PREŠOV, DOLNÝ ZEMPLÍN. Výskumní pracovníci Prešovskej univerzity (PU) analyzujú vybrané zložky životného prostredia na slovensko-ukrajinskom pohraničí.
V rámci projektu realizujú vo vybraných okresoch terénny výskum. Z Nórskeho finančného mechanizmu naňho získali grant takmer 140-tisíc eur.
Ako informoval koordinátor projektu Roman Vavrek z Prešovskej univerzity, projekt s názvom Analýza a hodnotenie stavu zložiek životného prostredia v prihraničnej oblasti SR-UA pre zabezpečenie trvalej udržateľnosti územia predpokladá analyzovať zložky životného prostredia v prihraničnom území Slovenska a Ukrajiny.
Michalovce, Sobrance a Trebišov
Terénny výskum sa uskutočňuje v okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov.
Na území Ukrajiny sú to rajóny Užhorodský, Perechynský a Veliky Bereznyansky.
Skúmajú sa voda, pôda a vzduch.
Na projekte okrem Prešovskej univerzity ako hlavného riešiteľa projektu participuje partner z Nórska a dva subjekty z Ukrajiny. Ide o IDN Research z Nórska, Sumy State Univerzity a mimovládnu organizáciu Zoovel na Ukrajine.
„Výskumné aktivity na slovenskej strane hranice zabezpečuje riešiteľský kolektív pozostávajúci z viacerých katedier Fakulty manažmentu, najmä z katedry manažmentu a katedry environmentálneho manažmentu, kde budú súčasne spracovávané výsledky analýz terénneho výskumu,“ spresnil Vavrek.
Územie slovensko-ukrajinského pohraničia sa pritom podľa neho vyznačuje viacerými špecifikami v oblasti prírodno-klimatickej, kultúrnej či hospodárskej.
Kvalita životného prostredia sa výrazne líši
„Prihraničné územie sa vyznačuje značnou rôznorodosťou kvality životného prostredia, od prostredia vysokej kvality na severe s existenciou Národného parku Poloniny až po prostredie narušené, ktorú reprezentuje zemplínska oblasť a značne narušený Latorický okrsok. Tento stav prostredia má presahy až do prihraničných oblastí Ukrajiny. Z hospodárskeho hľadiska ide o ekonomicky najmenej rozvinuté územie Slovenska,“ informoval koordinátor projektu.
Výskum sa začal v septembri minulého roka, prvé výsledky by mali byť známe v prvých mesiacoch roka 2017.
Podľa získaných výsledkov výskumníci spoznajú aktuálny stav životného prostredia a ďalej budú s týmito údajmi pracovať.
„Pôjde o podklady pre efektívne využitie území so zapojením miestneho obyvateľstva tak, aby navrhované riešenia prispievali k trvalo udržateľnému hospodárskemu rozvoju území, samozrejme s rešpektovaním ochrany životného prostredia,“ dodal Vavrek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári