Korzár logo Korzár Prešov

Ani druhý pokus vŕtať pri Smilne ťažiarom nevyšiel

Do kauzy vstúpila okrem aktivistov aj cirkev, ťažiari jej aktivity odmietajú.

Ropná plošina v Smilne. Ťažiari stihli pozemok oplotiť. Nakoniec museli kvôli zákazu znova odísť. (Zdroj: Aropane)Ropná plošina v Smilne. Ťažiari stihli pozemok oplotiť. Nakoniec museli kvôli zákazu znova odísť. (Zdroj: Aropane)

SMILNO/BARDEJOV. Začiatkom novembra sa na vrtnú plošinu v Smilne (okres Bardejov) po júlovom nezdare spoločnosť Alpine Oil and Gas (AOG) znovu vrátila.

Potom, čo miestnych ľudí a aktivistov proti vrtom podporili slovenské cirkvi a vyzvali na podpisovanie petície v kostoloch a chrámoch na východnom Slovensku, dostala dva roky trvajúca ropná kauza nový rozmer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zo Smilna sa ťažiari minulý týždeň druhýkrát stiahli. Boj o ropu pokračoval na hornom Šariši od 9. do 17. novembra, pričom došlo aj k fyzickým potýčkam súkromnej bezpečnostnej služby a aktivistov.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažiari nakoniec, podobne ako pred piatimi mesiacmi, museli zo Smilna pre ten istý zákaz používať prístupovú cestu odísť.

„Spoločnosť Alpine Oil and Gas, s. r. o. (AOG), v súlade s platným predĺžením licencií na prieskum, sa pripravuje v najbližších dňoch obnoviť práce na prvom skúšobnom vrte v obci Smilno. Prípravné práce a následné vŕtanie v danej lokalite sú realizované v súlade s platnými predpismi a zákonmi SR a mali by trvať približne dva mesiace,“ oznámila 9. novembra tažiarska spoločnosťu.

Už deň predtým boli mechanizmy pripravené na prácu znova na vrtnej plošine v Smilne.

Predstavitelia cirkvi podporili miestnych

O deň neskôr podporila ľudí z obcí na severovýchode, kde sa má ťažiť, oficiálnym vyhlásením arcibiskupov rímskokatolícka aj gréckokatolícka cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

Veriacich vyzvala k podpisovaniu petície proti vrtom aj v kostoloch a chrámoch.

Cirkvi považujú za dôležité, aby boli poctivo a zodpovedne posúdené všetky dosahy týchto prác na životné prostredie a aby sa zásadné a nevratné zásahy do krajiny, ktorá je naším spoločným pozemským domovom nerobili bez vedomia a súhlasu obyvateľov, ktorých sa týkajú v prvom rade.

„Uvedomujeme si, že krajinu prenechávame našim potomkom a bude proti nám svedčiť každé pochybenie, ktoré urobíme nepremyslene a len s vidinou mamonu alebo osobného prospechu,“ konštatujú arcibiskupi.

Prečítajte si tiež: Biskupi podporili petíciu proti ťažbe ropy na severovýchode Slovenska Čítajte 

Ťažiari: Nepravdy a panika

„Pápež František vo svojej encyklike jasne hovorí, že v diskusii musia mať prednosť miestni obyvatelia, ktorí si kladú otázku čo chcú pre seba a svoje deti a môžu brať do úvahy ciele, ktoré presahujú bezprostredné ekonomické záujmy,“ vysvetlil východiská vyhlásenia cirkví hovorca košického arcibiskupského úradu Jaroslav Fabian.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia spoločnosti AOG prišla okamžite. Ťažiarska spoločnosť považuje toto vyhlásenie zo strany rešpektovaných organizácií, akými sú rímskokatolícka a gréckokatolícka cirkev, za nanajvýš nezodpovedné.

„Považujeme za poľutovaniahodné, že cirkvi sa pridali k šíreniu nepravdivých a paniku vzbudzujúcich informácií a k podnecovaniu narušovania verejného poriadku vo vzťahu k aktivitám AOG.“

Budú chcieť náhradu

„Ak cirkvi nesúhlasia s vládnou politikou prieskumu ložísk a ťažby nerastných surovín, potom korektný postup nie je zabraňovanie legitímnym aktivitám podnikateľov postupujúcich v súlade so zákonom, ale iniciovanie zmeny v platnej legislatíve,“ odkázal arcibiskupom konateľ spoločnosti Alexander Fraser z Veľkej Británie.

Arcibiskupov upozornili že je možné, že verejné vyjadrenia cirkví obsiahnuté vo vyhlásení spôsobia, že bude ťažké resp. nemožné, aby AOG pokračovala vo svojich plánovaných aktivitách.

„To spoločnosti spôsobí významné finančné straty, vrátane rozsiahlych investícii, ktoré už v regióne boli urobené. Ak k tomu dôjde, AOG si bude nárokovať náhradu škody, ktorú tým utrpela,“ dodáva Fraser.

Aktivistka: Súd rozhodol

„Prečo so mnou ťažiari prehrali súd, ak tvrdia, že nič neporušujú? Držím v ruke rozsudok v mene Slovenskej republiky, kde sa jasne píše, že zákon je na mojej strane a kde sama firma priznáva, že obišla predkupné právo, teda nejde ani o nespravodlivosť súdu,“ hovorí obyvateľka Smilna a protiťažiarska aktivistka Marianna Varjanová, ktorá už dvakrát zablokovala cestu, aby ťažiarom zabránila v prechode.

Bardejovský Okresný súd začiatkom októbra rozhodol, že kúpna zmluva, ktorou AOG získala podiel na prístupovej ceste k vrtu, je neplatná, pretože bolo obídené predkupné právo jej majiteľov.

„Súdny spor medzi pani Mariannou Varjanovou a spoločnosťou Alpine Oil and Gas, s.r.o., sa právoplatne skončil rozsudkom Okresného súdu v Bardejove zo dňa 5. 10. 2016 po tom, ako spoločnosť AOG v plnom rozsahu uznala nárok žalobkyne M. Varjanovej. AOG zároveň uznala, že podiel na prístupovej ceste získala bez uplatnenia predkupného práva v prospech spoluvlastníkov. Konanie na súde bolo týmto právoplatne skončené a predbežné (neodkladné) opatrenie uložené súdom, obmedzujúce AOG v prístupe na prístupovú cestu, zaniklo. Pani M. Varjanová je o tejto skutočnosti informovaná a rozhodnutie súdu prevzala. Rozsudok momentom doručenia nadobudol právoplatnosť," komentoval právny stav za AOG Vladimír Miškovčík.

Prečítajte si tiež: Kauza ropa: Ťažiari prehrali súd s aktivistkou Čítajte 

Ako je to s predbežným opatrením

Krajský súd v Prešove koncom minulého týždňa pre RTVS potvrdil, že predbežné opatrenie, ktoré spoločnosti zakazuje používať prístupovú cestu k vrtnej plošine až do uplynutia lehôt pre nadobudnutie právoplatnosti súdneho rozhodnutia stále platí a spoločnosť je v prvom rade povinná ho rešpektovať a dodržiavať.

"Dôvod, prečo Krajský súd v Prešove tvrdí, že predbežné opatrenie stále trvá, je ten, že hoci súdne rozhodnutie Okresného súdu v Bardejove je právoplatné, pre práceneschopnosť sudkyne, ktorá o veci rozhodovala, nie je na rozsudku vyznačená právoplatnosť. Ide o formálny akt, na veci samotnej – teda právoplatnosti rozsudku – to nič nemení. Vyznačenie právoplatnosti odtlačkom pečiatky súdu, na čo M. Varjanová poukazuje, má iba informatívny charakter a nemá vplyv na právoplatnosť rozsudku, preto predbežné opatrenie zaniklo," vysvetľuje postoj AOG Miškovčík.

"Krajský súd v Prešove o tejto veci nemá vedomosť, teda komunikuje právny stav zo dňa 14. 4. 2016, keď rozhodoval v odvolacom konaní, v ktorom potvrdil uznesenie Okresného súdu v Bardejove zo dňa 18. 2. 2016 o návrhu na nariadenia predbežného opatrenia, ktoré AOG zakázalo využívať prístupovú cestu v Smilne. Krajský súd vtedy zároveň, na margo konania Marianny Varjanovej, vo svojom uznesení okrem iného skonštatoval, že: „…riešenie ochrany svojich práv prostredníctvom blokácie prístupovej cesty na pozemku motorovým vozidlom nie je vhodným riešením,” dodal zástupca AOG.

Ťažiari v aktivite na plošine v novembri pokračovali.

„V tomto období spoločnosť AOG vyznačila a ohradila pracovnú plochu dočasným oplotením z pletiva za účelom ochrany zdravia a zachovania bezpečnosti ako pracovníkov na mieste vrtu, tak aj obyvateľov obce a náhodných okoloidúcich. Vyznačenie a ohradenie pracovného miesta je plne v súlade s platnou legislatívou,“ informuje firma.

Prečítajte si tiež: Ministerstvo odmieta posudzovať vplyv ropných vrtov na krajinu Čítajte 

Chcú ísť za ministrom

Ľudia na severovýchode a s podporou cirkví aj v kostoloch, proti vrtom hromadne podpisujú petíciu „Nevŕtajte! Chceme žiť v zdravej krajine.“ Doteraz ju podpísalo viac ako 12-tisíc obyvateľov miest a obcí.

Petičiari sa tento týždeň už po niekoľkýkrát chystajú aj za ministrom životného prostredia László Sólymosom (Most-Híd).

„V súčasnosti je na Slovensku vyše 80 prieskumných území a ani v jednom prípade sa nevyžadovalo posúdenie vplyvov na životné prostredie. Súčasná právna úprava posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) ako aj príslušných smerníc sa totiž nevzťahuje na činnosti vykonávané podľa geologického zákona, teda na prieskum,“ vyjadrila sa k posúdeniu prieskumných vrtov v procese EIA pred časom kancelária ministra.

Petičiari požadujú aby ministerstvo okamžite konalo, zverejnilo projekt prieskumných vrtov a nariadilo proces posúdenia vplyvu vrtov na životné prostredie EIA.

Ten pre všetky vrty s hĺbkou viac ako 600 metrov prikazuje aj novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorá vstúpi do platnosti v januári 2017.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 899
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 694
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 808
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 761
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 639
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 056
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  3. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  4. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  5. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  6. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  7. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  8. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 751
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 394
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 212
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 278
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 869
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 351
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 035
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 837
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  3. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  4. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  5. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  6. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  7. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  8. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 751
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 394
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 212
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 278
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 869
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 351
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 035
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 837
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu