Slovenská výprava. (Autor: pn)
Michal Frank|8. dec 2016 o 00:00

Súťažili maratónci v nordic walkingu z rôznych krajín.

PREŠOV. V Sliezskych Beskydách v Poľsku sa po deviaty raz konal medzinárodný horský krossový maratón. Darilo sa aj našim.

V horskej dedine Radziechova sa stretlo 385 maratóncov z celej Európy, pričom nechýbal ani pretekár z ďalekej Kanady.

Súčasťou bežeckého víkendu boli aj druhé majstrovstva Poľska v horskom nording walkingu.

Súťažilo sa na dvoch tratiach. Jedna merala 17 km a prezentovaných na nej bolo 48 pretekárov.

Na štarte kráľovskej maratónskej disciplíny bolo 129 pretekárov, na ktorých čakala náročná kopcovitá trať s prevýšením 1 238 metrov nad morom.

Trasa viedla cez lúky a drevenicové dediny okolo pútnického miesta Matyszka až pod kopec Skryczne.

„Tam sa začalo walkerské peklo, prudké stúpania kamenistou šuterlinou ktoré trvalo zhruba sedem kilometrov. Nasledovali tri kilometre prudkého stúpania s vetrom 70 km/h, ktorý bičoval celé telo. No šliapalo sa ďalej. Konečne vytúžený vrchol Skryczne. Teplý čaj a po zľadovatenom chodníku späť do teplej dediny. Asi štyri kilometre pred cieľom nás čakal posledný náročný, zato krásny kopec Matyszka. Cestu k jeho vrcholu lemovala veľká krížová cesta,“ opísal preteky jeden z účastníkov majstrovstiev, walker Jozef Šoltés z Rokycian, ktorý v kategórii M50 obsadil druhé miesto.

Tretí bol Peter Hric z Novej Lesnej. Odtiaľ je aj víťazka ženskej kategórie Zuzana Šucová.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, v predaji od utorka 6. 12. do pondelka 12. 12.