PREŠOV. Zvýšená cena poplatkov za distribúciu elektriny zdvihla zo stoličiek nielen veľké firmy, ale aj bežných občanov. Avšak len okrem východného a západného Slovenska. Údajne.
Realita je však iná. Na východe sa množia pobúrení odberatelia
„Problém s vyššími distribučnými poplatkami sme zaznamenali len v pôsobnosti Stredoslovenskej energeticky a nezaznamenala sa v pôsobnosti Východoslovenskej energeticky ani Západoslovenskej,“ povedal predseda vlády Robert Fico (Smer) pred pár dňami.
V piatok na tlačovej konferencii mu podpredseda KDH Pavol Zajac oponoval.
„Chcel by som takto verejne odkázať Robertovi Ficovi, že to nie je pravda. Problém s cenami elektrickej energie, s distribučnými poplatkami, je aj na východnom Slovensku. Niektoré firmy, samosprávy, obyvatelia zaznamenali niekoľkonásobné zvýšenie poplatkov za distribúciu elektriny,“ povedal.
Podľa jeho slov toto cenové rozhodnutie umožnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) na čele s nominantom R. Fica Jozefom Holjenčíkom.
Strana KDH Holjenčíka už pred týždňom vyzvala, aby odstúpil z funkcie.

Navýšenie o 127 percent?
Zajac zvyšovanie poplatkov konkretizoval na prípade starostu zo Stebníckej Huty Gabriela Šibu.
Ten apeloval na fakt, že poplatok za istič sa zdvihol z 370 na 842 eur, čo je nárast o 127 %.
V ďalšom prípade sa sťažoval muž, ktorý vlastní rodičovský dom a využíva ho na chalupu. V roku 2015 a 2016 platil približne za elektrinu 20 eur ročne.
Teraz ho šokovala cifra ešte len za preddavky.
„Preddavky na rok 2017 dostal na úrovni celkovo 171 eur,“ komentoval Zajac.
Dôvodom je zvýšenie ceny za prístup do distribučnej sústavy.
„V minulom roku bol tento poplatok 1 euro za mesiac, v tomto roku za prvých 16 dní to je 5,4 eura, mesačne teda približne 11 eur,“ vysvetlil Zajac.
Podľa jeho slov očakáva nárast podobných prípadov, keďže na východnom Slovensku je veľa takýchto nehnuteľností, z ktorých mladí odchádzajú.

Doplatia firmy, bytové domy...
Na problematiku cien sa pozrel aj energetický auditor Anton Novák. Vypracoval tabuľku, v ktorej zaznamenal dopady zmien po rozhodnutí URSO.
Napríklad pri prevádzke zberného dvora, ktorý má istič adekvátny odbernému miestu, sa platilo minulý rok 226 eur. Vo fakturácii za distribúciu za tento rok by to bolo 417 eur.
„V bytovom dome, kde sú výťahy a osvetlenie spoločných priestorov so spotrebou na úrovni 4500 kW hodín za rok, oproti minulému roku, kde bola fakturácia vo výške 652 eur, by v tomto roku to malo byť 1085 eur. Znamená to nárast 66 %,“ uviedol Novák.
V porovnávaniach bral do úvahy tri položky, z ktorých sa skladá distribúcia – fixný poplatok, ktorý je reprezentovaný ističom pre elektromerom, variabilná zložka za distribúciu a fakturácia za straty pri distribúcii a prenose.
„Faktom je, že sa zmenil pomer medzi fixnou a variabilnou zložkou a to spôsobuje najvyšší problém pri prezentácii odberateľov, ktorí sa ozývajú. Niektorí porovnávajú jednu, treba hodnotiť všetky tri,“ upozornil Novák.
Východ je najdrahší
Ďalším problémom je podľa Nováka rozdiel v cenách za distribúciu v rámci regiónov Slovenska pre samotné domácnosti.
„V distribučnej sadzbe D2 je výsledná priemerná cena za distribúciu na východnom Slovensku 67 eur, na strednom 53 a na západnom 51,“ uviedol Novák výrazné rozdiely.
„Výrazné rozdiely sú aj na vysokom napätí, na vysokom napätí, kde je prevažná väčšina firiem pripojená vlastnou trafostanicou,“ konkretizoval Novák.
Firmy majú mať na východe drahšiu elektrinu až o 20-25%. Napríklad aj pri poľnohospodárskych družstvách pod Tatrami, ktoré patria do distribučnej siete východoslovenskej, sú poplatky vyššie ako vo vedľajšej obci, ktorá patrí pod dodávku stredného Slovenska.

Na východe zhasnúť?
Celkovo Zajac zhodnotil situáciu na východe jednoznačne.
„Na východnom Slovensku máme drahšiu elektrinu, máme tu najdrahšiu vodu na Slovensku, nemáme diaľnice a potom sa čudujeme, že sem neprichádzajú investori. No prečo by mali prichádzať? Aj preto tu máme najvyššiu nezamestnanosť a najnižšie mzdy,“ skonštatoval Zajac.
Opätovne Roberta Fica vyzval, aby Jozef Holjenčík odstúpil z postu predsedu URSO a nastúpil do úradu človek, ktorý by zastavil tento chaos.
„Chceme povedať Robertovi Ficovi, že my na východe nie sme občania druhej kategórie. Nech z nikoho nerobí hlupákov,“ zdôraznil fakt, že vláda má v dozorných ľudí aj predstavenstvách svojich nominantov, a teda o navyšovaní musela vedieť.
Stanovisko URSO
„Na základe diskusie, ktorá vznikla na rokovaní vlády SR a na ktorú bol pozvaný aj predseda úradu Jozef Holjenčík, sa úrad priklonil k názoru Vlády SR s tým, že je potrebné zaoberať sa problémami súvisiacimi so zavedením nových taríf pre distribúciu elektriny a plynu pre niektoré skupiny odberateľov. Úrad je presvedčený, že jeho súčasné rozhodnutia sú plne v súlade s príslušnou slovenskou i európskou legislatívou. Bude však hľadať optimálne riešenia špecifických problémov (ističe v obciach, spoločné priestory v bytových domoch a pod.) s cieľom odstrániť mimoriadne dopady na niektoré skupiny odberateľov.“
Zdroj: webstránka urso.gov.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári