GIRALOVCE. Včelári Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov Giraltovce, ktorá združuje Svidník, Bardejov, Vranov nad Topľou, Stropkov a Prešov tvrdia, že so znáškami medu je v tomto roku problém.
„Medu je v tomto roku menej ako v minulosti. Znášky boli slabšie,“ povedal predseda SZV v Giraltovciach Dušan Štefaník. Podľa podpredsedu Jozefa Buzeka všetky druhy medu, ktoré obvykle dostať kúpiť, momentálne absentujú.
„Vlani sme obhospodarovali 1760 včelstiev a v tomto roku ich bolo pri jarnom sčítaní 1700. Spôsobilo to úbytok o viac ako štyri percentá.“
Sú to normálne zimné straty včelstiev spôsobené rôznymi dôvodmi. „Buď je to slabé zakŕmenie včelstiev, ich nedostatočné liečenie a nedostatočná sila samotného zazimovaného včelstva či následok vandalizmu,“ tvrdí.
„Málo medu máme aj my,“ potvrdil včelár od Starej Ľubovne.
“Medu je v tomto roku menej ako v minulosti. Znášky boli slabšie.
„
Málo znášok
Každý med, ktorý je od včelárov, je kvalitný a pomáha pri akýchkoľvek chorobách. Odporúčajú ho preto denne užívať, ako aj peľ či propolis. Tento rok je naň kríza. Znáškové pomery boli toho roku podpriemerné nielen v našom regióne, ale aj na celom Slovensku. Ak nie je znáška, sila včelstiev je slabá a podpriemerná, najmä u včelárov, ktorí včely nekŕmili počas sezóny.
„Kto mal včelstvá blízko porastov repky, točil v priemere 21 kíl na včelstvo. Včelstvá, ktoré mali dolet k porastom repky viac ako 1,5 km, točili v priemere 18 kíl na včelstvo,“ bilancuje Buzek.
Tešili sa, že ak počasie vydrží, možno budú vytáčať med začiatkom mája. „Nevydržalo a po odkvete čerešne prišlo mierne ochladenie s prehánkami, takže včely nemohli naplno využiť znášku z jabloní, hrušiek ani z jarnej kveteny. Včely priniesli nektár iba pre seba a po medobraní sa začali vo včelstve problémy,“ uviedol.
Po vytočení medu ďalšia znáška neprichádzala, včely začali pociťovať nedostatok zásob a matky poľavovali v intenzite kladenia vajíčok. Pre včelárov v Toplianskej doline, ktorí nekočovali za znáškou, to vraj bolo prvé a zároveň aj posledné medobranie v tomto roku.
„Úplne vypadla znáška z agátu, ktorá je aj tak nepravidelná, z lipy, okrem lokality Bardejovských Kúpeľov, z maliny a černice. Včelárov zachránil až prínos medovicového medu z jedle, ale iba v lokalitách Šiba, Hervartov, Richvald, Mokroluh, Bardejovské Kúpele a Tarnov, no vypadla znáška z Komárnickej jedliny z jedlí v Becherove, Kurove a Hertníku, keďže sú vo vyššej nadmorskej výške.“
Neskoré jarné mrazy postihli najmä južné Slovensko, čo malo za následok úplný výpadok agátového medu a na Spiši netočili med včelári skoro vôbec.

Ohrozuje ich aj klieštik
Včelársky rok začína v auguste, rodia sa dlhoveké včely. Keď sú slabé včelstvá, darí sa parazitom a chorobám postihujúcich včelstvo.
„V tomto roku prepukol mor včelieho plodu v dvoch lokalitách Bardejovského okresu – Zborov/Dlhá Lúka a Tročany. Z minulého roku bola uzávera pre mor včelieho plodu v Stropkovskom okrese, v lokalite Chotča a v Bardejove, časti Mihaľov.“
Mor liečia iba plameňom – spálením včelstiev. Antibiotiká sú u nás zakázané, reziduá môžu preniknúť do medu, čo je pre niektoré zahraničné medy bežné.“
Včely ohrozuje ich aj klieštik, ktorý sa k nám dostal z Ázie. „Najväčšou hrozbou pre včelstvá je klieštik včelí (Varoa destructor). Ťažko sa s ním bojuje a ak nezačnú robiť opatrenie proti nemu včas, do jari včelstvá skolabujú.“
Je potrebné správne zaliečenie. „V sezóne počas znášky s ním bojujeme kyselinou mravčou a šťavelovou, roztokom kyseliny mliečnej aj vyrezávaním trubčích plástov, pretože trúdí plod sa vyvíja oproti robotničiemu o tri dni dlhšie. Preto samička kladie vajíčka radšej do trúdích buniek, kde majú lepšie podmienky pre vývin. Po sezóne bojujeme s klieštikom i chemickými liečivami,“ dodal Jozef Buzek zo zväzu včelárov v Giraltovcich.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY č. 48/2016, v predaji od utorka 6. 12. do 12. 12.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári