SMILNO, BARDEJOV. Okrem toho, že v Smilne pri Bardejove sa už dva roky tvrdo bojuje o ropu, minulú stredu stratil nervy aj miestny starosta Vladimír Baran (Sieť).
Neďaleko auta Marianny Varjanovej, ktoré blokuje prístupovú cestu k vrtnej plošine v katastri obce, ju 23. novembra fyzicky napadol a zničil jej mobilný telefón.
Útok nečakala
Varjanová tvrdí, že starosta Smilna ju v ten deň o 16.00, už po niekoľkýkrát telefonicky požiadal, aby mu uvoľnila prechod poľnou cestou nad obcou, ktorý blokuje autom kvôli dlhotrvajúcim sporom s ťažiarskou spoločnosťou Alpine Oil and Gas, a ktorej jedným zo 170 vlastníkov je aj on.
Keď prišla na miesto, celú situáciu si chcela natočiť na mobil. V momente, keď prechádzala okolo auta, v ktorom starosta sedel, prudko vyskočil, rozbehol sa za ňou, fyzicky ju atakoval, po chvíli zápasenia ju premohol, násilím jej vytrhol mobilný telefón, rozdupal ho a odhodil do priekopy pri poli.
„Keďže starostu našej obce poznám, fyzický útok som vôbec nečakala. Vyletel z auta a bol úplne nepríčetný že ho filmujem,“ opisuje útok obyvateľka Smilna.
„Agresívne ma napadol, vytrhol mi mobil a poskákal po ňom v ťažkých topánkach,“ dodáva.
Telefón neskôr našla rozbitý na niekoľko častí v neďalekom poli.
“Agresívne ma napadol, vytrhol mi mobil a poskákal po ňom v ťažkých topánkach.
„
Polícia vyšetruje
Na Barana podala ešte v stredu na mieste oznámenie priestupku proti občianskemu spolunažívaniu, neskôr aj trestné oznámenie za výtržníctvo. Pre zranenia musela navštíviť aj lekára. V správe sa uvádza pomliaždenie spodnej pery a vyvrtnutie a natiahnutie krčnej chrbtice.
„Medzi oznamovateľkou a starostom obce malo dôjsť k vzájomnému konfliktu, ktorý mal vyústiť do fyzického napadnutia a poškodenia mobilného telefónu oznamovateľky,“ informovala v piatok prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.
„Polícia momentálne vec eviduje ako podozrenie zo spáchania priestupku, vec je v štádiu vyšetrovania,“ dodala hovorkyňa.
Baran fyzické napadnutie nepoprel. Na otázku či Varjanovú napadol preto, že ho filmovala na mobil, odpovedal: „Tak ako som to urobil už predtým, aj teraz budem nútený podať na obyvateľku Mariannu Varjanovú trestné oznámenie za ohováranie a poškodzovanie dobrého mena.“

Kto je tu zákon?
Do funkcie starostu nominovala v posledných komunálnych voľbách v roku 2014 strana Sieť. „Pretože pán Vladimír Baran už nie je členom strany Sieť, neprináleží nám sa k danej veci vyjadrovať,“ odkázala hovorkyňa Siete Karmen Nemetová.
Podľa Vladimíra Špánika zo Združenia občanov miest a obcí Slovenska sú dnes starostovia, ktorí sa nedokážu kontrolovať pri riešení svojich vlastných záujmov na úkor obyvateľov svojej vlastnej obce, častým javom.
„Podobné prejavy hulvátstva so strany starostov, bohužiaľ, evidujeme hlavne v menších obciach, kde je zjavné, že starostovia šijú s presvedčením, že oni sú zákon a s týmto vedomím sa aj v konfliktných situáciách dopúšťajú podobných excesov,“ hovorí Špánik.
Podľa Ústavného súdu je verejný činiteľ, teda aj starosta obce, či primátor mesta povinný strpieť filmovanie alebo fotenie a nie je na to potrebný jeho súhlas.
Podobný názor má aj Prezídium policajného zboru. „Verejne činné osoby musia rešpektovať, že osobitné postavenie, ktoré zastávajú v spoločnosti, vyvoláva zvýšenú kontrolu verejnosti nad ich činnosťou a musia ju strpieť.“
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 47/2016, v predaji od utorka 29.11 do 5.12.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári