JASENOVCE. Pri príležitosti 72. výročia mučeníckej smrti kňaza Jána Nemca, ktorý síce nebol rodákom z tejto obce, ale dokázal ovplyvniť jej dejiny, na neho spoločne spomínali v obci Jasenovce (okres Vranov nad Topľou).
Ján Nemec bol výnimočný kňaz, človek, altruista aj dobrodinec.
„Na jeho neochvejnú vieru v spravodlivosť a zachovávanie Božieho zákona aj za cenu vlastného života by ľudia nemali zabúdať,“ hovorí účastníčka sprievodu Simona Trecaková.
Práve pri tejto príležitosti sa 17. novembra aj v tomto roku zišli domáci, ale aj hostia z Lieskovca a Šarišských Bohdanoviec, aby sa spoločne zahĺbili do ticha, obete, mučenia, tvrdého zaobchádzania, ale predovšetkým sily a odvahy tohto mladého 33-ročného kňaza, človeka s veľkým srdcom.

Modlitby aj historické fakty
Podujatie sa začalo svätou omšou, ktorú celebroval salezián, Don Vincent Feledík.
Potom sa prítomní presunuli ku girovskému mostu, kde pri pamätnom kameni predniesli modlitbu za zosnulého kňaza a tam tichou pietou vyjadrili svoju úctu k jeho hrdinskému činu.
Program stretnutia pokračoval v zasadačke Obecného úradu Jasenovce, kde historik Martin Lacko predniesol krátku prednášku o histórii Československa aj o pôsobení partizánskych skupín na Slovensku.
Podujatie bolo ukončené krátkym agapé a doplnené predsavzatím, že podobné spomienkové stretnutie by sa mohlo uskutočniť aj budúci rok.

Aby bol svet lepší
Podľa Trecakovej, my sme tou generáciou, ktorá sa má rozpamätávať a pripomínať si takýchto ľudí.
Veď práve oni sú pre nás príkladom neochvejnej viery a nádeje v lepší zajtrajšok.
„Sme hrdí, že práve svedectvo života Jána Nemca môže byť nám hnacím motorom k obete pre druhých a k vytváraniu krajšej budúcnosti v duchu pravdy, lásky a solidarity.“

Fakty
Ján Nemec (*25.01.1911, Šarišské Bohdanovce † 17.11.1944 Žalobín) - kňaz a mučeník
Bol rímskokatolíckym kňazom v Lieskovci (okres Humenné).
Ako kaplán aj ako farár sa venoval vždy iba náboženskej, mravnej a národnej výchove. Miestom jeho účinkovania boli kostol, škola, náboženské spolky a telovýchovné jednoty. Svoju pozornosť zameral na mládež a od roku 1938 bol moderátorom katolíckej mládeže okresu, Katolíckej akcie mládeže a iných organizácií.
Jeho veľkej starostlivosti sa tešili aj chudobní, zvlášť Rómovia. V záujme ich zdravia, vo vážnych prípadoch neľutoval ani vlastné peniaze. V nezištnej službe a z lásky k najbiednejším sa im usiloval vytvoriť podmienky pre život dôstojný človeka. Aktívne ovládal jazyk latinský, maďarský, taliansky, poľský, francúzsky, český a rómsky.
Okolo polnoci zo 16. na 17. novembra 1944, Jána Nemca na fare prepadla osemčlenná ozbrojená skupina partizánov. Pýtali peniaze, no Ján už žiadne nemal. Odvliekli ho do Žalobína, potom až ku Girovciam. Zastali pri rozvodnenej rieke Oľke za Polomou, kde voda zobrala most. Keď vysilený nevládal prejsť cez vodu, údermi do hlavy mu rozsekli lebku a dvoma ranami taktiež do hlavy ho zavraždili. Zobliekli mu vrchné šaty a topánky a v spodnej bielizni ho hodili do rieky. Jeho odev si rozdelili.
Po vojne bolo úradné vyšetrovanie vraždy zastavené a nazbieraný materiál sa stratil.
zdroj: NEMEC, Imrich. Nemôžem opustiť svoj ľud
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári