Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

Raslavičan jubiluje, 85 rokov oslávili famóznym galaprogramom

Najstaršia folklórna skupina v regióne uviedla premiérový program i nové CD.

Raslavičan. Folklórna skupina oslavuje 85 rokov.Raslavičan. Folklórna skupina oslavuje 85 rokov. (Zdroj: Mária Pihuličová)

RASLAVICE. Jedna z najstarších folklórnych skupín nielen v regióne, ale aj na Slovensku vôbec, oslavovala.

Úctyhodných 85 rokov od svojho vzniku si FSk Raslavičan z Raslavíc uctila jedinečným programom Dorota. Na pódiu sa tak prejavili nielen technické kvality súboru, ale i úžasné bohatstvo toho, čo táto živá obec i región ponúkajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Radosti i bôle života

Slávnostný program Dorota bol skutočnou folklórnou lahôdkou.

Na obraze dievčaťa, neskôr ženy, sa premietol jeden celý ľudský život. So všetkými starosťami, radosťami, trápením i vášňami.

SkryťVypnúť reklamu

Dorotka, ktorá padne do oka dvom mládencom, prežíva ako sirôtka ťažký život. Na pozadí jej života sa program prenesie na lúku medzi deti, neskôr medzi mládež na muziku i do krčmy. Chvíle radosti sa prepletajú s ťažkými životnými situáciami.

Nakoniec Dorota končí ako mladá deva pod čepcom. Ani tu sa však jej príbeh ešte nekončí.

Technická zdatnosť a silné emócie

Pódium počas večera zaplnili desiatky talentovaných a zapálených folkloristov. Ich vycibrené tanečné choreografie a zvonivé hlasy v speváckych prejavoch dávali už od prvých chvíľ tušiť, že Raslavičan určite neostane svojmu menu nič dlžný. A stalo sa.

Samotný pódiový prejav vkusne doplnila videoprojekcia, ktorá dokonale dotvorila celkovú mozaiku životného príbehu.

Veľkým plusom programu bola výrazná symbolika, ktorá podčiarkla príbeh. O hudobnú stránku sa postarali muzikanti z Ľudovej hudby Stana Baláža.

SkryťVypnúť reklamu

Na pódiu sa predstavilo vyše 50 členov Raslavičana. Vedúcim folklórnej skupiny je Anton Kontura, primášom a vedúcim ľudovej hudby Stano Baláž a umeleckou vedúcou jeho manželka Monika Balážová. I vďaka týmto menám a prostredníctvom nového galaprogramu v raslavickom predvedení dostal folklór nové rozmery.

„Duša“ celého programu, Monika Balážová, ktorá sa postarala o námet, scenár a réžiu, doň dokázala vložiť ducha a neporovnateľnú dávku emócií.

Uviedli ďalší skvost

V rámci predpremiéry programu uviedli na svetlo sveta nový CD nosič Raslavičana s názvom Ftedi.

Ako prezradilo publikum, Dorota v minulosti skutočne v Raslaviciach žila.
„Možno bola taká krásna, možno bola šťastná, občas smutná, no v každom dievčati, žene, je kus tej Doroty,“ hodnotila moderátorka večera Zuzana Bobríková.

SkryťVypnúť reklamu

Do života nový album uviedla a vodou ho poliala pani Mária Dankovičová, symbolická Dorota, ktorá na pódiu oslavovala symbolických 85 rokov.

„Krstím toto cédečko, aby sa mu dobre darilo a aby ste všetci mali radosť v srdci, aby ste na ten folklór nezabudli a naďalej zveľaďovali a rozširovali. To vám praje celá folklórna skupina a ja, tetka Dankovičová,“ zavinšovala v ľubozvučnej šarištine „krstná mama“.

Históriu tvoríme aj my sami

Publikum, ktoré počas dvoch dní do posledného miesta zaplnilo raslavický dom kultúry, nešetrilo ováciami.

„Keď prídete domov s týmto CD, nech vám prináša pohodu. A možno aj na ňom si pripomeniete našich blízkych ktorí už nie sú medzi nami. Ej, dedo mamka, tak mi povedali, že keď sme išli na vojnu, takú zaspievali,“ zaželal vedúci folklórnej skupiny Anton Kontura.

Svoju históriu tak dôstojne folkloristi zaznamenali nielen na CD, ale aj v programe.

Prečítajte si tiež: Folklórna skupina Raslavičan chystá nové CD Čítajte 

„Tradíciou nie je len to, čo bolo dávno, pred dvoma, troma generáciami. My všetci sme súčasťou histórie a môžeme ju tvoriť, vytvárať, pretvárať a tvoriť svoj obraz a pohľad,“ vyznal svoje pocity na margo hlavného posolstva celého programu po jeho skončení Stano Baláž.

I Monika Balážová sa z výsledného efektu veľmi tešila a nešetrila vďakou voči „svojim“ súboristom.

Raslavičan? Na profesionálnej úrovni

Milým hosťom programu bol známy multiinštrumentalista Michal Smetanka z Brutoviec (okr. Levoča), ktorý si zahral v programe osud.

„Bolo mi fakt obrovskou cťou, že ešte pred rokom ma oslovila Monika a začala mi rozprávať hrubé kontúry programu. To ma veľmi oslovilo,“ vyznal sa Michal.

Ako priznal, sám bol zvedavý, čo z toho bude. „Popravde, keď som videl osemdesiatku, tak som si povedal, že som strašne zvedavý, v dobrom, čo urobia, aby to bolo ešte lepšie. Nevedel som si to predstaviť. Myslím však, že je to úplne fantastický program, ešte lepší, ako tá osemdesiatka,“ konštatoval Smetanka.

Fantastická bola vraj i spolupráca. „Je to folklórna skupina, ale maniere tu vládnu ako v totálne profesionálnom súbore. Po všetkých stránkach, čo sa týka skúšok, disciplíny, klobúk dolu, naozaj,“ prezradil s úsmevom zo zákulisia príprav a fungovania tohto folklórneho telesa.

„Z množstva folklórnych vystúpení musím povedať, že veľmi dobré veci sa na Slovensku rodia. Ale toto patrí, myslím si, do absolútne hviezdnej prvej ligy,“ skonštatoval Michal.

A potvrdzovali to všetci, ktorí počas posledného novembrového víkendu prišli oslavovať spolu s Raslavičanom jeho 85 rokov úspešného fungovania.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 47/2016, v predaji od utorka 29.11 do 5.12.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 35 213
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 492
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 901
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 389
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 385
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 609
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 712
  8. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023 4 059

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Nedeľná min úvaha
  2. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
  3. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
  6. Silvia Valkovič: Na svitaní
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  8. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 653
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 585
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 624
  4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 868
  5. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 779
  6. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 4 397
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 228
  8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť) 3 887
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Nedeľná min úvaha
  2. Peter Kubica: Kniha o vytrvalom seniorovi
  3. Jozef Sitko: Šíritelia lží a chaosu hrozbou štátu
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  5. Blanka Ulaherová: Marcový víkend v Aténach
  6. Silvia Valkovič: Na svitaní
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Kybernemoc (kniha)
  8. Michal Fizer: Timkova Ublianská pekáreň
  1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 46 653
  2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 23 585
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 9 624
  4. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 868
  5. Ján Šeďo: Medveď s telemetrickým obojkom trhá človeka ohľaduplne ! 4 779
  6. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 4 397
  7. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 228
  8. Radko Mačuha: Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť) 3 887
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  2. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  5. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  7. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu