PREŠOV. Presne 15. decembra uplynuli dva roky od zloženia sľubu primátorky Andrey Turčanovej (KDH).
Kreslo prevzala po svojom predchodcovi Pavlovi Hagyarim (nez.) po výhre vo voľbách v roku 2014 s počtom hlasov 11 877.Vtedajší primátor vo voľbách získal 7 341 hlasov, čím prenechal kreslo historicky prvej žene na poste primátora.
Tá po dvoch rokoch vo funkcii hodnotí, čo sa podarilo a nepodarilo naplniť.
Prvý rok opisuje ako čas, ktorý sa niesol v duchu organizačných zmien.
„Zoznamovala som sa s úradom a začali sme nastavovať pravidlá a systém,“ opísala.
Tento rok už pokladá za rok rozbiehania viacerých dôležitých akcií a plánov.
Mimoriadny stav v doprave trvá
Najpálčivejšou témou v Prešove je nepochybne doprava. Aktuálne tu už niekoľko týždňov trvá vyhlásenie mimoriadneho stavu.
Ten vyhlásili preto, že sa záchranné zložky nemôžu dostať na potrebné miesto v primeranom stave, čím dochádzalo z reálnemu ohrozeniu ľudí na zdraví.
Situáciu pravidelne monitorujú.
„Ak budeme spĺňať tie časy, v ktorých sa majú dostať záchranné zložky na miesto určenia, tak to bude dôvod na odvolanie mimoriadnej situácie,“ vysvetlila primátorka. Ako zdôraznila, nie je to o kolónach.
Podľa jej slov v otázkach dopravy intenzívne komunikujú s ministerstvom dopravy, tohto roku sa už začalo pracovať na komunikácii pri ZVL.

Bezplatné cestovanie pre Prešovčanov nebude
Ako jednu z možností odľahčenia dopravy videla Turčanová aj v tom, že by z áut presunuli ľudí do mestskej hromadnej dopravy.
„Navrhovala som zvážiť bezplatné cestovanie pre Prešovčanov, aby mali motiváciu nechať auto doma,“ povedala na margo dopravnej situácie v meste.
Reálne to však nie je zrealizovateľné z dôvodu, že v súčasnosti podľa primátorky doplácajú 4,1 milióna na verejnú dopravu každý rok.
Po takom opatrení by to bolo takmer 9 miliónov, čo by už nebolo únosné pre mestský rozpočet.
Konečne dôstojné predstaničné priestory?
K pozitívam patrí v rámci dopravy napríklad príprava prestavby Solivarskej ulice. Tá by mala byť štvorprúdová s cyklochodníkom a chodníkom, vyústi do veľkej kruhovej križovatky.
Na plánoch aktívne spolupracoval Prešovský samosprávny kraj.
Ako primátorka zdôraznila, v budúcom roku by sa mali občania i návštevníci Prešova konečne dočkať opravy predstaničných priestorov. „Potrebujú už nevyhnutnú rekonštrukciu,“ skonštatovala.
Vo verejnej doprave je viacero vízií, pracujú na obnove vozového parku. V prvej várke už kúpili 15 trolejbusov, 10 sa ešte bude kupovať.
V plánoch je i dobudovanie trolejbusového prepojenia ulíc Sibírska a Pod Šalgovíkom.
Podpísaná je zmluva o spolupráci s Ľuboticami.
„V najbližšom období by sa mal robiť hydrogeologický priekum, ktorý preukáže, či bude možné v úseku vôbec postaviť túto cestu,“ vysvetlila Turčanová.
Parkovanie: Pokúšam sa ho nastaviť
Ďalším vypuklým problémom Prešovčanov je parkovanie.
„Sľúbila som občanom, že sa pokúsim nastaviť systém, o to sa pokúšam. Vyvolalo to rôzne diskusie, ale budeme pokračovať v komunikácii s občanmi,“ potvrdila primátorka.
Pripravených je viacero projektových dokumentácií, aby podľa slov Turčanovej mohli v roku „2017 budovať 1 500 nových parkovacích miest, ale mnohé z nich sme dokončili už v roku 2016“.

Pri projektoch dvojnásobok, nájomné byty nepribudli
Úspešní boli podľa primátorky v projektoch, pri ich podávaní i čerpaní. V rokoch 2013-2014 v porovnaní s rokmi 2015 – 2016 išlo o takmer dvojnásobný nárast.
„Za predchádzajúce roky sa spolu podalo 23 projektov, za roky 2015 - 2016 je to spolu 44 projektov,“ vysvetlila Turčanová.
Úspechom pre mesto je v tomto roku aj posun v transparentnosti o 22 priečok, či získanie 3. miesta ceny Zlatý erb za novú webovú stránku mesta.
Obhájili tento rok aj prvenstvo v otvorenosti samospráv.
Primátorka zhodnotila aj to, čo patrí k menej pozitívnym skutočnostiam Prešova.
„Stále sa nám nedarí mať dostatočnú čistotu v meste, kosenie v takých intervaloch, ako by sme chceli,“ skonštatovala.
V meste je stále na čom pracovať, napríklad aj v otázke bytovej politiky.
„Nedarí sa nám napĺňať výstavbu nájomných mestských bytov. Bude to zrejme dlhodobejší a komplikovanejší proces. Nestihli sme v tomto roku podať žiadosť na nájomné byty,“ vysvetlila primátorka.
Verí, že sa tak však podarí v roku 2017.
Centrálny park stále otvorený, investičné akcie bohaté
Jednou z vízií Turčanovej bola i tvorba centrálneho mestského parku. Ten zatiaľ v plánoch nie je, pracuje sa len na malých zónach oddychu. Myšlienka väčšieho miesta oddychu však nie je zažehnaná.
„Myslím, že takéto mesto potrebuje mať jeden centrálny mestský park,“ vysvetlila.
Zatiaľ v tomto roku zrevitalizovali vnútrobloky. V investičnej výstavbe, kde sa bežne robievalo približne 40 investičných akcií, ich tento rok bolo až 150.
„Ďalšie množstvo nás čaká budúci rok. Čo sa týka opravy ciest a komunikácií, myslím, že v takomto rozsahu sa ešte nerobili, prefinancovali sme viac ako 5 miliónov,“ povedala.
Prvý rok adaptačný, teraz už naplno
Dva roky Turčanová vidí ako plodné.
„Bolo to o naťahovaní sa s množstvom neprajníkov, ale aj o tom, že sme urobilo množstvo dobrých vecí pre občanov a verím, že časť z nich to ocení, lebo časť bude stále kritizovať a nebude spokojná,“ skonštatovala primátorka.
„Prvý rok bol o organizačných zmenách a vysporiadaní sa s nášľapnými mínami a nastavením systému a tento druhý bol už o reálnych projektoch, o stratégii, vízii na ďalšie roky a začatí napĺňania týchto vízií,“ uzavrela Andrea Tučanová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári