Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie.
PREŠOV. Najdôležitejšie zmeny a doplnky v územnom pláne, o ktorom bola na stredajšom mimoriadnom zastupiteľstve v Prešove reč, zavádzajú predovšetkým reguláciu výšky obytných budov, umiestňovania vysielačov mobilných operátorov a vymedzenie presnej trasy obchvatov mesta.
Hlavná architekta mesta Mária Čutková zdôraznila, že všetky zmeny a doplnky sú v záujme obyvateľov mesta.
Zároveň sú akýmsi nástrojom zvýšenia ochrany kvality a rozvoja územia.
Martin Ďurišin (Sieť) za kluby Lepší Prešov a ľavicu (Smer, nez. a SNS) predložil kompromisný návrh tých zmien, ktoré žiadajú z predloženého návrhu vypustiť.
Boli medzi nimi najmä niektoré regulatívy, ktoré určujú hladiny hluku v blízkosti komunikácií a železničných tratí, obmedzujúce podmienky pri využití niektorých funkčných plôch, nariadenia okolo odkanalizovania územia či zmeny týkajúce sa ochrany drevín.
„Rozsah zmien bol prijateľný, aj keď sú tam dve veci, ktoré nám vadili. A to bolo vypustenie lokality Kráľovej hole, ktorá vznikla na požiadavku štátnej ochrany prírody. Bola vypustená povinnosť investorov pri budúcej zástavbe pri rýchlostných cestách a diaľniciach stavať zábrany proti hluku. V konečnom dôsledku je ale pozitív viac, ako negatív,“ zhodnotil kompromisy predseda komisie pre územný plán, dopravu a životné prostredie Rastislav Mochnacký (SDKÚ).
Diskutovať prišla aj verejnosť
V početnom zastúpení na zasadnutie prišli aj obyvatelia Sabinovskej ulice, na ktorej má investor záujem postaviť polyfunkčný objekt s bytmi.
Poslanci dali ich zástupkyni Jane Mikšovej možnosť prezentovať ich výhrady.
Polyfunkčný dom mal byť totiž 5-poschodový, čo by výrazne ovplyvnilo ich budúcu intimitu bývania v rodinných domoch. Objekt mal podľa projektu stáť len pár metrov od ich plotov.
„ Ak nový regulatív neschválite, bude to krok proti obyvateľom mesta a podpora pre megalomanské projekty developerov,“ uzavrela svoje vystúpenie Mikšová.
Nový regulatív mal totiž zaviesť pravidlo, ktoré nebolo doteraz v územnom pláne bližšie špecifikované.
„Do vzdialenosti 50 metrov od objektov rodinných domov môže ísť výstavba, ale iba do výšky o podlažie vyššej ako je zástavba rodinných domov, aby sa neznehodnocovalo prostredie občanov, ktorí tu v týchto lokalitách už bývajú,“ vysvetlila podstatu nového regulatívu hlavná architekta Mária Čutková.
Toto pravidlo má riešiť aj podobné konfliktné situácie pri zástavbe v Šalgovíku, na Narcisovej, Dilongovej ulici, ale i v ďalších lokalitách.
Vysielače operátorov usmernia
Pri umiestňovaní vysielačov už nebudú môcť operátori umiestňovať vysielače kdekoľvek ako tomu bolo doteraz.
Aktivistom sa po viacerých rokovaniach aj súdnych sporoch podarilo presvedčiť mesto, že sa ľudia potrebujú cítiť bezpečne a že by sa mali zaviesť pravidlá.
Po novom je teda v územnom pláne zadefinované, s akým výkonom a v ktorých lokalitách môžu byť vysielače umiestnené.
Mesto už má spracovanú mapu, kde sú v obytných zónach vysielače rozmiestnené. Nastavený regulatív zabráni umiestňovať ich svojvoľne.
„Operátori budú musieť mať rozhodnutie stavebného úradu a náš útvar bude účastníkom konania. V rámci podkladov budú musieť odteraz predložiť splnenie týchto regulatívov,“ vysvetlila spôsob kontroly Čutková.
Prijali aj VZN
Poslanci za kompromisné úpravy 15. zmeny územného plánu napokon zahlasovali. Zmeny a doplnky schválili 28 hlasmi, jeden poslanec bol proti.
Zároveň hlasovali aj o Všeobecne záväznom nariadení (VZN), do ktorého už boli prijaté úpravy zapracované. VZN podporilo 29 prítomných poslancov.
Uznesením tiež poverili primátorku Andreu Turčanovú (KDH), aby na decembrové zasadnutie predložila návrh na obstaranie nového Územného plánu mesta Prešov a určila predbežný harmonogram jeho spracovania.
Mimochodom, jeho spracovanie potrvá najmenej dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári