PREŠOV. Schváleniu zmien a doplnkov Územného plánu mesta Prešov (ÚPMP) predchádzalo množstvo peripetií.
Niekoľkokrát už bol predložený do zastupiteľstva, ale schválený až teraz, aj to s kompromismi.
Martin Ďurišin (Sieť) za kluby Lepší Prešov a ľavicu (Smer, nez. a SNS) predložil upravený návrh tých zmien, ktoré žiadajú z predloženého návrhu vypustiť.
Boli medzi nimi najmä niektoré regulatívy, ktoré určujú hladiny hluku v blízkosti komunikácií a železničných tratí, obmedzujúce podmienky pri využití niektorých funkčných plôch, nariadenia okolo odkanalizovania územia či zmeny týkajúce sa ochrany drevín.
„Rozsah zmien bol prijateľný, ale sú tam veci, ktoré nám prekážali. Najmä vypustenie lokality Kráľova hora, ktorá vznikla na požiadavku štátnej ochrany prírody,“ zhodnotil kompromisy šéf komisie pre územný plán, dopravu a životné prostredie Rastislav Mochancký (SDKÚ).
Z návrhu vyškrtli aj povinnosť investorov pri budúcej zástavbe pri rýchlostných cestách a diaľniciach stavať zábrany proti hluku.
Mochnacký si však myslí, že v konečnom dôsledku bolo prijatých viac pozitív, ako negatív.

Obyvatelia Sabinovskej si vydýchli
Dlho bojovali za to, aby im investor nepostavil v blízkosti zástavby rodinných domov 5-podlažný polyfunkčný objekt s bytmi.
Pripomienkovali územný plán, spísali petíciu, vystupovali na zastupiteľstve a žiadali poslancov, aby to nedovolili.
„Boli sme z toho zámeru zdesení. Objekt mal byť postavený len 13 metrov od môjho plota a na druhej strane domu som mala mať parkovisko,“ povedala o probléme Prešovčanka Jana Mikšová.
Dodala, že je astmatička a dom si kúpila len preto, aby žila v zdravšom prostredí, no investor chcel vedľa jej domu postaviť parkovisko.
Hlavná architektka mesta Mária Čutková potvrdila, že doterajší regulatív umožňoval aj výstavbu nízkopodlažných objektov v zástavbe rodinných domov, ale nebol bližšie špecifikovaný. Teraz už je.
„Do vzdialenosti 50 metrov od objektov rodinných domov môže prísť len výstavba do výšky troch podlaží, teda o podlažie vyššie ako sú domy,“ vysvetlila hlavná architektka Čutková.
Tento problém sa týkal nielen Sabinovskej, ale aj Záhradníckej a Ružovej ulice.
Podobný riešili aj obyvatelia Dilongovej ulice, ale tí sa zmeny nastavenia nedočkali včas.

Skončil sa chaos s anténami operátorov
Skupina aktivistov roky bojovala proti tomu, aby mohli mobilní operátori umiestňovať svoje antény len pár metrov od spální obyvateľov.
Na mnohých bytových domoch sú ich antény. Paradoxne najviac ich je na streche fakultnej nemocnice a v okolí Prešovskej univerzity.
Operátori si ich umiestňovanie ošetrili dlhodobými nájmami a súhlasmi vlastníkov bytov, ktorí to už možno oľutovali.
Aktivisti, ktorých na rokovaniach na radnici zastupovala Judita Čechová, predniesli množstvo argumentov na to, aby sa ich výhradami úradníci zaoberali. Išlo najmä o zdravotné hľadisko.
V meste kolovalo niekoľko petícií proti vysielačom na strechách bytových domov, jeden spor skončil dokonca na súde.
Ten potvrdil, že konkrétny operátor, ktorý umiestnil anténu na Októbrovej ulici, mal mať k tomu vydané stavebné povolenie.
Toto radnica doteraz podceňovala. Operátori si vybrali len miesto, splnili si ohlasovacou povinnosť a dohodli sa so spoločenstvom vlastníkov bytov alebo právnickými subjektmi. Odteraz to nebude také živelné.
„Bol schválený regulatív. Operátori si miesto vyberú síce podľa potreby, ale regulatív im určí, s akým výkonom a v ktorých lokalitách budú môcť antény postaviť,“ vysvetlila hlavná architektka mesta Mária Čutková.
Dodala, že rokovania so správcami a operátormi boli veľmi zložité, ale podarilo sa im nastaviť pravidlo.
Odteraz budú musieť požiadať stavebný úrad o rozhodnutie a pri stavebnom konaní preukázať, že dodržali regulatív.
„Som veľmi spokojná, že náš trojročný boj priniesol výsledky. Otázkou je, čo bude s už jestvujúcimi anténami, ktoré by mali ísť na nižší výkon,“ poznamenala Čechová.
Pripomenula aj fakt, že tento rok vyšla medzinárodná smernica elektromagnetického žiarenia, ktorú podpísalo 15 uznávaných vedcov.
Nimi navrhované maximálne hodnoty sú ešte o polovicu nižšie, ako je regulatív, ktorý je teraz v územnom pláne.
Záhradná chatka nie je domček
Prešovčan Miloš Tuhrinský namietal, že územný plán regulatívom pri záhradách a záhradkárskych osadách bude blokovať majiteľov pozemkov ustanovením, že ich môžu stavať, len ak sú lokality napojené na kanalizáciu a vodovod. Inak nedostanú stavebné povolenie.
„Táto povinnosť vyplýva z ustanovenia zákona o vodách. Platilo by to aj vtedy, keby sme taký regulatív v územnom pláne nemali,“ vysvetlil Vladimír Ligus, prečo námietka nebola akceptovaná a spracovaná do zmien a doplnkov ÚPMP.
„Niečo z regulatívov vypustili a niečo ponechali. Vznikol z toho taký mačkopes. Regulatív upravuje bývanie v záhradných chatkách do 20 metrov štvorcových, ale už nie v záhradných domčekoch do 100 štvorákov,“ zhodnotil konečené rozhodnutie poslancov Miloš Tuhrinský.

Obslužné komunikácie zmizli
Podobne je to s regulatívmi, ktoré sa týkajú obslužných komunikácií C2 a C3 na Vydumanci, na uliciach Zajačia, Malkovská a ďalších.
Keď sú v meste zápchy, ľudia ich využívajú na prejazd, aby ušetrili čas a nervy. Tie teraz z územného plánu vylúčili.
„Tieto cesty sa síce fyzicky využívajú, ale právne neexistujú, lebo nemajú vysporiadané pozemky a neexistuje na ne stavebné povolenie. Nie sú legálne,“ vysvetlil Vladimír Ligus.
Zdôraznil, že ak chce mesto pomôcť vyriešiť tieto cesty, tak v územnom pláne musia byť vyznačené ako navrhované. V takej podobe to na zastupiteľstve aj prešlo.
Legalizovať sa to dá len tak, že si ich mesto teraz dá do investičného plánu, vysporiada ich a vybuduje.
„Som zvedavý, ako to vyriešia a hlavne kedy, aby tam mohli ľudia dôstojne žiť a dopravovať sa,“ reagoval na situáciu Miloš Tuhrinský.
Za zmeny a doplnky v územnom pláne napokon hlasovalo 28 poslancov, len jeden bol proti.
Zároveň zaviazali primátorku, aby na decembrovom zastupiteľstve podala návrh na obstaranie nového územného plánu.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 41/2016, v predaji od utorka 29.11 do 5.12.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári