Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie.
PREŠOV. Zásadný dokument mesta, zmeny a doplnky v územnom pláne, mestskí poslanci na stredajšom zastupiteľstve nepodporili. Od roku 1995 to mala byť už pätnásta zmena.
Predseda ľavicového klubu (Smer, nez. SNS) Juraj Hudáč (Smer) už na začiatku rokovania argumentoval, že tvorcovia hrubo ignorovali pripomienky obyvateľov, zamestnávateľov aj podnikateľov.
Z 20 pripomienok k 178 zmenám v územnom pláne bola akceptovaná len jedna, aj to čiastočne.
Hudáč naznačil, že ľavicový klub a Lepší Prešov nie sú ochotní podporiť predložené zmeny a ak, tak len čiastočne.
Pracovali dvadsať mesiacov
Predseda komisie pre územný plán, dopravu a životné prostredie Rastislav Mochnacký (SDKÚ) toto hodnotenie rázne odmietol tvrdenie, že ignorovali pripomienky.
Zdôraznil, že len komisia sa 500 stranovým materiálom zaoberala desiatky hodín, odborní pracovníci na ňom pracovali 20 mesiacov a stálo to okolo 150-tisíc eur.
Odmietol akékoľvek okliešťovanie zmien a doplnkov. Naopak, materiál má podľa neho progres a prispeje k rozvoju mesta.
„Možno nie je pre každého ideálny, ale prináša modernizačné trendy, cez ktoré sa bude môcť mesto rozvíjať,“ uviedol Mochnacký.
Tri kľúčové zmeny
Za rozhodujúce označil najmä tri zmeny a doplnky. Prvou je zavedenie výškovej regulácie dotyku radovej zástavby s bytovými domami.
V súčasnosti je povolený taký regulatív, že dom do výšky 4,5 poschodí môže mať rozdiel len 4 metre. Po novom bude nutná vzdialenosť 50 metrov pri troch poschodiach.
Ďalšia zásadná zmena sa týka zaradenia presnej trasy nultého obchvatu mesta v súvislosti s územným rozhodnutím na rýchlostnú cestu R4 a stavebným povolením na D1.
Prvýkrát bolo do územného plánu zaradené aj presné trasovanie východného obchvatu na základe štúdie realizovateľnosti.
V zmenách a doplnkoch našlo pravidlo aj umiestňovanie antén mobilných operátorov. Doteraz ich totiž umiestňovali kdekoľvek a bez stavebného povolenia. Paradoxne ich je najviac na streche fakultnej nemocnice.
„Existuje už mapa a operátori nebudú môcť umiestniť vysielače 15 metrov od spální ľudí. Touto zmenou zavedieme reguláciu,“ dodal Mochnacký.
Komisia zasadala celé hodiny
Návrhová komisia si vyžiadala najprv čas na úpravu zmien a doplnkov.
Inak povedané, chceli z nich vybrať tie, ktoré vyhovovali. Zjavne to však nebolo ľahké, lebo ani po dvoch hodinách sa nedohodli.
Spracovateľ návrhu zmien a doplnkov územného plánu Vladimír Ligus sa snažil poslancom vysvetliť, že ani jednu pripomienku neignorovali.
Často sa však stalo, že pripomienky boli protichodné a bolo ťažké rozhodnúť či sa prikloniť k obyvateľom alebo investorom.
V každom prípade museli rešpektovať platnú legislatívu, aby boli navrhnuté zmeny v zmysle zákona platné.
Žiadajú odborné vysvetlenie
Poslanci z návrhovej komisie po viac ako piatich hodinách napokon prišli s návrhom uznesenia, ktorým chceli stiahnuť tento materiál z rokovania.
Venovať sa mu chcú až na mimoriadnom zasadnutí 23. novembra.
V uznesení požiadali primátorku Andreu Turčanovú (KDH), aby zasadnutie v tomto termíne zvolala .
Zároveň do uznesenia vložili aj požiadavku, aby bola ešte predtým zvolaná komisia pre územný plán, dopravu a životné prostredie, na ktorú majú pozvať všetkých poslancov a odborných pracovníkov úradu, aby im podrobne všetky zmeny a doplnky v územnom pláne vysvetlili.
Za tieto uznesenia hlasovalo 16 poslancov, 6 sa zdržali a 4 nehlasovali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári