BRATISLAVA, PREŠOV, SPIŠ. Polícia s plnou vážnosťou vyšetruje prípady podozrivých zásielok, ktoré boli v priebehu novembra zaslané na ministerstvo spravodlivosti, tri súdy a policajné riaditeľstvo.
"Vyšetrovanie vykonáva Národná kriminálna agentúra (NaKA) a kvalifikujeme tento trestný čin ako podozrenie zo spáchania trestného činu terorizmu a niektorých foriem účasti na terorizme a v súbehu s trestným činom nedovoleného držania a výroby jadrových materiálov a rádioaktívnych látok," uviedol v piatok na brífingu prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
Ak podľa neho odhalia páchateľa tohto skutku, bude mu hroziť väzenie na 20 až 25 rokov prípadne doživotie v prípade terorizmu a tri až 10 rokov väzenia v prípade prechovávania rádioaktívnych látok.
Podozrivé zásielky podľa Gašpara zaslal páchateľ či páchatelia postupne na Okresný súd v Poprade (7. novembra), Okresný súd v Považskej Bystrici (8. novembra), ministerstvo spravodlivosti v Bratislave (22. novembra), Okresný súd v Kežmarku a Krajské riaditeľstvo PZ v Prešove (obe 23. novembra).
Zásielky sa odlišujú
"Každá táto zásielka má isté odlišnosti a rozdiely," povedal Gašpar s tým, že zásielky boli podrobené odborným expertízam.
Podľa výsledkov expertíz boli obálky kontaminované rádionuklidom Americium 241.
"Treba povedať, že ide o stopovú kontamináciu, aby nemal niekto predstavu, že v obálke bolo 20 alebo 30 gramov prášku. Nejde o jadrový útok," skonštatoval Gašpar.
Úroveň látky v jednej z obálok bola podľa policajného prezidenta zvýšená troj- až štvornásobne oproti prirodzenému prostrediu.
Nebezpečenstvo by však podľa neho predstavovala až koncentrácia mnohonásobne vyššia.
Intenzita ožiarenia zvonku nebola teda podľa Gašpara pre organizmus nebezpečná.
"Avšak nevieme posúdiť mieru vnútornej kontaminácie, ktorá môže nastať pri vdýchnutí alebo vnútornom užití. A tu sme odkázaní na Úrad verejného zdravotníctva," skonštatoval.

Tento nuklid sa používa v priemysle
"Ide o nuklid, ktorý sa používa v priemysle. V minulosti bolo jeho používanie oveľa väčšie. Nebudem tajiť, že ak niekto veľmi chce, tak ho získať vie. Nachádza sa aj v určitom type odpadu," priblížil vedúci odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality policajného prezídia Mário Kern.
Nebezpečnosť látky podľa neho spočíva v tom, že je to zdroj alfa žiarenia. To nedokáže preniknúť cez obyčajný papier a tak prítomnosť rádioaktívnej látky nemožno zistiť bez otvorenia obálky. Po tvorení však môže dôjsť ku kontaminácii.
"Ten zdroj je veľmi nebezpečný, pokiaľ sa ho nadýchnete alebo ho požijete," vysvetlil Kern s tým, že najnebezpečnejšie je práve vdýchnutie.
Preniknutie veľkého množstva do pľúc môže viesť k otrave, na akú zomrel ruský spisovateľ a novinár Alexander Litvinenko, doplnil.

Pracujú s viacerými verziami
Gašpar zároveň vyzýva verejnosť, aby bola opatrná, špeciálne to platí pre zamestnancov štátnych inštitúcií, kam zásielky smerovali.
Pri neodbornej manipulácii a prípadnom vdýchnutí spomenutej látky môže totiž hroziť kontaminácia. Polícia podľa neho pracuje s rôznymi verziami o možnom páchateľovi alebo páchateľoch tohto skutku.
Vylúčiť sa podľa neho nedajú ani ďalšie zásielky. Zasielané boli z územia SR a obsahovali aj listy z odkazmi.
Policajný prezident nechcel konkretizovať obsah jednotlivých listov, ktoré boli všetky odoslané zo Slovenska.
Sú však podľa neho formulované všeobecne, nie sú smerované voči konkrétnym osobám a pisateľ v nich vyjadruje nespokojnosť. Sú to listy s určitými odkazmi, spresnil Gašpar.
Niektoré znaky podľa neho nasvedčujú, že by za ich odoslaním mohol byť jeden páchateľ alebo skupina páchateľov.
Pracovníci verejných inštitúcií, ktorí s obálkami prišli do kontaktu, podľa polície kontaminovaní neboli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári