Ako ste sa dostali k barmanstvu?
K barmanstvu som sa dostal ešte na Hotelovej akadémii v Prešove. Práve škola mi dala možnosť ísť na súvislú prax do Cuba Libre Café Coctail Bar, kde som začínal a kde som sa stretol s Marošom Dzurusom. On bol spúšťačom toho celého. Bol mojim učiteľom, mojim mentorom, ktorý ma priviedol ku celému barmanstvu. U neho som si robil aj môj prvý barmanský kurz. Potom som začal pracovať v Cuba Libre ako bar-back, čiže takzvaný pomocník. A časom som sa dostal aj na servis za bar. Takže takto som sa dostal ku celému barmanstvu.
Aktuálne pracujete v Hemingway bare v Prahe. Bolo ťažké dostať sa do piateho najlepšieho baru v Európe?
Bol to jeden z dvoch barov v Prahe, do ktorého som sa chcel dostať, keďže som tam aj študoval. A som strašne rád, že som sa rozhodol práve pre tento bar a nie pre ten druhý, pretože v tom druhom to kvalitou nebolo až také dobré. Takže myslím si, že nebolo veľmi ťažké sa do Hemingway baru dostať. Stačilo vyčkať na tú správnu situáciu, kedy hľadali nových ľudí.
Aké drinky sú pre Hemingway bar špecifické?
Viac-menej sú to rôzne drinky. Či už také, ktoré sú predpripravené dopredu, a ktoré zrýchľujú prácu alebo sú to drinky, ktoré sa robia so šampanským, ale priamo z oblasti Champagne. Používame aj mezcal, čiže zadymený typ tekily a rôzne iné servisy. Taktiež používame napríklad sušenú slaninu na servis alebo pohár v tvare Halka. Alebo rum, ktorý je infuzovaný maslovým popcornom. Čiže je tam chuť popcornu. Snažíme sa ísť nejakým takým inovatívnym spôsobom dopredu.
Drink s príchuťou maslového popcornu znie zaujímavo. Máte ešte nejaké špeciálne nápoje, ktoré sme v Prešove nemohli zatiaľ ochutnať?

Trend a štýl takýchto drinkov už bol vo svete. My sme sa ním inšpirovali a urobili sme silne aromatický koktejl, ktorý pripomína parfém. Dali sme ho do flakónu od parfému a takto ho aj servírujeme. Máme dámsku, aj pánsku verziu. Ďalší drink, ktorý máme, je silnejší whiskový drink. Pripomína benzín, takže ho dávame do ploskačky v tvare benzínovej bandasky a hosť si ho potom prelieva sám do pohára.
Vymyslel ste si aj vy niektorý z týchto drinkov?
Nie, nevymyslel, lebo nemám na to možnosť. U nás vymýšľajú menu bar manažéri, ktorí sa stretávajú každý mesiac a riešia nové meníčko.
Ale v prešovskej Cube ste túto možnosť mali...
V Cuba Libre sa to dalo. A ono sa to dá v podstate aj v Hemingwayi. Niekedy sa stane, že na bar príde človek, ktorý si nevyberie drink z meníčka. Alebo si z meníčka vyberie prvý drink, ale druhý chce už iný. Takže robíme v úvodzovkách drinky na mieru. Človek povie, čo chce a my sa snažíme, čo najviac prispôsobiť tej chuti. Takže človek má vždy možnosť realizovať sa sám, vymýšľať vlastné drinky a stále tvoriť niečo nové. Myslím si, že je tam možno ešte väčší priestor než bol v Cuba Libre práve na tie signatúrne drinky.
Čo všetko sa potrebujete spýtať zákazníka, aby ste mu urobili drink ,,šitý“ na mieru?
Napríklad pri Martini dry sa pýtame hosťa sedem otázok. A to preto, aby sme koktejl urobili, čo najpresnejšie a čo najlepšie. Pretože niekto má rád Martiny suché, niekto ho má rád s olivami, niekto s olivovým lakom.
Keby ste mali porovnať prácu barmana v Prešove a v Prahe, v čom vidíte najväčšie rozdiely?
Najväčšie rozdiely sú určite v klientele. Sedemdesiat percent zahraničných ľudí chodí do Hemingwaya. V Cuba Libre to tak nebolo. Ďalšia vec, máme úplne iný sortiment, takže aj nároky na vedomosti sú úplne iné. Je to viac náročné, by som povedal. Ale na druhej strane je to ľahšie v tom, že ľudia, ktorí k nám chodia, vedia väčšinou, čo chcú piť a vedia, čo si majú vybrať. Na Slovensku naopak ešte nie je vybudovaná kultúra pitia. Postupom času musíme pomaličky, krok po kroku, učiť ľudí na nové drinky, na nové ingrediencie, aby sa nebáli skúšať nové veci. A ďalším rozdielom je určite systém práce. Je úplne iný, ako bol tu, v Prešove. Ale v konečnom dôsledku je to veľmi podobný koncept. Čo sa týka kvality určite.
Je potrebné, aby mal barman aj odborné vzdelanie alebo je to skôr o šikovnosti a zručnostiach?
Myslím si, že je to hlavne o vášni k tej práci. Áno, vzdelanie je podstatné, čo sa týka dajme tomu barmanských kurzov. Je lepšie urobiť si barmanský kurz a mať povedomie o tom, čo sa robí a ako sa to robí. A hlavne vedieť, že barmanstvo nie je len o technike a miešaní. Ale je to aj o pohostinnosti a o tom, že urobíme krajší večer tomu človeku, ktorý bude nakoniec spokojný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári