PREŠOV. Po rozhodnutí o schválení dotácie na rekonštrukciu dvoch prešovských materských škôl v objeme 1,25 milióna eur sa v krátkom čase v Prešove tešia z ďalšej. Určená je tentoraz na rozvoj dopravy, ktorá je v treťom najväčšom meste Slovenska dlhodobým problémom.
Projekt s názvom Stratégia udržateľného rozvoja dopravy mesta Prešov, predložený prešovskou radnicou, bol v rámci Operačného programu integrovaná infraštruktúra podporený sumou takmer 795-tisíc eur.
Spoluúčasť mesta na schválenom projekte je necelých 39-tisíc eur.
Predpoklad realizácie strategického dokumentu, ktorý umožní čerpanie finančných prostriedkov zo zdrojov EÚ pre oblasť dopravy v meste, je od marca 2017 do mája 2018, informovala hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny-Gazdová.
Stratégia udržateľného rozvoja dopravy mesta Prešov je komplexný dokument dopravného plánovania vrátane cestných stavieb, modernizácie a rozvoja mestskej hromadnej dopravy i všetkých ďalších druhov dopravy v Prešove, vrátane vzťahov v rámci regiónu Šariš.
Prečo je Masterplan dôležitý?
„Prešov bude mať po takmer dvadsiatich rokoch významný dokument, vďaka ktorému budeme môcť prostredníctvom fondov zlepšiť mestskú infraštruktúru, budovať ďalšie cyklochodníky, riešiť pešiu, železničnú i kombinovanú dopravu, riešiť statickú dopravu, modernizáciu existujúcich, rozširovanie a budovanie nových trolejových vedení, modernizáciu depa, nákup trolejbusov, budovanie buspruhov a podobne,“ vysvetlila dôležitosť takzvaného Masterplanu primátorka Andrea Turčanová (KDH).
Dodala, že Prešov doteraz nemal spracovaný komplexný strategický dokument pre oblasť dopravy, ktorý je základným predpokladom pre získanie eurofondov pri výzvach pre dopravnú infraštruktúru.
Za obdobný dokument možno považovať Generel dopravy spracovaný v roku 1998. Jeho platnosť sa však skončila v roku 2008.
Stratégia rozvoja má dať reálny pohľad na dopravné toky, podrobne popíše a analyzuje stav verejnej dopravy a jasne pomenuje pozitíva i negatíva jej jednotlivých druhov.
„Hlavným prínosom však bude návrh konkrétnych opatrení na jej zlepšenie a podporu,“ uvádza hovorkyňa.
Mesto tak bude vedieť, ako a akým spôsobom bude rozvíjať autobusovú a trolejbusovú dopravu, ale dokument rovnako ukáže aj možnosti smerovania železničnej či nemotorovej, najmä cyklistickej dopravy.
Podaniu projektu predchádzala intenzívna komunikácia zástupcov mesta Prešov so zástupcami ministerstva dopravy a agentúry Jaspers, ktorá je poradným orgánom EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári