Hrad v Hanigovciach dostáva v ostatných rokoch nový šat. V tomto roku pristúpili k záchrane okenného oblúka paláca. Murivá boli na niektorých miestach také zvetrané, že ich museli nanovo domurovať. Podarilo sa stabilizovať vážne staticky narušené murivo juhozápadnej steny paláca, ktorej hrozilo zrútenie a kamene bez malty vo výške 5 m držali na sebe len zázrakom. Pri záchrane hradu je už roky IGOR PRIBULA zo združenia Novum castrum, s ktorým sme sa o záchrane hradu porozprávali.
Hrad v Hanigovciach sa obnovuje už niekoľko rokov. Čo všetko sa od začiatku zmenilo?
Občianske združenie Novum castrum vzniklo 26. 6. 2010. Od toho času sa podarilo ruinu hradu, ktorá bola obrastená náletovými drevinami a areál mohutnými stromami, vyčistiť, urobiť počiatočné výskumy, ktoré slúžili ako podklad ku projektovej dokumentácii obnovy. V roku 2011 sme začali murovať na hradobnom múre čisto na dobrovoľníckej báze a od roku 2013 sme sa zapojili do projektu Ministerstva kultúry SR a UPSVaR a spolu s nezamestnanými sa podarilo odkopať pôvodný gotický portál, obnovili sme oblúk brány s prejazdom a osadili nájdený portál. Podarilo sa nám stabilizovať všetky vážne statické poruchy a pristúpili sme k záchrane palácovej okennej klenby.
Kde bolo najviac práce?
Ťažko presne určiť, kde bolo najviac práce. Všetko išlo postupne, vylepšovali sme postupy, zaviedli lanovku, ktorá vyťahovala materiál na potrebné miesto. Obšírnejšie by som povedal, že najviac práce bolo asi na najvyššie dostupnom mieste – hradnom paláci, kde sme murovali hlboké kaverny, rekonštruovali okenné otvory a stabilizovali staticky narušené nárožie.
Čo ste urobili v tomto roku?
V tomto roku sme pristúpili k záchrane známeho prvku – okenného oblúka paláca. Murivá boli na niektorých miestach tak zvetrané, že sme museli pristúpiť k demontáži degradovaných murív a nanovo to domurovať. Podarilo sa nám stabilizovať taktiež vážne staticky narušené murivo juhozápadnej steny paláca, ktorej hrozilo zrútenie a kamene bez malty vo výške päť metrov držali na sebe len zázrakom.
Podarilo sa vám naplniť tohtoročný cieľ?
Podarilo sa úplne dokončiť dva prioritné zásahy, vzhľadom na neskorší začiatok projektu ako aj chladné a upršané počasie v októbri, sa nepodarilo domurovať do požadovanej výšky nárožie s napojením na východný palácový múr. Tohto roku sme vykonali archeologický výskum časti juhovýchodného hradobného múru, no ten sa taktiež z uvedených dôvodov nepodarilo domurovať. Myslím si ale, že môžeme byť aj napriek tomu spokojní s objemom vykonaných prác a hlavne sa podarilo znovu zmeniť a zatraktívniť vzhľad hradu.

Zo začiatku zachraňovali hrad dobrovoľníci, potom sa tam zamestnali i dlhodobo nezamestnaní a pomáhali. Aká bola táto spolupráca?
Spočiatku bola spolupráca fakt výborná, ruka v ruke pracovali dobrovoľníci a nezamestnaní. Časom však ale niektorí dobrovoľníci akoby necítili, že sú tak potrební, ako na začiatku záchrany hradu a mnohí sa začali venovať iným činnostiam a projektom, akoby si povedali „veď sú tu ľudia čo sú za to platení, práca ide, tak pôjdem pomôcť tam, kde ma potrebujú viacej“. Ostali sme maximálne štyria, ktorí sa snažíme hlavne manažovať činnosti súvisiace so zamestnávaním, zabezpečujeme logistiku a už v symbolickom množstve pomáhame zamestnaným pracovníkom na hrade aj manuálne. Musím povedať, že objem prác, ktorý sa podarilo urobiť vďaka projektu zamestnávania, by sa dobrovoľníkom podarilo vykonať minimálne za dvakrát tak dlhú dobu, ak vôbec. Do budúcna sa plánujeme zameriavať ale viac na dobrovoľnícku cieľovú skupinu a komunity, nakoľko manažment zamestnávania sa ukázal ako príliš náročný.
Vyhľadávajú tento hrad turisti?
Odkedy sa rozbehol proces záchrany a rekonštrukcie, zažíva hrad boom v návštevnosti turistov. Hradný areál očarí turistov nielen svojou útulnosťou, ale návštevníci si môžu vychutnať krásne výhľady na okolité kopce a prírodu. Turistom sme pod hradom pripravili viacero ohnísk s posedením a obnovenú studničku v lese. Najviac je hrad navštevovaný cez víkendy a čas tam trávia často najmä rodiny s deťmi.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári