Sobota, 22. júl, 2017 | Meniny má Magdaléna

Prešovskí volejbalisti postúpili do finále Slovenského pohára

V semifinále porazili Prievidzu, vo finále ich čaká Nitra.

(Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

STARÁ ĽUBOVŇA. Volejbalisti VK Mirad PU Prešov budú v nedeľu obhajovať Slovenský pohár, keď v sobotňajšom dramatickom semifinále porazili VK Prievidza 3:2.

V prvom dejstve síce v úvode viedla Prievidza, ale Prešovčania potom vytiahli svoju osvedčenú zbraň – účinné podanie. Ním rozvrátili prihrávku hostí a čoskoro si vybudovali až šesťbodový náskok (14:8). Obraz hry sa už do konca nezmenil a Prešovčania si pripísali s prehľadom prvý set.

Druhá časť hry po počiatočnom vyrovnanom priebehu vyzerala lepšie pre Prešov, ktorý viedol 13:9. Prievidžania však podstatne lepšie než v úvodnom sete zvládali hru na sieti a zapojili aj výbornú obranu v poli. Otočili na 13:14 a zvládli aj niekoľko dlhších výmien, ktoré dvíhali divákov zo sedadiel. Súperi sa potom až do koncovky ťahali bod po bode (20:19), potom však prišli dve útočné chyby Prešova (20:22) a súper už set nepustil z rúk.

Rozhodol až tajbrejk

Emotívna a vyrovnaná bitka pokračovala aj v treťom sete. Od stavu 12:13 prišla séria výborných Drobňákových podaní a Prešov odskočil na 16:13. Obhajca pohára sa dostal na koňa, nekompromisne trestal chyby hostí, výborne bránil na sieti a presnou hrou doviedol set do úspešného konca.

Prievidza sa nepoložila, v úvode štvrtého setu vytiahla opäť výborné zásahy v poli, po ktorých následne bodovala (3:8). Prešovčania v týchto fázach úplne vypadli z rytmu, Prievidza dominovala vo všetkých činnostiach a výsledkom bolo skóre 5:15. Prešovčania prestriedali základnú zostavu a set sa prakticky už len dohral.

Rozhodoval tak tajbrejk. Lepšie ho začala Prievidza (2:4), potom prišli úspešné útoky Červeňa, Luxovo eso a bolo 6:4. Súper však vyrovnal a bodová ťahačka pokračovala, potom získal po dvoch chybách Sequeiru v útoku Prešov trojbodový náskok (10:7). Hoci to bol do konca ešte tuhý boj, východniari si náskok ustrážili a výhru pečatil pri druhom mečbale smečom Lux.

V nedeľňajšom finále (17.30 h) tak Prešov nastúpi proti ligovému suverénovi z Nitry, ktorý vyhral prvé semifinále nad Komárnom 3:0.

Hlasy po zápase

Jaroslav Vlk, tréner Prešova (zdroj svf.sk): "Mali sme rešpekt pred Prievidzou, ale verili sme vo víťazstvo. Výborne sme začali a prvý set vyznel jasne v náš prospech. V druhom sme viedli 13:9, ale po nezložených loptách sme zbytočne znervózneli a nevedeli sme sa dostať do tempa. V treťom sete sme chytili rytmus a boli sme na koni, ale potom sme opäť nepochopiteľne prestali hrať a v závere som už šetril hráčov zo základu na tajbrejk. Piate sety sú o šťastí a my sme ho mali viac. Sme radi, že sme postúpili do finále, kde sa stretneme opäť s Nitrou. Nedávno sme ich zdolal v extralige a tento výsledok môže zarezonovať. Nitra má o niečo viac času na regeneráciu, ale my sa pokúsime sa to dať tak dokopy, ale sme boli zajtra čo najlepšie pripravení na finále."

Martin Sopko, smečiar Prešova (zdroj svf.sk): "Bolo to bojovné stretnutie s množstvom chýb, veľká nervozita v jednotlivých setoch najskôr na strane Prievidze, potom na našej a bolo to ako na hojdačke. Som rád, že v tajbrejku nám opäť začal fungovať útok a to rozhodlo. Vo štvrtom sete sme neexistovali, boli sme nervózni jeden z druhého a preniesli sme si to aj do začiatku tajbrejku. Potrebovali sme jednu-dve lopty, aby sme sa chytili, čo sa podarilo a začali sme šliapať. Vo finále nás čaká Nitra. Každý vie v čom je ich sila, akú dominanciu momentálne prezentujú v slovenskej lige. Je to kompaktné a zohraté družstvo s dobrým trénerom a hoci sme ich nedávno zdolali, oni budú favoritom vo finále. Navzdory tomu chceme vyhrať, pretože druhé miesto v Slovenskom pohár je tá najhoršia prehra. Dáme do toho všetko, vyrukujeme s našimi zbraňami a uvidíme, čo sa podarí."

Téma: Volejbal