BARDEJOV. Potom, čo aktivistov a miestnych proti ťažbe v Smilne podporili slovenské cirkvi a ťažiarska firma Alpine Oil nad Gas (AOG) musela druhýkrát z vrtnej plošiny pre porušenie zákona odísť, nabrali udalosti okolo ropnej kauzy na severovýchode, týkajúce sa dvoch rusínskych (Oľka pri Medzilaborciach, Ruská Poruba pri Humennom) a jednej šarišskej obce (Smilno pri Bardejove) na intenzite.

Chronológia udalostí
23. novembra. Starosta Smilna Vladimír Baran (Sieť) fyzicky zaútočil na líderku aktivistov a obyvateľku Smilna Marianu Varjanovú a rozdupal jej mobil, na ktorý ho natáčala.
29. novembra. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) po intervencii lesoochranárov z VLK-a nariadil v Smilne hĺbkovú kontrolu ťažiarskeho projektu a vyzval spoločnosť, aby sami požiadali o vykonanie analýzy vplyvu na životné prostredie EIA.
2. decembra. Ku kauze sa v komentári k udalosti týždňa pre Denník N vyjadrila bývalá premiérka Iveta Radičová. Ministra kvôli nekompetencii posúdiť informácie o firme a jej projekte vyzvala aby odstúpil.
3. decembra. Ľudí na severovýchode proti ťažbe a ich petíciu „Nevŕtajte, chceme žiť v slobodnej krajine“ podporil Okrúhly stôl Rusínov Slovenska. Petícia má už viac ako 12-tisíc podpisov.

Ťažiari vs. minister
Alpine Oil and Gas na výzvu ministra reagovala bezprostredne a požiadala o prijatie na ministerstve.
„Napriek tomu, že v súčasnej dobe nie je Alpine Oil and Gas, s.r.o. zo zákona povinná uskutočniť proces zisťovania vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA, čo potvrdila aj právna analýza ministerstva, víta ponuku na stretnutie s ministrom životného prostredia.“
„Veríme, že v spoločnom, odbornom dialógu čoskoro nájdeme riešenia vzniknutej situácie a spoločnosť Alpine Oil and Gas bude môcť naďalej pokračovať v prieskumných činnostiach, na ktoré jej boli Slovenskou republikou vydané platné licencie,“ povedal hovorca spoločnosti Vladimír Miškovčík.
Ťažiari zároveň upozornili, že záverečné stanovisko vydané v procese EIA je rozhodnutím správneho orgánu. Alpine Oil and Gas teda EIA nerobí, vykonáva ho vždy príslušný správny orgán.
„Zo zákona o posudzovaní vplyvov nevyplýva našej spoločnosti povinnosť záverečné stanovisko, ktoré je jej príslušným správnym orgánom doručené, zverejniť. Povinnosť zverejniť záverečné stanovisko ale má príslušný správny orgán a dotknutá obec, ktorej je záverečné stanovisko doručené,“ dodal Miškovčík.

Lukáč aj Radičová
Diskusiu ťažiarov s ministrom víta aj šéf Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč.
„Minister dal šancu firme korektne sa vysporiadať s nespokojnými občanmi v dotknutých obciach a súčasne si ponechal voľnú ruku v podobe hĺbkovej kontroly,“ povedal lesoochranár.
„Vláda deklaruje boj proti schránkovým firmám, ale minister Sólymos obnovil licenciu firme, ktorej partnerom je spoločnosť s vlastníckou štruktúrou odkazujúcou na schránku v daňovom raji. Tieto spoločnosti navyše s podobnými činnosťami neuspeli v okolitých krajinách,“ komentovala kauzu bývalá premiérka Iveta Radičová.
„Vďaka Smeru a teraz aj Mostu-Híd sa im to však podarilo na Slovensku. Teraz ide minister preverovať verejne dávno známe fakty? Sú len dve možnosti. Buď informácie nepoznal a potom je nekompetentný viesť rezort, alebo ich poznal. V oboch prípadoch by mal odstúpiť,“ dodala.
Podľa ministra má Radičová krátku pamäť. Účelové spájanie predlžovania licencií prieskumných vrtov s problematikou schránkových firiem László Sólymos odmieta.
„Na rozdiel od pani Radičovej si myslím, že ochrane životného prostredia svedčí viac odbornosť ako politika,“ reagoval na výzvu Radičovej minister.

Rusíni: So zamlčiavaním nesúhlasíme
„Rusínske obce na severovýchode už v minulom období padli za obeť projektom, ktoré zapríčinili ich vynútený zánik, ako bolo vybudovanie vodnej priehrady Starina či vytvorenie Vojenského obvodu Javorina,“ poukázal na napätú situáciu okolo ropného sporu hovorca Okrúhleho stola Rusínov Slovenska Peter Medviď.
Rusínska platforma si uvedomuje, že ropa a plyn sú komodity, ktoré využívame všetci, no nemôže súhlasiť so spôsobom, akým sa spoločnosť Alpine Oil and Gas s.r.o. správa k vlastníkom pozemkov, ako sú porušované ich práva a ako sa na to štátne orgány ticho prizerajú, hoci sú práva dotknutých ľudí garantované Ústavou.
„Nemôžeme súhlasiť ani s tým, aby boli zamlčiavané fakty o možných rizikách nenávratného poškodenia životného prostredia v daných obciach, ktoré môžu viesť k nemožnosti v týchto obciach žiť,“ komentoval situáciu predseda platformy Milan Pilip.
Privítali by, ak by do regiónu išli hlavne investície, ktoré by dali ľuďom prácu, a nie projekty, ktoré ich z kraja budú vyháňať, ako sa to môže stať pri narušení životného prostredia.

Reakcia ministra
Hneď na úvod musím odmietnuť účelové spájanie predlžovania licencií prieskumných vrtov s problematikou schránkových firiem. Po prvé, spoločnosť Alpine Oil and Gas žiadne prostriedky z verejných zdrojov nepoberá, naopak, ona za svoju licenciu a činnosť platí štátu a samosprávam. Po druhé, zdá sa mi zvláštne, že takéto obvinenie prichádza od osoby, ktorá vtedy ešte vo funkcii premiérky obhajovala neslávne známy prenájom budovy košickým daniarom cez firmu Nitra Invest v pozadí s cyperskou schránkou tvrdením, že Cyprus je členom Európskej únie. Nehovoriac o financovaní a schránkových firmách v pozadí jej materskej strany SDKÚ-DS, o ktorých si každý môže prečítať na stránke Nadácie Zastavme korupciu.
Teraz by som sa však rád dotkol samotnej témy. Otázka prieskumných vrtov a geologických prieskumov má dve roviny – odbornú a politickú. Chcem sa v tejto krátkej reakcii dotknúť obidvoch a ozrejmiť pani Ivete Radičovej, prečo som konal a konám v prípade spoločnosti Alpine Oil and Gas v čo najlepšom úmysle hájiť záujmy občanov Slovenskej republiky.
Čo sa týka odbornej roviny, je dôležité povedať si základné čísla a fakty. Na Slovensku evidujeme približne 8,5 tisíca prieskumných vrtov vyhĺbených za posledných 70 rokov. Dnes sa na Slovensku nachádza viac ako 80 prieskumných území. To len preto, aby si každý občan vedel predstaviť, ako vyzerá dnes situácia na Slovensku v tejto oblasti.
Spoločnosti vykonávajúce geologický prieskum platia každý rok úhrady do Environmentálneho fondu a príslušným obciam za každé prieskumné územie. Ako minister životného prostredia sa nebránim širokej odbornej diskusii na tému povoľovania geologických prieskumov a zhodnoteniu ich pozitívneho či negatívneho vplyvu na rozvoj krajiny a života občanov. Chcem však, aby sa takáto diskusia viedla v odbornom a racionálnom duchu, nie na základe emócií. Zároveň chcem pripomenúť, že od 1. januára 2017 sa sprísňuje legislatíva v tejto oblasti a spoločnosti vykonávajúce geologický prieskum budú musieť pri získaní licencie predložiť povinné hodnotenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Toľko k všeobecnej odbornej rovine tejto témy.
A teraz k politickej rovine. Spoločnosť Alpine Oil and Gas, predtým Aurelian Oil and Gas Slovakia, začala svoje aktivity na Slovensku pred 10 rokmi, teda v roku 2006, a vo svojej činnosti pokračovala aj počas vlády Ivety Radičovej. Tento rok požiadala o predĺženie licencie na osem rokov, pričom zmenšila prieskumné územie o 88 percent.
Ministerstvo na základe odborného posudzovania a splnenia všetkých podmienok zo strany žiadateľa rozhodlo o udelení licencie na päť rokov. Pani Radičovej iste neunikli ani právne aspekty môjho konania a ako skúsená politička vie, že som nemal žiaden právny základ na nepredĺženie prieskumného vrtu. Mimochodom, spoločnosť za desať rokov svojej činnosti zaplatila za prieskumné územia v okrese Svidník, Snina a Medzilaborce 3,6 milióna eur, z čoho 1,8 milióna bolo vyplatených dotknutým obciam.
Som informovaný o zložitej situácii v obci Smilno, a aj preto som sa minulý týždeň stretol so zástupcami aktivistov a ochranárov, ktorí odmietajú aktivity tejto ťažobnej spoločnosti. Zároveň však chcem povedať, že existuje aj významná časť obyvateľov tejto obce, ktorá geologické prieskumy spoločnosti podporuje, preto sa na celú záležitosť nedá pozerať čiernobielo.
Je však v mojom záujme, aby pocit bezpečia občanov a ochrana životného prostredia boli na prvom mieste, preto som inicioval stretnutie so zástupcami spoločnosti, aby dobrovoľne vykonali posúdenie vplyvov na životné prostredie v súvislosti s činnosťou, ktorú vykonávajú v danej lokalite. Na rozdiel od pani Radičovej si myslím, že ochrane životného prostredia svedčí viac odbornosť ako politika.
László Sólymos, minister životného prostredia SR
Stanovisko
Stanovisko Alpine Oil and Gas k nepravdivým informáciámo vlastníckych štruktúrach spoločnosti a ich partnerov
V uplynulých dňoch boli v niektorých slovenských médiách ako aj na sociálnych sieťach publikované vyjadrenia vážne poškodzujúce dobré meno a povesť spoločnosti Alpine Oil and Gas, s.r.o. /ďalej AOG/ Všetky nižšie uvádzané informácie ohľadom vlastníckej štruktúry spoločnosti Alpine Oil and Gas, s.r.o. a jej partnerov sú verejne dostupné a dohľadateľné.
Partnermi Alpine Oil and Gas na Slovensku sú JKX Oil & Gas plc a Romgaz SA. Rýchly pohľad do výročnej správy a účtovnej uzávierky JKX Oil & Gas plc, ktoré sú k dispozícii na oficiálnych internetových stránkach ukazuje, že spoločnosť je registrovaná a aj sídli vo Veľkej Británii, a teda je povinná platiť dane podľa zákonov platných v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska. Rovnako sú verejne dostupné aj informácie o spoločnosti Romgaz SA, ktorej hlavným akcionárom je rumunský štát. Ani Veľká Británia ani Rumunsko nie sú daňové raje.
JKX Oil & Gas plc je kótovaná na Londýnskej burze cenných papierov (London Stock Exchange, LSE) a jej akcie sú verejne obchodovateľné, takže si ich môže zakúpiť ktokoľvek, či už Rus, Ukrajinec, Slovák alebo ktokoľvek iný. Skutočnosť, že JKX Oil and Gas alebo ktorákoľvek iná rešpektovaná spoločnosť kótovaná na London Stock Exchange, môžu mať rôznych akcionárov z ktorejkoľvek krajiny, je fakt, ktorý žiadna takáto spoločnosť nemôže nijakým spôsobom ovplyvniť.
Samotné pôsobenie spoločnosti na London Stock Exchange je podmienené prísnou kontrolou jej činnosti a to ako z hľadiska pravidelných podrobných finančných správ, auditov a zverejňovania interných informácií tak aj z hľadiska dodržiavania právnych predpisov EHP. Navyše JKX Oil and Gas nevlastní žiadne akcie AOG, ani AOG nevlastní žiadne akcie JKX. AOG je dcérskou spoločnosťou spoločnosti Discovery Global LLC, ktorá bola založená a sídli v štáte Texas, USA a je financovaná prostredníctvom súkromných amerických investorov, ktorí ju vlastnia.
Vzťah medzi AOG, JKX Oil & Gas plc a Romgaz SA je definovaný formou joint venture. Každý z partnerov prispieva odsúhlasenou výškou financií na náklady na prieskum v lokalite Svidník, Medzilaborce a Snina a každý má nárok na rovnaký podiel prípadných tržieb z ťažby. AOG má v spoločnom podniku podiel 50 %a pôsobí ako prevádzkovateľ činnosti, zatiaľ čo ostatní dvaja partneri majú 25 % podiel každý a nezúčastňujú sa aktívne na činnosti. Obe partnerské spoločnosti sú zapísané v registri Ministerstva životného prostredia SR.
Tento spôsob delenia rizika pri prieskumných činnostiach je v odvetví ťažby ropy a zemného plynu bežne využívaný, pretože umožňuje spoločnostiam:
a) diverzifikovať riziká strát rozdelením medzi viaceré projekty,
b) zvyšovať pravdepodobnosť identifikovania a riadenia rizík spojených s prípadným zlyhaním, keďže tie isté projekty vyhodnocujú a posudzujú rôzne technické tímy.
Vzhľadom na to, že prieskumy sú vysoko rizikovými aktivitami, kde zvyčajne len asi štvrtina z prieskumných vrtov vedie k objavu ložísk, forma joint venture aspoň čiastočne zmierňuje tieto riziká. Práva a povinnosti AOG, JKX Oil & Gas plc a Romgaz SA sú obsiahnuté v zmluve Joint Operating Agreement (JOA). Tento dokument sa používa v celom odvetví a obsahuje veľké množstvo štandardných ustanovení, ktorých cieľom je riešiť rôzne problémy, ktoré môžu nastať.
Neexistuje žiadna záruka, že aktivity AOG na Slovensku budú úspešné, na rozdiel od informácií, ktoré prezentujete vo Vašom príspevku. Ako už bolo uvedené, prieskum ropy a zemného plynu je činnosť vysoko riziková. Udeľovaním prieskumných licencií súkromným spoločnostiam získava štát možnosť preskúmať svoje zdroje ropy a zemného plynu a potenciálne aj ťažiť bez vlastného rizika s tým spojeného. To, že spoločnosť vykoná prieskum jej však negarantuje automatické právo realizovať ťažbu.
Slovenská republika už aj v súčasnosti získava výhody z prieskumu, ktorý realizuje AOG formou licenčných poplatkov, ktoré sú priebežne od roku 2006 platené štátu a dotknutým obciam. V prípade objavu ložiska ropy a plynu získa štát ďalšie výhody vo forme domáceho zdroja primárnej suroviny, ďalších poplatkov a vytváraním nových pracovných príležitostí.
Alexander Fraser, konateľ Alpine Oil and Gas, s.r.o.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári