STROPKOV. Investície do osvetlenia, rekonštrukcia cintorínov a Domu smútku, ale aj vybudovanie nových parkovacích miest boli hlavnými investíciami stropkovskej samosprávy v predchádzajúcom roku.
V tom začínajúcom chce mesto realizovať predovšetkým dva veľké projekty za takmer 1,45 milióna eur.
Ako pri hodnotení roku 2016 uviedol primátor mesta Ondrej Brendza, vďaka úspešným projektom má dnes mesto viac ako tisíc nových svetelných bodov v centre i mestských častiach.
Nová výzdoba
Stropkovčania sa po vyše 20 rokoch dočkali aj novej vianočnej výzdoby.
Celé mesto je od decembra ozvučené novými ampliónmi a prenos zvuku zabezpečuje moderná digitálna ústredňa. Počas roku bol modernizovaný Dom smútku, ktorý premenovali na Dom nádeje. Začala sa aj rekonštrukcia civilných a vojenských cintorínov.
Vyčistených bolo aj niekoľko čiernych skládok. Zmeny sa dotkli aj dopravy. Vďaka efektívnejšiemu využitiu verejných plôch vzniklo 32 nových parkovacích miest na uliciach Hrnčiarska a Matice slovenskej.
Ďalšie pribudli po zjednosmernení ulice Jilemnického pri nemocnici. Vďaka podpore Prešovského samosprávneho kraja vyznačili na jeseň prvé kilometre cyklotrasy v okolí mesta. Novinkou je aj vytvorenie materského centra Pastelka, ktoré pôsobí v Dennom centre.
Vďaka aktivite Stropkovčanov boli zrealizované dva projekty. Zásluhou víťazstva v hlasovacích súťažiach mesto získalo moderné detské ihrisko za takmer 90-tisíc eur a tiež grilovacie miesto.
Nové byty
V rámci investičnej výstavby skolaudovalo a odovzdalo mesto 30 nových bytov na ulici Ciolkovského. Opravené boli aj strechy mestských budov – Denného centra, materskej školy v Bokši a tribúny na futbalovom štadióne. V apríli bol úspešne zavŕšený proces vstupu investora do priemyselného parku, ktorý začal ešte v polovici roka 2015.
„Dnes je výrobca elektrotechnických komponentov etablovaný a nemecko-slovenská spoločnosť zamestnáva viac ako 30 zamestnancov,“ uviedol Brendza.
Samospráva v uplynulom roku pokračovala aj v realizácii konsolidačných opatrení, ktoré sa dotkli mestského úradu, škôl, mestských podnikov i ostatných organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
Jedným z kľúčových opatrení bola zmena v oblasti účtovníctva a personálnej agendy stropkovských základných a materských škôl, ktorá prešla pod správu mestského úradu. Zmeny sa dotkli aj mestského podniku Služba.
„Chcem zdôrazniť, že všetky personálne zmeny vykonané vo vedení úradu, mestských spoločnostiach a organizáciách smerovali k naplneniu našich cieľov v oblasti transparentnosti a zefektívnenia a hospodárnejšieho nakladania s prostriedkami mesta. O správnosti našich rozhodnutí svedčí fakt, že mesto a jeho organizácie sú dnes v omnoho lepšej finančnej kondícii,“ uviedol primátor.
Mesto tiež prijalo nové nariadenia týkajúce sa umiestňovania reklamných zariadení. Do praxe uviedli aj nové nariadenie upravujúce chov psov, ako aj nariadenie pre stavebníkov, ktoré by malo eliminovať negatíva súvisiace s rozkopávkami chodníkov a ulíc.
Od Nového roka zase prebiehajú zmeny v parkovacej politike, napríklad aj vylúčením parkovania nákladných automobilov v meste.
Škôlka a skládka
V tomto roku začne realizácia dvoch veľkých projektov. Plánovaná je rekonštrukcia Materskej školy na ul. Matice slovenskej za vyše 543-tisíc eur.
Radnica na ňu pri päťpercentnej spoluúčasti získala zdroje z EÚ a štátneho rozpočtu.
Úspešná bola aj vo výzve Ministerstva životného prostredia zameranej na vybudovanie skládky biologicky rozložiteľného odpadu a nákup mechanizmov. Projekt dosiahne hodnotu 902-tisíc eur.
“V príprave je projekt výstavby polyfunkčného objektu na ulici Hrnčiarskej a s tým súvisiaca výstavba parkoviska za Domom služieb,“ informoval Brendza s tým, že prebiehajú aj prípravy na projekt zníženia energetickej náročnosti budovy mestského úradu.
Chcú sprístupniť vežu
V spolupráci s rímskokatolíckou farnosťou podnikla samospráva aj prvé kroky smerujúce k sprístupneniu kostolnej veže pre Stropkovčanov i turistov.
Zamerať sa mesto chce aj na skrášlenie mestského parku postaveného na prelome 19. a 20. storočia, pričom prvým krokom bola v tomto roku kompletná rekonštrukcia a výmena jeho takmer 70-ročného oplotenia.
Na druhej strane mestu podľa primátora opäť nevyšiel projekt na likvidáciu čiernych skládok na ulici Pod Laščíkom a dlhodobo radnicu trápi situácia na ulici Za jarkom. Komplikovaný je aj proces zmeny územného plánu súvisiaci s výstavbou obchvatu.
Proces vydania územného rozhodnutia pre stavbu, na ktorom sa pracuje od začiatku roka 2015, totiž brzdila administratívna existencia letiska na Sitníkoch, ktoré leží na trase budúceho obchvatu.
„V závere roka sme sa však opäť pohli dopredu a preto verím, že v roku 2017 proces úspešne zavŕšime,“ dodal Brendza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári