PREŠOV. Stretnúť sa nielen počas festivalov a folklórnych akcií, ale aj napríklad na futbalovom ihrisku. Aj to je myšlienka organizátorov obľúbenej Cipiskovej ostrohy.
„Chceme, aby sa znova stretávali folkloristi, lebo je už málo dnes takýchto príležitostí. Niekedy boli kategorizácie, viac súťaží, dnes je takýchto príležitostí na spoznávanie málo. Toto oceňujú aj pozvaní hostia,“ prezradil jeden zo spoluorganizátorov Radoslav Pavlišin.
Popri samotných hráčoch prichádzajú aj fanúšikovia či tí, ktorí sa jednoducho chcú stretnúť a podebatovať alebo si zaspievať.
Z Prešova v plnej zostave
Ani tento ročník turnaja nesklamal a prilákal do metropoly Šariša súboristov zo širokého okolia.
Jadro však tvorili domáci. Z desiatich súborov bolo šesť prešovských.
„Sme radi, že prišli všetky prešovské súbory, ktoré momentálne účinkujú a vystupujú,“ tešil sa Pavlišin.
Za Prešov si teda kopačky obuli futbalisti z FS Šarišan, FS Starišan, Občianskeho združenia Priateľov DFS Šarišanček, PUĽS, FS Dúbrava a FS Rozmarija.
Aj cezpoľní
Ako vynikajúci hostitelia privítali aj tých spoza hraníc mesta.
Z hostí to bol napríklad FS Magura z Kežmarku. „S nimi udržujeme skvelé vzťahy, navštevujeme ich futbal, oni náš,“ prezradil hlavný organizátor Matúš Binc.
Na Zamagurie chodievajú napríklad na podobný veľkonočný turnaj. Táto ich družba trvá už vraj dlhé roky.
Stabilným účastníkom tohto prešovského turnaja je popri domácich aj Dedinský folklórny súbor Hermanovčan z Hermanoviec (okr. Prešov), privítali medzi sebou aj Ľudovú hudbu Stropkoviani zo Stropkova a FS Orgonina z Vranova nad Topľou.

Dopyt je vysoký
Desať futbalových mužstiev z piatich miest si vyskúšalo svoju kondičku v telocvični prešovskej školy na Mukačevskej. Siedmy ročník opäť nesklamal a na ihrisku i mimo neho vládla po celý čas fantastická atmosféra.
Že je podujatie obľúbené, o tom svedčí aj jeho povedomie, keď už organizátori nemusia obvolávať, ale samotné súbory sa dožadujú informácie, kedy sa bude turnaj konať.
„Naberá to tradíciu. Myšlienkou je aj budovanie mena Šarišan, že stále má tento súbor povedomie tu na východe,“ vyznal sa Matúš, srdcom rodený folklorista.
Záujem o účasť je vysoká. Väčšia ako kapacity.
„Nikoho neuprednostňujme, kto sa v akom poradí nahlásil, toho sme zobrali. Boli však i súbory, ktoré sme, žiaľ, museli odmietnuť,“ priznali organizátori.
Kapacity ich totiž nepustili. Celkovo na podujatie v sobotu prišlo vyše dvesto ľudí.
Meno turnaja je po folkloristovi Jozefovi Karahutovi, známom ako Cipisek, ktorý robí dobré meno tým, že šije kroje a tanečnú obuv po celom Slovensku.
„Aj jemu ďakujeme, že nechal svoje meno na to, aby pomohlo dobrej veci a súbory sa spoločne stretli,“ tešil sa Radoslav.
Trofej ostala doma
Počas turnaja sa o program postarali aj prešovskí tanečníci z Bunch of Fools, vystúpil tiež populárny a obľúbený Mário „Gapa“ Garbera, bývalý odchovanec Šarišanu.
Ten si zahral počas turnaja nielen s loptou, ale aj na saxofóne.
Minuloročným víťazom boli ExZem, bývalí členovia FS Zemplín. Tí síce chceli prísť obhájiť svoje víťazstvo, ale nestihli prihlásenie.
Prišiel ale predminuloročný víťaz PUĽS.
Prvé miesto si však nakoniec odniesli folkloristi z FS Starišan, Cipiskova ostroha teda ostala doma, v Prešove.
Po skončení samotného turnaja pokračovala zábava pri skvelej ľudovej hudbe až do rána.

Vízie? Rozšíriť to nadregionálne
Hlavným organizátorom podujatia je Matúč Binc. S akciou má ešte bohaté plány.
„Rád by som to pozdvihol na celoslovenskú úroveň. Už som sa rozprával aj s chlapcami z Lúčnice a SĽUK-u a chceli by sme osloviť aj západ, aby sme to poňali vo väčšom,“ prezradil Matúš.
Bol by rád, keby sa z akcie stal tradičný futbalový turnaj, o ktorom by vedelo celé Slovensko.
Myšlienkou je napríklad aj to, aby rozšírili program tak, aby sa popri samotnom turnaji konal i kultúrny program, v rámci ktorého by jednotlivé súbory vystúpili.
„Aby to bolo aj pre verejnosť, aby videla, že folkloristi žijú aj tak spoločne a vedia sa stretnúť,“ zaželal si Matúš.
Termín je v novembri, aj z dôvodu, že hlavná festivalová letná sezóna je už skončená. „Začína advent a my stíhame posledný víkend, v lete sa spoločné termíny len veľmi ťažko hľadajú,“ vysvetlil Rado.
Žeby akcia pokračovala, o tom nepochybujú.
„Keď vydržal festival vo Východnej, Detve a Terchovej, tak verím, že aj jeden turnaj v Prešove vydrží,“ zaželali si organizátori s úsmevom.



Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY č. 46/2016, v predaji od utorka 22. novembra do 28. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári