoré by mohli mať na zdravie človeka bez domova negatívny dopad,“ povedala Popovičová.
Klienti teda môžu prísť aj v podnapitom stave, avšak len v prípade vylúčenia akýchkoľvek prejavov agresivity či iných foriem nevhodného správania.
Nevedia pomôcť každému
Hoci prešovská charita má dvere otvorené každému, nie každý túto možnosť využije.
A ani pracovníci nie sú všemocní.
„Mnohí si nás mýlia, že my sme schopní poriešiť všetko. Nie sme. Človeka, ktorý sa nevie postarať sám o seba, nevieme poriešiť. Toho, ktorý je tak agresívny, že ohrozuje iných, nevieme poriešiť. Takým nie sme schopní pomôcť,“ vysvetlil vedúci pobytových zariadení Gréckokatolíckej charity Pod Táborom Rudolf Bača.

Mali ľudí od Galanty či Bratislavy
Podľa jeho slov mnohí ľudia i sami odmietajú pomoc.
V uliciach majú svojich terénnych pracovníkov, ktorí monitorujú aj týchto bezdomovcov. A mnohí na uliciach i vydýchnu naposledny.
„Posledné dva roky dosť veľa ľudí na ulici poumieralo, vzhľadom na zlý zdravotný stav, spôsob života, ich organizmus to už nevydržal,“ konštatoval Bača.
Pritom, ako tvrdí, nemusia mať pri návšteve charity ani peniaze, ani doklady. Len ochotu. Prijímajú pritom ľudia z rôznych miest, nielen z Prešova a okolia.
„Mali sme nedávno človeka, čo prišiel z Čiech, tiež sme mali ľudí od Galanty, od Bratislavy. Mnohí žijú túlavým spôsobom života. No my sa stále pozeráme na nich ako na človeka. Prišiel človek, ktorý čosi potrebuje a ak sme schopní, tak mu poskytneme, čo sa dá,“ dodal Bača.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári