PREŠOV. Záujem o americké prezidentské voľby a ich výsledok je obrovský, o čom svedčila plná sála Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity (PU).
Vo štvrtok v nej prednášal profesor Stan Brunn, celosvetovo uznávaný politický geograf, ktorý v súčasnosti hosťuje na fakulte humanitných a prírodných vied PU.
„Trump bol prekvapený, že vyhral. Hillary bola prekvapená, že prehrala,“ komentoval profesor Brunn výsledok volieb, ktoré označil za prekvapujúci.
Kto volil Trumpa
„Amerika je rozmanitá krajina. Odjakživa v nej boli rozdiely medzi veľkými mestami a vidiekom,“ povedal s tým, že tieto rozdiely sa ukázali aj pri aktuálnej voľbe, kedy väčšie mestá volili Clintonovú, kým menšie sa prikláňali na stranu Trumpa.
Geografia vo voľbách hrá veľkú rolu. „Je veľmi užitočná, zohľadňujú ju politické strany, vláda, politológovia i médiá,“ poukázal na politicko-geografické členenie krajiny, v ktorej sú tradične republikánske i demokratické bašty a „nerozhodnutné“ štáty, ktoré často vyhrávajú voľby.
Je podľa neho Donald Trump lepšou voľbou?
„Je to zložitá otázka. Je lepšou voľbou pre mňa, pre vás, pre Ameriku, pre Európu? Odpoveď je, neviem. Skutočne neviem. V tejto chvíli na to nie je ľahká odpoveď. Jedna vec je, čo odznelo v kampani, druhá, ako sa bude správať v úrade,“ konštatoval odborník.
Budúci americký prezident je preňho zatiaľ nevyspytateľný a nečitateľný.

Sám by radšej bral Sandersa
Opýtali sme sa ho, , ktorého sme sa opýtali na to, kto bol jeho favoritom.
„Nebol som Trumpov podporovateľ, nebol som ani silným podporovateľom Clintonovej. V primárkach som volil Sandersa (ľavicovejší demokratický protikandidát Clintonovej - pozn. red.). Myslím, že Clintonová by si zaslúžila tento post, lebo má skúsenosti. Trump ako jej oponent robil škaredé veci, aké by som nerád videl od človeka na takom vysokom poste.“
Poukázal pritom napríklad na Trumpove vyhlásenia, v ktorých spochybňoval férovosť prezidentských volieb.
Hillary Clintonová prehrala pred ôsmimi rokmi v primárkach s neskorším prezidentom Barackom Obamom. Prečo prehrala teraz vo voľbách?
„Túto otázku je ťažké zodpovedať v priebehu dvoch minút,“ reagoval Stan Brunn.
„V prvom rade nevyhral výrazne, pokojne to mohlo skončiť opačne. Zajtra by to možno bolo inak, pozajtra zase inak... Celkovo získala viac hlasov ako on. Jeden z dôvodov je, že mnoho ľudí bolo nahnevaných. Nie nejako posadnutí, ale nahnevaní s tým, čo sa deje vo vláde a politických stranách – a kým Hillary bola insider, človek odtiaľ, on bol outsider, človek odinakiaľ. To je jeden z dôvodov,“ pokračoval.
Podľa profesora mali mnoho ľudí dosť doterajšej politiky a chceli zmenu.
Na druhej strane bola Hillary Clintonová obľúbená v médiách.
Ako povedal na prednáške, hoci nemá rád Trumpovo vyjadrovanie voči ženám, minoritám, imigrantom či moslimom, prekvapilo ho, že ho volilo 40 percent žien či Afroameričanov.
Ďalším z dôvodov, prečo sa priklonili na jeho stranu, mohol byť sľub o výraznom zníženie daní.

Kto je Stanley D. Brunn, Ph.D.
Stan Brunn (1939) pochádza zo štátu Illinois, USA.
Študoval na troch vysokých školách, titul Ph.D. získal na Ohio State University (1966).
Medzi jeho profesorov patrili kapacity ako Richard Hartshorne či Glen Trewatha,
Považuje sa za pokračovateľa myšlienok amerických geografov Davida Lowenthala a Wilbura Zelinskeho.
Pôsobil na University of Florida, Michigan State University a University of Kentucky, kde je emeritným profesorom.
Prednášal na univerzitách v mnohých krajinách (z početného zoznamu vyberáme štáty ako Jamajka, Írsko, Kazachstan, Juhoafrická republika, Kosovo, Poľsko, Austrália, Belgicko, Island, Rakúsko, Čína, Kirgistan, Fínsko či Holandsko).
Bol guvernérom menovaný za štátneho geografa v Kenticky, má dva čestné doktoráty a viacero ocenení, Udeľuje sa aj jeho cena.
Bol šéfredaktorom dvoch prestížnych vedeckých časopuisov.
Je tiež autorom prelomovej knihy Geography and Politics in America (1974) a ďalších odborných prác.
V súčasnosti vyučuje ako hosť na katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári