SVIDNÍK/GIRALTOVCE. Býva zvykom, že o hroby nebožtíkov je najlepšie postarané v dušičkovom či predvianočnom období. Poriadok a čistotu na poslednom mieste odpočinku niektorí udržiavajú v priebehu celého roka a nielen pred sviatkami. Niektorí však hroby blízkych zanedbávajú.
„Poväčšine sa snažia o údržbu hrobov starať po celý rok. Samozrejme, že v dušičkovom období je starostlivosť o ich údržbu, čistotu a estetickú stránku najväčšia. Nájde sa aj mnoho ľudí, ktorí nejavia záujem o hroby svojich blízkych, a bohužiaľ, je ich stále viac,“ prezradil riaditeľ Mestského podniku služieb Giraltovce Matúš Štofko.
Zanedbávajú, nivočia a kradnú
Na cintorínoch sa niektorí o hroby nielenže nestarajú a zabúdajú na blízkych, ktorí zomreli, ale robia aj neporiadok. Nestarajú sa podľa neho o údržbu ani o platenie nájmu za hrobové miesto.
„V tých prípadoch a za dodržania zákonných podmienok môže prevádzkovateľ pohrebiska prikročiť k likvidácii, respektíve zrušeniu hrobového miesta. Podľa prevádzkového poriadku i zákona o pohrebníctve je návštevník cintorína povinný zachovávať poriadok, primeranú úctu k miestu posledného odpočinku a dôstojnú pietu.
Tak, ako sa však ľudia starajú o konkrétne hroby svojich najbližších, tak v mnohých prípadoch nedbajú o cintorín ako celok. Musíme si uvedomiť, že cintorín nie je len hora hliny s mŕtvolami, ale miesto, kde spočívajú tí, ktorým často vďačíme za náš život, majetok a duchovné dedičstvo.
Hroby našich zomrelých si zaslúžia, aby sme sa k nim chovali s adekvátnou úctou. Sú však aj ľahostajní ľudia, ktorým, ľudovo povedané, nič nie je sväté.“
Hoci majú dostatočnú kapacitu odpadkových nádob, odpad často končí pri plotoch a na okrajových častiach. Okrem odpadkov a vypálených sviec sa nájdu na zemi aj „ochranné“ prostriedky. Cintorín láka i zlodejov, ktorí z hrobov kradnú vence, či vandalov, ktorí ničia posadené kvety, kríky, stromy.
Na jednom z cintorínov vo Svidníku vytiahli prednedávnom zo zeme niekoľko tují zo živého plota a zanechali prázdne diery v zemi. Ďalším problémom je výskyt psích exkrementov. Pred Sviatkom všetkých svätých a Pamiatkou zosnulých sú zvyčajne rýchlejšie zaplnené kontajnery. Mestá zabezpečujú ich pravidelnú kontrolu a vývoz odpadu, no nedá sa všetko ustriehnuť.
„O údržbu cintorína sa mestský podnik stará po celý rok. Ide najmä o kosenie trávnatých a prístupových plôch, údržbu kvetinovej výzdoby v okolí domu smútku, upratovanie a hygienickú údržbu domu smútku, chladiacich zariadení, spoločných priestorov, sociálnych zariadení a podobne,“ tvrdí Štofko. Cintorín kosia zvyčajne raz za tri týždne.
“Národ je v tejto oblasti už vyspelejší, kedysi ľudia viac plakali, no smrť už pochopili a vedia ju prijať.
„
Novým trendom sú americké hroby
V súčasnosti sa na cintorínoch čoraz viac dávajú robiť takzvané americké typy hrobov, teda hroby s náhrobným kameňom alebo informačnou tabuľou bez pomníkovej.
„Keďže v meste nemáme krematórium ani kolumbárium, či urnový háj, pochovávanie spopolnených ostatkov je neobvyklé, ale možné. Väčšinou ide o prípady, keď človek zomrel na mieste vzdialenom od svojho bydliska a spopolnenie sa javí ako najjednoduchší, najlacnejší a najhygienickejší spôsob prevozu jeho ostatkov,“ konštatuje Matúš Štofko.
Za posledné dva roky mali na cintoríne jeden prípad uloženia spopolnených pozostatkov nebohého do hrobu svojich zosnulých príbuzných. Americké hroby sú i vo Svidníku.
„Ich počet sa stále zvyšuje. Približne raz za tri roky sa mení stav a hrobov v Urnovom hájiku pribúda,“ tvrdí aj správca svidníckeho mestského cintorína Jozef Laca.
Uvažujú však už aj o ďalších nových lokalitách, ktoré budú určené práve na tieto hroby. „Najnovšie pochovávajú dvoch ľudí z rodiny do jedného hrobu. Je to úspornejšie a lacnejšie. Kremácia u nás v menšej miere tiež prebieha. Najskôr ide o ľudí, ktorí zomreli pri tragédiách. Niektorí majú i hrobky.“
Menej je pre mnohých viac a týka sa to aj hrobov. „Naj-krajšie sú jednoduché. Ľudia ich často dávajú robiť obrovské a mohutné, pričom zbytočne zaberajú priestor,“ povedala Alena Škodová. „Americké sú zaujímavé a atypické, menej nákladné a praktickejšie. Lepšie sa tieto hroby aj udržiavajú,“ myslí si študentka Nikola.

Ľudia pochopili smrť
Zaujímavosťou podľa Štofka je, že cez rok prevládajú na cintoríne umelé kvety, no v období počas dušičiek prevláda skôr živá kvetinová výzdoba, a to sa týka aj vencov.
„Môj postreh je, že svetlejšie farby pozostalí kladú skôr na hroby mladších príbuzných, pestrofarebné skôr na tie, v ktorých sú uložené ostatky príbuzných zomrelých v staršom veku.“ Smrť je už pre ľudí v súčasnosti vnímaná ako prirodzená súčasť života.
„Národ je v tejto oblasti už vyspelejší, kedysi ľudia viac plakali, no smrť už pochopili a vedia ju prijať,“ hovorí Jozef Laca.
„Veľmi ťažko a intenzívne smrť znášajú Rómovia,“ dodáva a každá cirkev má podľa neho obrad inak.
„Pravoslávny pohreb trvá zhruba hodinu pätnásť minút, gréckokatolícka cirkev má 45 minút, rímskokatolícka farnosť 35 – 40 min, hodinu majú Svedkovia Jehovovi.“
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY č. 47/2016, v predaji od utorka 29.11. do 5.12.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári