Korzár logo Korzár Prešov

Ani druhý pokus vŕtať pri Smilne ťažiarom nevyšiel

Do kauzy vstúpila okrem aktivistov aj cirkev, ťažiari jej aktivity odmietajú.

Ropná plošina v Smilne. Ťažiari stihli pozemok oplotiť. Nakoniec museli kvôli zákazu znova odísť. (Zdroj: Aropane)Ropná plošina v Smilne. Ťažiari stihli pozemok oplotiť. Nakoniec museli kvôli zákazu znova odísť. (Zdroj: Aropane)

SMILNO/BARDEJOV. Začiatkom novembra sa na vrtnú plošinu v Smilne (okres Bardejov) po júlovom nezdare spoločnosť Alpine Oil and Gas (AOG) znovu vrátila.

Potom, čo miestnych ľudí a aktivistov proti vrtom podporili slovenské cirkvi a vyzvali na podpisovanie petície v kostoloch a chrámoch na východnom Slovensku, dostala dva roky trvajúca ropná kauza nový rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo Smilna sa ťažiari minulý týždeň druhýkrát stiahli. Boj o ropu pokračoval na hornom Šariši od 9. do 17. novembra, pričom došlo aj k fyzickým potýčkam súkromnej bezpečnostnej služby a aktivistov.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažiari nakoniec, podobne ako pred piatimi mesiacmi, museli zo Smilna pre ten istý zákaz používať prístupovú cestu odísť.

„Spoločnosť Alpine Oil and Gas, s. r. o. (AOG), v súlade s platným predĺžením licencií na prieskum, sa pripravuje v najbližších dňoch obnoviť práce na prvom skúšobnom vrte v obci Smilno. Prípravné práce a následné vŕtanie v danej lokalite sú realizované v súlade s platnými predpismi a zákonmi SR a mali by trvať približne dva mesiace,“ oznámila 9. novembra tažiarska spoločnosťu.

Už deň predtým boli mechanizmy pripravené na prácu znova na vrtnej plošine v Smilne.

Predstavitelia cirkvi podporili miestnych

O deň neskôr podporila ľudí z obcí na severovýchode, kde sa má ťažiť, oficiálnym vyhlásením arcibiskupov rímskokatolícka aj gréckokatolícka cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

Veriacich vyzvala k podpisovaniu petície proti vrtom aj v kostoloch a chrámoch.

Cirkvi považujú za dôležité, aby boli poctivo a zodpovedne posúdené všetky dosahy týchto prác na životné prostredie a aby sa zásadné a nevratné zásahy do krajiny, ktorá je naším spoločným pozemským domovom nerobili bez vedomia a súhlasu obyvateľov, ktorých sa týkajú v prvom rade.

„Uvedomujeme si, že krajinu prenechávame našim potomkom a bude proti nám svedčiť každé pochybenie, ktoré urobíme nepremyslene a len s vidinou mamonu alebo osobného prospechu,“ konštatujú arcibiskupi.

Prečítajte si tiež: Biskupi podporili petíciu proti ťažbe ropy na severovýchode Slovenska Čítajte 

Ťažiari: Nepravdy a panika

„Pápež František vo svojej encyklike jasne hovorí, že v diskusii musia mať prednosť miestni obyvatelia, ktorí si kladú otázku čo chcú pre seba a svoje deti a môžu brať do úvahy ciele, ktoré presahujú bezprostredné ekonomické záujmy,“ vysvetlil východiská vyhlásenia cirkví hovorca košického arcibiskupského úradu Jaroslav Fabian.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia spoločnosti AOG prišla okamžite. Ťažiarska spoločnosť považuje toto vyhlásenie zo strany rešpektovaných organizácií, akými sú rímskokatolícka a gréckokatolícka cirkev, za nanajvýš nezodpovedné.

„Považujeme za poľutovaniahodné, že cirkvi sa pridali k šíreniu nepravdivých a paniku vzbudzujúcich informácií a k podnecovaniu narušovania verejného poriadku vo vzťahu k aktivitám AOG.“

Budú chcieť náhradu

„Ak cirkvi nesúhlasia s vládnou politikou prieskumu ložísk a ťažby nerastných surovín, potom korektný postup nie je zabraňovanie legitímnym aktivitám podnikateľov postupujúcich v súlade so zákonom, ale iniciovanie zmeny v platnej legislatíve,“ odkázal arcibiskupom konateľ spoločnosti Alexander Fraser z Veľkej Británie.

Arcibiskupov upozornili že je možné, že verejné vyjadrenia cirkví obsiahnuté vo vyhlásení spôsobia, že bude ťažké resp. nemožné, aby AOG pokračovala vo svojich plánovaných aktivitách.

„To spoločnosti spôsobí významné finančné straty, vrátane rozsiahlych investícii, ktoré už v regióne boli urobené. Ak k tomu dôjde, AOG si bude nárokovať náhradu škody, ktorú tým utrpela,“ dodáva Fraser.

Aktivistka: Súd rozhodol

„Prečo so mnou ťažiari prehrali súd, ak tvrdia, že nič neporušujú? Držím v ruke rozsudok v mene Slovenskej republiky, kde sa jasne píše, že zákon je na mojej strane a kde sama firma priznáva, že obišla predkupné právo, teda nejde ani o nespravodlivosť súdu,“ hovorí obyvateľka Smilna a protiťažiarska aktivistka Marianna Varjanová, ktorá už dvakrát zablokovala cestu, aby ťažiarom zabránila v prechode.

Bardejovský Okresný súd začiatkom októbra rozhodol, že kúpna zmluva, ktorou AOG získala podiel na prístupovej ceste k vrtu, je neplatná, pretože bolo obídené predkupné právo jej majiteľov.

„Súdny spor medzi pani Mariannou Varjanovou a spoločnosťou Alpine Oil and Gas, s.r.o., sa právoplatne skončil rozsudkom Okresného súdu v Bardejove zo dňa 5. 10. 2016 po tom, ako spoločnosť AOG v plnom rozsahu uznala nárok žalobkyne M. Varjanovej. AOG zároveň uznala, že podiel na prístupovej ceste získala bez uplatnenia predkupného práva v prospech spoluvlastníkov. Konanie na súde bolo týmto právoplatne skončené a predbežné (neodkladné) opatrenie uložené súdom, obmedzujúce AOG v prístupe na prístupovú cestu, zaniklo. Pani M. Varjanová je o tejto skutočnosti informovaná a rozhodnutie súdu prevzala. Rozsudok momentom doručenia nadobudol právoplatnosť," komentoval právny stav za AOG Vladimír Miškovčík.

Prečítajte si tiež: Kauza ropa: Ťažiari prehrali súd s aktivistkou Čítajte 

Ako je to s predbežným opatrením

Krajský súd v Prešove koncom minulého týždňa pre RTVS potvrdil, že predbežné opatrenie, ktoré spoločnosti zakazuje používať prístupovú cestu k vrtnej plošine až do uplynutia lehôt pre nadobudnutie právoplatnosti súdneho rozhodnutia stále platí a spoločnosť je v prvom rade povinná ho rešpektovať a dodržiavať.

"Dôvod, prečo Krajský súd v Prešove tvrdí, že predbežné opatrenie stále trvá, je ten, že hoci súdne rozhodnutie Okresného súdu v Bardejove je právoplatné, pre práceneschopnosť sudkyne, ktorá o veci rozhodovala, nie je na rozsudku vyznačená právoplatnosť. Ide o formálny akt, na veci samotnej – teda právoplatnosti rozsudku – to nič nemení. Vyznačenie právoplatnosti odtlačkom pečiatky súdu, na čo M. Varjanová poukazuje, má iba informatívny charakter a nemá vplyv na právoplatnosť rozsudku, preto predbežné opatrenie zaniklo," vysvetľuje postoj AOG Miškovčík.

"Krajský súd v Prešove o tejto veci nemá vedomosť, teda komunikuje právny stav zo dňa 14. 4. 2016, keď rozhodoval v odvolacom konaní, v ktorom potvrdil uznesenie Okresného súdu v Bardejove zo dňa 18. 2. 2016 o návrhu na nariadenia predbežného opatrenia, ktoré AOG zakázalo využívať prístupovú cestu v Smilne. Krajský súd vtedy zároveň, na margo konania Marianny Varjanovej, vo svojom uznesení okrem iného skonštatoval, že: „…riešenie ochrany svojich práv prostredníctvom blokácie prístupovej cesty na pozemku motorovým vozidlom nie je vhodným riešením,” dodal zástupca AOG.

Ťažiari v aktivite na plošine v novembri pokračovali.

„V tomto období spoločnosť AOG vyznačila a ohradila pracovnú plochu dočasným oplotením z pletiva za účelom ochrany zdravia a zachovania bezpečnosti ako pracovníkov na mieste vrtu, tak aj obyvateľov obce a náhodných okoloidúcich. Vyznačenie a ohradenie pracovného miesta je plne v súlade s platnou legislatívou,“ informuje firma.

Prečítajte si tiež: Ministerstvo odmieta posudzovať vplyv ropných vrtov na krajinu Čítajte 

Chcú ísť za ministrom

Ľudia na severovýchode a s podporou cirkví aj v kostoloch, proti vrtom hromadne podpisujú petíciu „Nevŕtajte! Chceme žiť v zdravej krajine.“ Doteraz ju podpísalo viac ako 12-tisíc obyvateľov miest a obcí.

Petičiari sa tento týždeň už po niekoľkýkrát chystajú aj za ministrom životného prostredia László Sólymosom (Most-Híd).

„V súčasnosti je na Slovensku vyše 80 prieskumných území a ani v jednom prípade sa nevyžadovalo posúdenie vplyvov na životné prostredie. Súčasná právna úprava posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) ako aj príslušných smerníc sa totiž nevzťahuje na činnosti vykonávané podľa geologického zákona, teda na prieskum,“ vyjadrila sa k posúdeniu prieskumných vrtov v procese EIA pred časom kancelária ministra.

Petičiari požadujú aby ministerstvo okamžite konalo, zverejnilo projekt prieskumných vrtov a nariadilo proces posúdenia vplyvu vrtov na životné prostredie EIA.

Ten pre všetky vrty s hĺbkou viac ako 600 metrov prikazuje aj novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorá vstúpi do platnosti v januári 2017.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Zvládli by ste za volantom šmyk? Inštruktor hovorí, čo chýba dnešným vodičom
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 187
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 099
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 356
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 028
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 788
  6. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 573
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 498
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 010
  1. Štefan Šturdzík: Keď do pekla , tak na veľkom bielom koni !!
  2. Aleksander Prętnicki: Zakliata nad Váhom
  3. Timotej Opálek: Damon Albarn & Africa Express - Budapešť / Müpa
  4. Martin Fronk: Z kaštieľa sklad zemiakov. Renesančný skvost v (ne)službách času
  5. Timotej Opálek: Morrissey - Viedeň / Gasometer
  6. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  7. Irena Šimuneková: Chytila jsem na pasece motýlka...
  8. Jozef Ďanovský: mini-poviedka: Leo a Duša
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 491
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 15 495
  3. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 13 710
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 371
  5. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 9 096
  6. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 8 882
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 952
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 062
  1. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  2. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  3. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  4. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  5. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  6. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  7. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  8. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Štefan Šturdzík: Keď do pekla , tak na veľkom bielom koni !!
  2. Aleksander Prętnicki: Zakliata nad Váhom
  3. Timotej Opálek: Damon Albarn & Africa Express - Budapešť / Müpa
  4. Martin Fronk: Z kaštieľa sklad zemiakov. Renesančný skvost v (ne)službách času
  5. Timotej Opálek: Morrissey - Viedeň / Gasometer
  6. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  7. Irena Šimuneková: Chytila jsem na pasece motýlka...
  8. Jozef Ďanovský: mini-poviedka: Leo a Duša
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 25 491
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 15 495
  3. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 13 710
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 371
  5. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 9 096
  6. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 8 882
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 952
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 062
  1. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  2. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  3. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  4. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  5. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  6. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  7. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
  8. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu