BARDEJOV. V galérii Hornošarišského osvetového strediska vystavuje posledný remeselník čiernej zadymovanej keramiky na Slovensku. Tomáš Mihok (70) žije a tvorí v Kurime (okres Bardejov). Nedeľnou vernisážou uviedol v Bardejove svoju výstavu Čaro hliny a dreva.
Keramike sa venuje viac ako 40 rokov. Učil sa u majstra Tomečka na Dubií, potom aj u známeho hrnčiara a keramikára Jána Frankoviča z Bardejova.
Najprv vyrábal tradičnú bardejovskú ľudovú keramiku, magickej zadymovanej čiernej keramike sa začal venovať až neskôr.
Čierna alchýmia
„So zadymovanou keramikou som sa prvýkrát stretol v Bratislave, keď som pracoval na pridruženej výrobe. Navštevoval som vtedy bratislavský ÚĽUV a tam mi ponúkli, či by som ju nechcel robiť,“ hovorí Mihok.
Je to stará, tradičná technológia výroby a pálenia keramiky bez glazúry. Vyrábala sa ešte keď ľudia nepoznali glazúru. Jej účel plnili sadze a dym, nimi sa vypaľovaná keramika impregnovala vo vonkajších, poľných peciach.
“Nikdy som nevidel, ako sa to robí. Všetko som sa naučil vlastnou skúsenosťou. Každý jeden kus, ktorý vyjde z pece je originál.
„
„Pozháňal som si nejakú literatúru a fotografie, vonku som postavil poľnú pec a začal vyrábať,“ dodáva.
Pri vypaľovaní sa používa ihličnaté drevo, ktoré má veľa živice a dlhý plameň, ktorý musí prejsť všetkými vrstvami nad sebou precízne naukladaných výrobkov v peci.
„Bardejovský majster Frankovič mal takúto pec priamo v dome. Čierna keramika sa páli iba raz. Najprv sa vypaľuje tak, že v peci naukladané výrobky sa úplne rozžeravia. Nakoniec sa priloží veľké množstvo dreva a celá pec sa vzduchotesne upchá,“ popisuje technológiu keramikár.
Vnútri pece sa spotrebuje kyslík, drevo iba tlie a produkuje veľa dymu. Povrch keramiky nasaje sadze a dym a vznikne trak „zadymenie“ čiernej, oceľovo sivej alebo hnedej farby.

Remeslo zaniká
Takáto keramika sa v minulosti bežne robila v južných častiach Slovenska, Maďarsku či Rakúsku.
Zo špeciálne nakopanej a pripravenej hliny vytočená alebo vymodelovaná keramika najprv týždeň schne. Až tak sa dvanásť hodín vypaľuje v peci. Z nej sa vyberá až po 48 hodinách, keď vychladne.
Zadymovaná keramika má aj svoje tradičné vzory a ornamenty. Robia sa tvrdým predmetom tak, že po zatuhnutí sa povrch vytočenej keramiky leští.
„Nikdy som nevidel, ako sa to robí. Všetko som sa naučil vlastnou skúsenosťou. Každý jeden kus, ktorý vyjde z pece je originál,“ hovorí Mihok.
„Navyše podľa mojich poznatkov túto keramiku už na Slovensku nikto nerobí. Zostal som sám a zdá sa, že svoje remeslo ani nemám komu odovzdať,“ dodáva majster.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári