PREŠOV. Počas posledného novembrového víkendu sa milovníci ľudovej piesne opäť zišli na obľúbenej súťažnej prehliadke rusínskych a ukrajinských ľudových piesní Makovická struna.
Po dvoch koncertoch v Bardejove počas soboty vyvrcholil folklórny víkend v nedeľu popoludní na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského.
Spevákov privítalo do posledného miesta vypredané hľadisko.
V duchu kolísky
Na pódiu sa predstavilo vyše 50 spevákov, ktorí vzišli z regionálnych kôl.
Motívom bola téma Od kolísky ku kolíske. Na svedomí ho mala a o réžiu programu sa postarala opäť Ivetka Svitková. K motívu ju inšpirovali vypočuté piesne.
„Kolíska je symbol narodenia. A keďže som nechcela, aby to bolo od kolísky po smrť, bolo z toho od kolísky po kolísku, aby to bolo veselé,“ vysvetlila.
„Tak som si povedala, nech tam sú mladí ľudia, ktorí porodia dieťa, ono bude rásť, dozrievať, bude svadba a opäť sa len narodí dieťa,“ povedala Iveta.
Inšpirovala ju aj počas okresného kola speváčka Mária Lisoňová (64) z Nižných Repáš (okr. Levoča) s jej piesňou "Ej tak jem ša opiva".
„Keď som ju počula, vtedy som si povedala, že ona bude zlatý klinec programu. Ešte aj jej pieseň bola veselá a práve takto som to, v takomto duchu aj chcela ukončiť,“ vysvetlila Svitková.
A keďže medzi účinkujúcimi majú aj kňaza, využili i túto skutočnosť.
„Aby ten symbol na záver bol povznášajúci, krásny, aby ten život pretrvával naveky,“ povedala Ivetka s úsmevom.

Najväčší úspech? Potlesk
Spomínaná Mária Lisoňová, ktorá súťažila v najstaršej kategórii, prišla na Makovickú už po štvrtýkrát. A podľa aplauzu bola zjavne dobrou voľbou na záver folklórneho popoludnia.
Pieseň jej vybrala vedúca DFSk Studenočka Alžbeta Rusiňáková, ktorá ju získala vďaka svojmu výskumu od pani Orinčákovej z Nižných Repáš.
Mária Lisoňová si atmosféru pochvaľovala. Zvlášť sa však tešila vraj na dirigenta Jula Selčana. „Zbožňujem ho, veľmi som sa na neho tešila, spolupráca je s ním fantastická,“ hodnotila speváčka nadšene.
Trému vraj už ani nemala. Dobrý pocit však áno. „Najväčším úspechom je pre mňa potlesk a keď to u divákov zaberie,“ prezradila s úsmevom.
Julo Selčan spolu so svojím orchestrom patrí už k stáliciam na Makovickej struny.
Sprevádzali všetkých prítomných spevákov, i vďaka nim bola vytvorená dôstojná sprievodná hudobná kulisa, ktorá k súťaži už neodmysliteľne patrí.
Podchytiť aj staré piesne
Počas súťaže odzneli známe i menej známe slová piesní a melódie.
„Osobne si myslím, žeby sa mali začať hľadať staré piesne a nepúšťať tie, ktoré diváci už poznajú. Na Makovickú strunu by mali ísť dobrí speváci, s dobrou piesňou. Nielen piesne z CD, vyspievané,“ zhodnotila Alžbeta Rusiňáková, ktorá prišla spolu s Lisoňovou.
„Piesne sú stále medzi nami. A treba si uvedomiť, že tým ľuďom zvoní umieračik, odchádzajú a keď sa to nezachytí teraz, tak je to koniec,“ skonštatovala Rusiňáková, ktorá sa folklóru aktívne venuje už vyše 25 rokov.

Laureátka v sólo speve mala premiéru
Laureátkou v sólo speve sa stala Nikola Jurašeková (18) z Vyšnej Šebastovej (okr. Prešov). Na Makovickej strune bola po prvýkrát, aj ako divák, aj ako súťažiaca.
„Bola som v šoku z toho, že vybrali mňa, práve kvôli tomu, že som tu bola prvýkrát,“ hovorila so slzami v očiach mladá speváčka.
„Je to jedna z najlepších súťaží, na akej som kedy bola. Spievam síce odmala, ale Makovická je fakt to naj,“ povedala Nikola, ktorú pripravovala učiteľka Ľubimová.
„Je to úžasný človek a mám ju strašne rada. Mojím vzorom bola tiež Hanka Servická, ktorá na Makovickú chodievala,“ vyznala sa laureátka, ktorá zabodovala s piesňou "Plavala rybočka".
Ako priznala, hoci nie je pôvodom Rusínka, má k rusínskej piesni vrúcny vzťah a veľmi sa jej páči. „
Súrodenecké duo zahviezdilo
Laureáta v duo speve si odniesli bratia Denis Zjatik (15) a jeho brat Peter (19). Peter bol na súťaži druhýkrát, jeho brat Denis už tretí. Predtým sa však zúčastnil v kategórii sólo spev.
Obaja sú k piesni vedení už odmala. Teraz porotu zaujali s ukrajinskou piesňou.
„Podľa mňa sme mali osudový výber, každý to chválil, že to bola krásna pieseň, krásny valčík,“ skonštatoval Peter.
Vybrala im ju učiteľka Anna Regrutová. Mimochodom, chlapci aj spolu s ďalším spevákom Rolandom Gubom sú v okolí Medzilaboriec už známe zoskupenie.
Každý víkend vyspevujú na nejakej oslave, poznajú ich pod menom „Labirsky beťare“.
Prehliadkou slovom sprevádzal opäť Štefan Hij. Publikum bolo fantastické, spevákov podporovali vrúcnym potleskom.
Aj všetci oslovení súťažiaci sa zhodli, že v Prešove „je to úplne super, tu sa človeku neskutočne dobre spieva“.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári