PREŠOV. Peniaze, ktoré z rozpočtu dostali jednotlivé výbory mestských častí (VMČ) na údržbu a investície sa vo viacerých prípadoch nevyčerpali.
Mestskí poslanci otvorili na poslednom zastupiteľstve diskusiu o tom, kde tie peniaze skončia.
Niektorí kritizovali úrad, že plánované akcie nestihli kompetentní pripraviť.
Reč bola aj o tom, že časť plánovaných akcií síce urobili, ale problémy, na ktoré upozorňovali obyvatelia mesta sa aj tak nevyriešili.
Kde sa „prepadávajú“ peniaze
To bola otázka, na ktorú chcelo odpoveď viacero poslancov.
Zo skúsenosti totiž vedia, že ak v svojej mestskej časti nevyužili peniaze na plánované investičné akcie, nikto im nedá záruku, že ich na budúci rok dostanú znova.
Vyzvali preto vedúcu odboru ekonomiky a podnikania Martinu Kolarčíkovú, aby vysvetlila, kde skončia „prepadnuté“ peniaze.
„Prostriedky na akcie, ktoré sa neurobili, sa stávajú súčasťou prebytku rozpočtu a ten sa potom delí do rezervného a mimopeňažného fondu,“ reagovala na výzvu Martina Kolarčíková.
Dodala, že rozpracované investičné akcie sa automaticky zaradia medzi investície na rok 2017.
Šéfka oddelenia strategického rozvoja Magdaléna Artimová zdôraznila, že rok 2016 bol pre nich špecifický, lebo počas roka sa situácia rýchlo menila.
Pripravili 102 investičných akcií a ďalších 63 projektov v súvislosti s parkoviskami.
„Robili sme maximum pre to, aby boli investičné akcie naplnené. Bol to veľký nápor na pracovníkov, lebo posily sme dostali až v druhom polroku,“ argumentovala Artimová.

Upravili parkovisko, voda sa však nestratila
Na Ulici Marka Čulena 12-16 z rezervy výboru mestskej časti upravili plochu parkoviska.
Ľudia sa tam totiž sťažovali, že okolie nie je odvodnené. Pri dlhodobejších dažďoch sa brodili po mlákach a ich autá doslova stáli vo vode.
„Úprava stála 22-tisíc, voda sa stratila, ale teraz stojí na inom mieste. Ľudia sú s tým nespokojní. Niekde sa stala chyba,“ pripomenul predseda VMČ 2 Richard Drutarovský (Nova).
Žiadal od odborných pracovníkov vysvetlenie.
„Je to vaša investícia. Urobili sme to, čo ste od nás žiadali. Zadefinovali ste, odkiaľ pokiaľ máme vykonať opravu. Teraz tam nie je ani kvapka vody,“ reagoval na kritiku vedúci investičného oddelenia Ľudovít Koháni.
Faktom však je, že voda teraz stojí o 20 metrov ďalej a argument vyznel tak, akoby poslanci mali byť aj odborníci aj ekonómovia.
Podľa úradníkov by mali presne vedieť, ako problém vyriešiť a dokonca aj za koľko.
„Asi by bolo do budúcnosti lepšie, keby poslanci určovali len vecnosť problému a rozpočet by ponechali na odborníkoch,“ poznamenala primátorka Andrea Turčanová (KDH).

Čo bude s obnovou Opálu?
Nákupné stredisko Opál sa vlani po mnohých rokoch čakania dočkalo čiastočnej obnovy.
Urobili nové schodiská, zábradlia, opravili opadané dlaždice z múrikov, ale nie nástupné plochy. Tie sú stále plné dier a sú pre chodcov už nebezpečné.
Pritom malo ísť len o betónové potery. Na to bolo v rozpočte na tento rok vyčlenených 99-tisíc eur.
„Videl som návrh rozpočtu na budúci rok a tam je pre Opál uvedená nula. Je takmer koniec roka a za plánovaných 99-tisíc eur sa neurobilo celkom nič. Vidím to tak, že celú prípravu úrad odflákol,“ povedal predseda VMČ 6 Rudolf Dupkala (Smer).
Vedúci oddelenia investičnej výstavby Ľudovít Koháni oponoval, že investičná akcia je rozpracovaná.
Prebieha už aj verejné obstarávanie na zhotoviteľa prác, ale ešte nie je ukončené.
„Teplovody v majetku Spravbytkomfortu sú v dezolátnom stave. S vedením spoločnosti sme sa dohodli, že ich opravia. Tento rok pripravia projektovú dokumentáciu, požiadajú o stavebné povolenie a začnú s prácami,“ vysvetlil Koháni.
Až potom bude môcť mesto dať urobiť ostatné práce. Predpokladá, že to bude asi v máji 2017. Zdôraznil tiež, že peniaze na Opál sú zahrnuté do investičného plánu.

Tri plánované chodníky na Solivarskej
Predseda VMČ 5 Ľudovít Malaga (Smer) zase kritizoval zodpovedných pracovníkov strategického rozvoja za to, že aj napriek tomu, že 78-tisíc eur na obnovu troch chodníkov mali k dispozícii, s prácami sa vôbec nezačalo.
Išlo o chodníky na Solivarskej, pri Grékovi a pri Kleopatre.
„Toto má tiež svoj dôvod. Sme aktívni, ale práce sa môžu urobiť len po vymedzené územie, lebo všetky tri chodníky sa zbiehajú do kruhovej križovatky,“ zdôvodnil situáciu Ľudovít Koháni.
Slovenská správa ciest totiž plánuje rekonštruovať križovatku na Solivarskej, preto bolo stavebné konanie v súvislosti s chodníkmi pozastavené.
Následne radnica musela upraviť projektovú dokumentáciu, znova prejsť územným konaním, stavebným povolením aj verejným obstarávaním.
Dodávateľa už vybrali.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 41/2016, v predaji od utorka 22.11 do 28.11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári