PREŠOV. Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity oslávila dvadsiatku.
Jubileum bolo dobrým dôvodom na rozhovor s jej dekanom.
Profesor René Matlovič prezradil aj to, prečo má geografia osobitné postavenie. Má 350-ročnú históriu, čo je podstatne viac než jej dvadsaťročná „materská“ fakulta.
FHPV oslávila 20. výročie svojej existencie, v historickej sále DJZ sa 18. januára 2017 uskutočnili oficiálne oslavy tohto výročia. Čo sa podarilo dosiahnuť v tomto období?
„V prvom rade je potrebné uviesť, že tradícia jednotlivých pracovísk fakulty je podstatne dlhšia. Väčšina z nich existuje už viac ako 60 rokov. Vysokoškolské prednášky z geografie boli v Prešove dokonca už v r. 1667 na slávnom evanjelickom kolégiu. V r. 1997 sa v súvislosti s konštituovaním Prešovskej univerzity vyčlenila FHPV ako jedna z 5 zakladajúcich fakúlt. Za najvýznamnejší výsledok našej práce považujem úspešných absolventov, ktorých je 10 619.
O kvalite fakulty vypovedajú nezávislé hodnotenia externých agentúr. Najkomplexnejšie hodnotenie fakúlt na Slovensku uskutočňuje agentúra ARRA. Fakulta humanitných a prírodných vied je podľa najnovšieho rankingu najlepšia na Slovensku v rámci svojej skupiny fakúlt. Na prvom mieste sme boli v r. 2015, 2014, 2012, 2010. Nemali sme horšie umiestnenie ako druhé miesto. Podobne nás potešili aj výsledky komplexnej akreditácie.“
Aká je súčasná štruktúra fakulty?
„FHPV rozvíja vzdelávanie a výskum predovšetkým v prírodných a pedagogických vedách. Osobitné postavenie má geografia ako disciplína na rozhraní prírodných, spoločenských a humanitných vied. Fakulta má 1 037 študentov, z toho 746 na bakalárskom, 290 magisterskom a inžinierskom a 37 na doktorandskom štúdiu.
V zimnom semestri vzdelávanie a výskum zabezpečovalo 13 profesorov, 24 docentov, 38 odborných asistentov s PhD., 15 výskumných pracovníkov s PhD. a 28 administratívno-technických zamestnancov. Fakulta má štyri samostatné katedry (biológie; ekológie; fyziky, matematiky a techniky; geografie a aplikovanej geoinformatiky) a 1 ústav členený na tri katedry (pedagogiky, andragogiky a psychológie). Pracovníci fakulty participujú na aktivitách viacerých výskumných centier disponujúcich špičkovou výskumnou infraštruktúrou.
Sú to Centrum excelentnosti ekológie živočíchov a človeka, Kompetenčné centrum znalostných technológií pre inovácie produkčných systémov v priemysle a službách a Univerzitný vedecký park Technicom. Kvalitu a potenciál výskumno-pedagogickej činnosti umocňujú Oddelenie pre kontinuálne vzdelávanie a atestácie PU, Oddelenie pedagogických praxí PU a Centrum výpočtovej techniky.“
Poslaním fakúlt je aj výskum a následné prenesenie inovácií do praxe. Písali sme o niektorých vašich patentoch. Aké máte výsledky v tejto oblasti?
„Základný a aplikovaný výskum rozvíjame vo veľmi perspektívnych odboroch, ktoré majú napojenie na prioritné oblasti svetovej ekonomiky. Biológia a ekológia majú prepojenie a spoluprácu s oblasťami biomedicíny a farmaceutického priemyslu. Je potešiteľné, že sa nám darí participovať aj na transfere získaných poznatkov do praxe, o čom svedčí aj náš podiel na získanom patente, ktorý bol udelený tímu z katedry ekológie za nový spôsob lyofilizácie antokyánov z extraktov drobných plodov liečivých rastlín.
Za významné je možné považovať aj udelené šľachtiteľské osvedčenia nových odrôd rumančeka kamilkového a mäty piepornej. Fyzika má širokospektrálne využitie. V ostatnom období vystúpili do popredia výskumy nových materiálov s neštandardnými fyzikálnymi vlastnosťami a nízkorozmernými štruktúrami a materiálov s potenciálnou aplikáciou v energetike nových materiálov. Geografia a aplikovaná geoinformatika pomáhajú riešiť otázky optimálneho využitia krajiny, regionálneho rozvoja, turizmu, teritoriálneho marketingu a napomáhajú porozumieť súčasnému geopolitickému a ekonomickému dianiu vo svete.
Výskum v oblasti pedagogických a psychologických vied sa zameriava najmä na tieto oblasti: sociológia výchovy a rodinná výchova, príprava učiteľov, sociálno-patologické problémy výchovy, edukácia rómskych detí, multikultúrna výchova, kompetencie učiteľa a žiaka, uplatnenie absolventov vysokých škôl na trhu práce získaním ich pedagogickej spôsobilosti, inovácia a implementácia nových foriem výučby psychologických disciplín v pregraduálnej a postgraduálnej príprave učiteľov, kariérne a psychologické poradenstvo v edukačnom kontexte, rizikové správanie a vnímané bezpečie.“
Prečo by sa budúci maturanti mali prihlásiť práve na FHPV? Ako by ste ich presviedčali?
„FHPV má podľa mňa vynikajúce vybavenie pre vzdelávanie a výskum, ktoré nemajú ani kolegovia zo západnej Európy. Je to zásluha úspešnosti získavania financií z projektov podporovaných EÚ. Výrazne sme zmodernizovali ponuku študijných programov. Dôraz kladieme na rozvíjanie tvorivých schopností a praktických zručností a upúšťame od memorovania teoretických poznatkov. Sme jedinou fakultou PU s inžinierskym študijným programom. Máme prepracovaný systém spolupráce s praxou.
Vychádzame v ústrety študentom. Sme prvou fakultou na Slovensku, ktorá ponúka uchádzačom, študentom a verejnosti možnosť komunikovať prostredníctvom internetového chatu so študijným oddelením. Administratívnu agendu a získanie informácií takto môžu riešiť okamžite z pohodlia domova alebo z iného miesta s prístupom k internetu a nemusia zbytočne strácať čas a peniaze cestovaním. Fakulta je umiestnená v univerzitnom kampuse, v ktorom sú sústredené všetky služby (knižnica, oddychové zóny s tuli vakmi, wifi sieť, internát, kaviarne, jedáleň, plaváreň, sauna, telocvične, ihriská apod.).
PU ako tretia najväčšia univerzita na Slovensku a najväčšia mimobratislavská univerzita ponúka široké možnosti sebarealizácie v univerzitných umeleckých súboroch, médiách, záujmových spolkoch, športových kluboch, či pastoračnom centre. Ponúkame aj ďalšie možnosti osobného rozvoja – autoškola, kurz sprievodcu cestovného ruchu, kurzy cudzích jazykov. Máme vytvorené možnosti na zahraničné mobility do európskych i mimoeurópskych krajín. FHPV ako súčasť PU má prestížny certifikát Diploma Supplement Label od Európskej komisie v Bruseli. Diplomy a doklady o vzdelaní sú vďaka nemu plne uznávané v celej Európskej únii. Túto výhodu máme ako jediná fakulta s touto skladbou odborov na Slovensku.“
Spomínali ste prax. Aká je reálne uplatniteľnosť vašich absolventov v praxi?
„Uplatniteľnosť závisí od vytrvalosti a úsilia každého študenta. Som presvedčený, že ak študent maximálne využije našu ponuku predmetov a aktivít, nemôže mať žiadny problém s uplatnením na trhu práce alebo vo vlastnom podnikaní.
Príkladom môže byť naša úspešná absolventka Daniela Grejtáková z katedry biológie, ktorá uspela v tvrdej európskej konkurencii a ako jediná zo Slovenska získala výskumný projekt v rámci výzvy Marie Curie Sklodowska Actions programu Horizont 2020 a dnes sa môže venovať výskumu v oblasti preventívnej farmakológie v Miláne. Napokon, informácie nájdu na našom webe, môžu sa pýtať cez chat, alebo zastaviť sa priamo u nás 15. februára, počas dňa otvorených dverí na PU.“
Rozhovor vyšiel v týždenníkoch MY na východnom Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári