PREŠOV. Stredná odborná škola technická (SOŠT) v Prešove bola už 22. rok organizátorom súťaže Mladý remeselník.
Tento rok súperili v odboroch murár, strechár a stolár. Momentálne ide o najžiadanejšie profesie na trhu práce.
Mladí mali možnosť ukázať, čo sa v školách naučili a ako budú vedieť získané zručnosti uplatniť v praxi.
Medzi murármi bol najlepší Poliak
V kategórii murárov súperili družstvá zo Starej Ľubovne, Košíc, Michaloviec, Humenného, Bardejova, Spišskej Novej Vsi, Prešova a dokonca aj z poľského Tarnowa.
„Ich úlohou bolo vymurovať z tvárnic rohový segment a omietnuť ho. Tvrdo pracovali celé dva dni a nakoniec bol najúspešnejší študent z Tarnowa,“ povedal o murárskej súťaži zástupca riaditeľa SOŠT Milan Laca.
Ocenené boli ešte štyri družstvá, medzi nimi aj Prešovčania František Krúpa a Roman Kolarčík. Postupujú teda na celoslovenskú súťaž, ktorá bude na budúci rok v Nitre a majú šancu uspieť aj v medzinárodnej súťaži, ktorá sa bude konať v Prahe.

Použili nové technológie aj materiály
Strechári z Košíc, Spišskej Novej Vsi, Žiliny a Prešova mali tiež náročnú úlohu. Pracovali na vstavanom strešnom okne, ktoré mali nakoniec pokryť krytinou.
Tu sa vyžadovala presnosť aj využitie nových technologických postupov. Prešovčania Róbert Hudák a Damián Bašista sa umiestnili na najvyššej priečke.
Stolári zo Starej Ľubovne, Medzilaboriec a Prešova mali za úlohu vyrobiť nízku stoličku bez jedinej skrutky či klinca. Išlo najmä o presnosť.
V tomto prípade boli najlepší Staroľubovňania. Medzi Prešovčanmi získali ocenenie Gerhardt Sabol, Patrik Vardžík, Jozef Semančík a Martin Komár.
„Hodnotiacu komisiu netvorili majstri odborného výcviku, ale arbitri spomedzi zamestnávateľov, teda odborníci z praxe. Hodnotili ich prísne, ale podľa nich študenti odviedli dobrú prácu,“ dodal Milan Laca.
Pripomenul tiež, že súťaž bola akousi konfrontáciou nielen pre študentov, ale aj majstrov odborného výcviku.
Mali možnosť sa navzájom porovnávať a vymeniť si skúsenosti, prípadne diskutovať o nových technológiách a pracovných postupoch, ktoré sa v školách postupne zavádzajú.
V prípade murárov napríklad zistili, že Poliaci sú technicky krok pred nimi.
Ceny pre študentov boli hodnotné a mnohí sa z nich tešili. Boli to totiž pracovné nástroje, s ktorými budú môcť po ukončení štúdia vykonávať svoje remeslo.

Deviatakov inšpirovali
Súčasťou podujatia bol aj deň otvorených dverí v SOŠT. Záujemcom o štúdium na ich škole a rodičom ukázali pedagógovia všetky svoje priestory a informovali ich o učebných aj maturitných odboroch.
„Ukazuje sa, že aj v súčasnosti má remeslo zlaté dno. Dnes je situácia taká, že nájsť dobrého remeselníka je skôr otázkou šťastia, ako pravidlo. Pre deviatakov je tu šanca vybrať si z nami ponúkaných odborov,“ konštatoval zástupca riaditeľa Milan Laca.
Na podujatí sa prezentovali aj zamestnávatelia, čím sa vytvoril pre záujemcov ucelený obraz o ich možnej budúcnosti.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 41/2016, v predaji od utorka 22.11 do 28.11.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári