SABINOV, ŽILINA. Sabinovu pribudlo ďalšie ocenenie.
Tentoraz poputovalo do Mestského kultúrneho strediska. Prácu jeho zamestnancov si všimla židovská komunita.
Mesto, z ktorého v roku 1944 transportovali desiatky Židov, nezabúda na túto časť svojich dejín. Dôkazom je sústavná práca, ktorá dokumentuje minulosť.
Príkladom sú tohtoročné Dni mesta Sabinov, ktoré sa niesli v duchu spomínania, nedávno otvorené Kultúrne centrum Na korze s artefaktmi pripomínajúcimi toto obdobie a inštalovaná tabuľa v centre ako tiché memento.
V neposlednom rade je to svetoznáma oscarová snímka Obchod na korze s výraznou problematikou a jeho propagácia v rámci cestovného ruchu. Tieto počiny vnímajú aj za hranicami mesta.
Zo Sabinova do Žiliny
Dôkazom toho je účasť a prebratie ocenenia na nedávnom druhom ročníku konferencie Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku.
Tá sa konala v Žiline a jej cieľom bola výmena informácií o projektoch i problematike záchrany a obnovy židovského dedičstva.
S konferenciou bolo spojené i slávnostné odovzdanie Ceny Eugena Bárkánya.
Ústredný zväz židovských náboženských obcí ju udelil po prvýkrát, zameriavali sa na významné aktivity na záchranu židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku, Cenu odovzdali mestu Lučenec za obnovu tamojšej synagógy.

Mihoková: Je to ocenenie pre všetkých
Ocenili tiež ľudí, ktorí sa venujú tejto problematike.
Cenu si odniesla za Mestské kultúrne stredisko v Sabinove jeho riaditeľka Lucia Mihoková.
Podľa jej slov ide najmä o ocenenie pracovníkov sabinovského stánku kultúry.
„S veľkou vďakou a pokorou som v mene všetkých pracovníkov kultúrneho strediska v Sabinove prebrala toto ocenenie,“ povedala s vďačnosťou pri jej preberaní a ako zdôraznila, patrí predovšetkým doktorke Soni Bazlerovej.
„Bez jej úsilia a ústretovosti by sa v Sabinove a v jeho okolí nepodarili veci, ktoré sa tu už niekoľko rokov organizujú a dejú,“ povedala riaditeľka.
Toto ocenenie tiež podľa nej patrí bývalým riaditeľom mestského kultúrneho strediska i vedeniu mesta a poslancom, ktorí pomáhajú i formou vyčleňovania prostriedkov na uchovanie židovského kultúrneho dedičstva.
Ocenenie je výzvou
Sabinovčania nadviazali v rámci svojich aktivít spoluprácu so židovskou náboženskou obcou v Prešove.
Podľa Mihokovej sa stretli s otvorenosťou, prijatím a pochopením.
„Z toho vznikla verím dlhodobá spolupráca a ovocie, ktorého plody, verím, ešte len uvidíme.“
Hoci holokaust patrí k temnej minulosti, jeho tieň stále zasahuje aj do súčasnosti.
„Hrôzy holokaustu vnímam ako memento ako sa nevyvyšovať nad iných. Povýšeneckosť a nadradenosť sú totiž vždy zdrojom konfliktov, ktoré môžu priniesť katastrofálne následky.
Ocenenie je pre nás zároveň výzvou pokračovať na ceste, na ktorú sme vykročili. A preto nám prajem, aby v závere roka mimoriadneho Svätého roka milosrdenstva sa Božie milosrdenstvo a požehnanie hojne na nás vylievalo ešte mocnejšie a neustále, aby sme ich mohli rozdávať tam, kam sme poslaní,“ zaželala si riaditeľka mestského kultúrneho strediska v Sabinove pri preberaní.
Ako povedal Maroš Borský zo Židovského komunitného múzea v Bratislave, sledujú prácu a osvetu v židovskej problematike aj v Sabinove, čoho dôkazom bolo práve predmetné vzácne ocenenie.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY č. 45/2016, v predaji od utorka 15. 11. do pondelka 21. 11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári