PREŠOV. Multižánrový festival Alternatívny kvocient má za sebou už polovicu podujatí. Návštevníci mohli zažiť nielen rôzne koncerty, výstavy a divadelné predstavenia, ale aj debaty s odborníkmi, ktoré sa týkali kultúry.
Jednou z takýchto debát bolo aj stretnutie zástupcov mesta a rôznych kultúrnych inštitúcií s verejnosťou. Hovorilo sa o financovaní a rozvoji nezávislej, miestnej kultúre v Prešove. Hlavnou myšlienkou podujatia bolo začať vôbec o kultúre diskutovať.
„Cieľom bolo znížiť komunikačné bariéry medzi troma skupinami. Medzi úradníkmi, poslancami a hlavne umeleckou komunitou a organizátormi, ktorí mali na prvé dve skupiny ťažké srdce. A to kvôli tomu, že sa o nich nestarajú, respektíve nevytvárajú priestor na vzájomnú propagáciu,“ uviedol Peter Rázus z Galérie Kýchania mozgu pôsobiacej v centre nezávislej kultúry Wave, kde sa podujatie uskutočnilo.
Čo môže mesto ponúknuť?
Organizátori podujatí a zástupcovia rôznych občianskych združení chceli od kompetentných vedieť, akými médiami a plochami disponujú, a ktoré z nich im môžu ponúknuť na propagáciu kultúrnych podujatí v meste.
„Jednoznačne posun nastane vtedy, keď mesto dá vedieť, aké sú jeho možnosti, čo všetko môže ponúknuť a už teraz je na nás, či sa tej šance chytíme a či to využijeme,“ vysvetlil Slavomír Bachura z Občianskeho združenia RutenicArt.
Ako ďalej uviedol, ide aj o to, či sú to pre nich zaujímavé plochy. Pretože plocha niekde pri cintoríne, kde nikto z ich konzumentov nechodieva, nie je pre nich lákavá.
Podľa poslanca mestského zastupiteľstva Rudolfa Dupkalu (nez.) na propagáciu môže slúžiť napríklad webová stránka mesta alebo autobusy mestskej hromadnej dopravy.
Debaty budú pravidelne
Mária Putnocká z odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu bola takisto za to, aby pri propagácii kultúrnych podujatí mesto podalo organizátorom pomocnú ruku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári