BARDEJOV. Mesto Bardejov sa chystá postaviť kompostáreň a vlastnými kapacitami začne zhodnocovať biologicky rozložiteľný odpad.
Podľa informácií, ktoré radnica zverejnila na svojej webstránke, Ministerstvo životného prostredia SR schválilo ich žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia na projekt s názvom Regionálne centrum zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov. Mesto očakáva dotáciu vo výške 2,5 milióna eur.
Realizáciou projektu chce mesto vyriešiť dva na seba nadväzujúce environmentálne problémy. Jednak prispeje k zníženiu množstva komunálneho odpadu a zároveň vybudovaním kompostárne v tesnej blízkosti bývalej skládky odpadov Lukavica prispeje k jej rekultivácii. Projekt počíta aj s nákupom nových kontajnerov a zberných vozidiel.
Ročne až 4000 ton
Výstavba kompostárne si vyžiada prípravu územia, komunikačných plôch, objekt vstupnej kontroly, vodovod, kanalizáciu, sadové úpravy, skladovacie boxy, dozrievaciu plochu kompostu, nádrž technologickej vody a rozvody postrekov. Celý objekt bude potrebné oplotiť.
Do kompostárne kúpia prekopávač, štiepkovač, mostovú váhu a kompostovací kontajner.
V súčasnosti v Bardejove zabezpečuje úpravu verejnej zelene mestský podnik BAPOS, no jej následné zhodnocovanie realizujú zmluvní partneri.
Plánovaná kompostáreň s kapacitou 4000 ton ročne umožní ekologické nakladanie s organickým odpadom a zároveň eliminuje podmienky na vznik čiernych skládok.
Čo najviac recyklovať
Cieľom projektu je tiež umožniť občanom hlavne v rodinných domoch so záhradami separovať biologicky rozložiteľný odpad od zmesového komunálneho odpadu, čím pôjde menej odpadu na skládky.
Mesto cielene smeruje k ekologickejšiemu zhodnocovaniu odpadu a vo väčšej miere k jeho recyklácii.
Zber a zvoz biologicky rozložiteľného odpadu sa bude realizovať v meste Bardejov a v obci Komárov pri Bardejove umiestnia zariadenia na jeho zhodnocovanie.
Projekt plánujú rozbehnúť vo februári budúceho roka a dokončiť v priebehu 15 mesiacov - do apríla 2018.
Množstvo vytriedeného biologického odpadu oproti súčasnosti by sa malo zvýšiť o 1210 ton ročne, čím by sa mal dostať na číslo 3000 ton na rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári