PREŠOV. V Prešove je asi sto mladých ľudí, ktorí aktívne cvičia na street workoutových ihriskách. To najnovšie v Nižnej Šebastovej ich zaskočilo. Na radnicu podali sťažnosť.
Street workout je akousi kombináciou funkčného tréningu a kalisteniky, teda cvičenia vlastnou tiažou.
Vo svete je veľmi obľúbený možno aj preto, že ľudí nelimituje telocvičňami. Môžu si zacvičiť hocikedy a hlavne vonku, ak sú v ich okolí také ihriská.
Samotný tréning je založený z rozmanitých zhybov, kľukov, prednožení, zdvihov aj cvikov zameraných na strednú časť tela. Nadšenci organizujú dokonca aj súťaže na medzinárodnej úrovni.
Na ihriskách tohto typu preto očakávajú hrazdy s rôznymi výškami, šikmú lavičku, bradlá a rebrík. Viaceré ihriská v Prešove majú však také prvky, ktoré môžu využiť len deti.
Nové ihrisko ich sklamalo
Posledné ihrisko, ktoré postavili len pred niekoľkými dňami je v Nižnej Šebastovej. Pred areálom je tabuľa, podľa ktorej ho môžu využívať ľudia od 11 do 99 rokov. Mladí workoutéri sú z neho sklamaní.
„To je zase jedno z tých, ktoré je len pre deti. Hrazda je nízka a nestabilná, nedá sa na ňu zavesiť bez pokrčených kolien a neudierať sa pritom o konštrukciu. Lavička je úplne nepoužiteľná a ani ďalšie prvky nie sú vhodné na cvičenie pre priemerne vysokých ľudí s vyššou váhou,“ myslí si Šimon Sirý.
Dodal, že človek ako on, ktorý meria 180 centimetrov a váži takmer sto kíl, na týchto prvkoch cvičiť nemôže.
Lenže práve takýmto mladým ľuďom by malo byť ihrisko určené. Mimochodom, len o 50 metrov ďalej je v Nižnej Šebastovej detské ihrisko.

Za veľa peňazí málo muziky
Ďalší workoutér Kevin Richter si dal tú námahu, že porovnal prvky na jednotlivých ihriskách. Napríklad na uliciach 17. Novembra, Československej armády, Ďumbierskej ulici aj na Važeckej na sídlisku Šváby.
„Jediné, ktoré je vyhovujúce je na Šváboch a vidno, že ho navrhli ľudia, ktorí poznali tú správnu koncepciu street workoutového ihriska,“ poznamenal Kevin Richter.
Keď pátrali po tom, prečo sú jednotlivé ihriská také rozdielne, narazili na zaujímavé fakty. Zistili, že kým ihrisko na Šváboch bolo postavené za necelých 7 900 eur a má kvalitné prvky z kovu, to v Nižnej Šebastovej stálo vyše 20-tisíc eur.
„Zistili sme, že sa do súťaže na dodávateľa prihlásila jediná firma a dala ponuku 19 607 eur. To nás prekvapilo, zvlášť, keď sme v ponukách iných firiem našli iné ceny. Napríklad základnú zostavu prvkov za 2 480 eur, dvojitú za 4 890 a konkrétne prvky na Šváboch stáli 5 860 eur,“ argumentoval Kevin Richter.

Podali sťažnosť
Faktom je, že súťaže prebehli a ihriská už stoja. Udalosti sa nedajú vrátiť späť, no napriek tomu sa rozhodli na radnicu podať sťažnosť.
Žiadajú v nej, aby úradníci preverili kvalitu a význam prvkov na street workoutových ihriskách, ale aj ceny, za ktoré ich zhotoviteľ dodal.
„Chceme tým dosiahnuť to, aby ak mesto dá ďalšiu výzvu na súťaž, nech uvádza v podmienkach také prvky, aby vyhovovali workoutérom. Verím, že by sa prihlásilo viac firiem a s nižšími cenami,“ vysvetlil Šimon Sirý.
Podľa predsedu výboru tejto mestskej časti Martina Lipku (SNS) je ihrisko v Nižnej Šebastovej v poriadku.
„Vyšli sme v ústrety mladým, aby mali kde tráviť voľný čas a športovať. Podľa mňa je aj umiestnené v dobrej lokalite,“ konštatoval Martin Lipka.
Reagoval tak aj na vystúpenie obyvateľa Nižnej Šebastovej Benjamína Puškáša na novembrovom mestskom zastupiteľstve.
Ten totiž žiadal úradníkov, aby miesto na výstavbu ihriska zmenili, hoci sa v tom čase už stavalo.
Podľa neho bolo nevhodné umiestniť ho v blízkosti tamojšieho kostola, kde sa zvyčajne konajú zhromaždenia veriacich. Navrhoval, aby ho premiestnili na pozemok oproti kaštieľu alebo do Panskej záhrady.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 41/2016, v predaji od utorka 29.11. do 5.12.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári